Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boryszew przygotowuje wartą miliony inwestycję w Toruniu. Znamy szczegóły

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy (na zdjęciu) za kilka lat ma mieć konkurencję w postaci instalacji do termicznego przekształcania odpadów, którą Grupa Boryszew chce zbudować przy ulicy Równinnej w Toruniu
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy (na zdjęciu) za kilka lat ma mieć konkurencję w postaci instalacji do termicznego przekształcania odpadów, którą Grupa Boryszew chce zbudować przy ulicy Równinnej w Toruniu Tomasz Czachorowski
Prawie 128 milionów złotych dotacji i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymała spółka Boryszew Nieruchomości na inwestycję w Toruniu. Planuje budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów.

ZOBACZ: Tak powstaje nowa szkoła przy ul. Strzałowej w Toruniu

od 16 lat

Boryszew Nieruchomości to spółka z Grupy Boryszew, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Otrzymała prawie 128 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów (ITPOK). Tego typu obiekty potocznie nazywane są spalarniami.

Inwestycja Boryszewa w Toruniu: ile będzie kosztować?

Jakie są koszty inwestycji?

  • Wartość całej inwestycji jest szacowana jest na około 166,5 mln zł.
  • We wsparciu z NFOŚiGW około 64 mln zł to dotacja, a drugie tyle - pożyczka z programu "Racjonalna gospodarka odpadami - Część 3. Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne".

"Inwestycja obejmie swoim zakresem budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów (ITPOK) stanowiących pozostałość po mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych oraz po mechanicznym przekształceniu odpadów z selektywnej zbiórki" - czytamy w komunikacie NFOŚiGW wydanym po podpisaniu umowy na dotację i pożyczkę z firmą Boryszew Nieruchomości.

Polecamy

ITPOK będzie pełniła funkcję elektrociepłowni. Produkowane w niej będą energia elektryczna i ciepło, wytwarzane w procesie termicznego przekształcania wspomnianych odpadów, o łącznej mocy ponad 7 megawatów.

- Według wstępnych prognoz instalacja będzie w stanie przetworzyć na energię i ciepło około 24 000 ton odpadów komunalnych rocznie. Będą to nienadające się do składowania i innego recyklingu frakcje odpadów określane jako preRDF oraz RDF - wyjaśnia Łukasz Bubacz, członek zarządu Grupy Boryszew oraz prezes zarządu spółki Boryszew Nieruchomości.

Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej ma być sprzedawana do sieci dystrybucyjnej spółki Boryszew Green Energy & Gas, a ciepło zasilić publiczne sieci ciepłownicze: tę funkcjonującą na terenie Parku Przemysłowego "Elana" oraz miejską sieć ciepłowniczą Torunia.

"Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o sprawdzoną technologię paleniska rusztowego z kotłem wodnym (lub parowym) wyposażonym w wydajną instalację do oczyszczania spalin, z niezbędną infrastrukturą. ITPOK będzie ważnym elementem w regionalnej infrastrukturze gospodarowania odpadami komunalnymi i jej uzupełnieniem w Toruniu oraz w gminach województwa kujawsko-pomorskiego zapewniającym termiczne zagospodarowanie frakcji palnej/resztkowej" - napisano w komunikacie NFOŚiGW, podkreślając, że inwestycja stwarza szansę ograniczenia zużycia węgla kamiennego oraz gazu ziemnego stanowiącego aktualnie paliwo w Elektrociepłowni PGE Toruń.

ITPOK w Toruniu nie będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem Grupy Boryszew. Należy do niej Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie.

Spalarnia w Toruniu: gdzie i kiedy będzie budowana?

Kiedy rozpocznie się budowa instalacji w Toruniu i kiedy zostanie oddana do użytku?

- Spółka Boryszew Nieruchomości jest w trakcie uzyskiwania zgód administracyjnych. Moment rozpoczęcia budowy oraz rozruch i oddanie do użytku instalacji są uzależnione od czasu, w jakim uda się pozyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Optymalnie, rozpoczęcie przedsięwzięcia planowane jest na drugi kwartał 2024 roku, natomiast zakończenie i oddanie do eksploatacji na początek 2027 roku - podkreśla Łukasz Bubacz.

Instalacja ma powstać na fragmencie należących do spółki nieruchomości tzw. poelanowskich, w okolicy ulicy Równinnej.

Polecamy

- Instalacja powstanie na działce o powierzchni około 2,5 hektara, zlokalizowanej na terenie przemysłowym, który według planu zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod działalność produkcyjną z dopuszczeniem gospodarowania odpadami i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - wyjaśnia Łukasz Bubacz.

Spółka prowadząca instalację odpady do niej ma pozyskiwać dzięki udziałowi w ogłaszanych lokalnie przetargach na ich utylizację.

- Zgodnie z zasadą ograniczania dystansu dla transportu odpadów, instalacja będzie w stanie przetwarzać część tych, które obecnie trafiają do innych lokalizacji w całej Polsce, w tym do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Oczywiście w pierwszej kolejności będziemy starać się pozyskiwać odpady od lokalnych podmiotów z Torunia i okolicy - dodaje prezes Bubacz.

Toruńskie śmieci: do spalenia w Bydgoszczy czy w Toruniu?

Przypomnijmy, że do wspomnianego ZTPOK w Bydgoszczy, czyli działającej od 2016 roku spalarni tamtejszej spółki ProNatura, trafiają śmieci z systemu zagospodarowania odpadów komunalnych Torunia oraz z okolicznych gmin. Zakład powstał dla Bydgosko-Toruńskiego Obsz­aru Metropolitalnego. Wydajność bydgoskiej spalarni to w skali roku 180 000 ton. Zgodnie zobowiązującym do 2029 porozumieniem Toruń i okoliczne gminy muszą do niej dostarczać nieco ponad 58 000 ton odpadów rocznie - to są te zwożone przez śmieciarki.

Inwestycja Grupy Boryszew dotyczy jednak innego typu odpadów. To te - używając fachowych określeń - nierecyklingowalne, wysokokaloryczne frakcji resztkowe (tzw. preRDF), powstające z przetwarzania odpadów komunalnych. W Toruniu pozostają po selekcji w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ulicy Kociewskiej. To choćby plastik nie nadający się do ponownego wykorzystania. Te odpady muszą zostać spalone. W całej Polsce rośnie problem z ich zagospodarowaniem.

- Spółka, która obecnie przygotowuje budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów, może być w przyszłości partnerem dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w zakresie zagospodarowania tych uciążliwych odpadów - mówi Malwina Jeżewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Obecnie także one trafiają do zakładu w Bydgoszczy. Za ich spalenie Gmina Miasta Toruń płaci w roku 2023 516,32 zł za tonę. W 2024 roku będzie to 760 zł za tonę. Koszt ma więc wzrosnąć o niemal 50 procent. Jeśli oferta powstającej w Toruniu spalarni okaże się korzystna dla miasta, to z pewnością podejmiemy kroki prowadzące do współpracy.

Odpowiedzią na problemy z zagospodarowaniem odpadów jest budowa kolejnych spalarni. Poza wspomnianymi Bydgoszczą i Koninem funkcjonują one w Białymstoku, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Szczecinie i Zabrzu. W pierwszym półroczu roku 2024 mają ruszyć te budowane w Olsztynie i Gdańsku. Także w przyszłym roku zakończy się rozbudowa warszawskiej spalarni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska