Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły prezent na setną rocznicę powrotu Torunia do odrodzonej Polski

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Prezes Jacek Rutkowski z prezentem przed Ratuszem Staromiejskim, gdzie 21 stycznia 1920 roku tłumy torunian słuchały gen. Hallera
Prezes Jacek Rutkowski z prezentem przed Ratuszem Staromiejskim, gdzie 21 stycznia 1920 roku tłumy torunian słuchały gen. Hallera Fot. Jacek Smarz
Jacek Rutkowski, prezes firmy Mat-Bud przekazał wczoraj prezydentowi Michałowi Zaleskiemu 15 archiwalnych zdjęć z przyjazdu gen. Hallera do Torunia w styczniu 1920 roku!

„18 stycznia 1920 roku wkroczyła dywizja pomorska pod dow. pułkownika Skrzyńskiego do Torunia o godz. 15.30 powitana przez prezesa Toruńskiej Rady Ludowej dra Steinborna. Przed Ratuszem zostało dokonane przekazanie władzy przez nadburmistrza dr. Hassego w ręce dowódcy dywizji pomorskiej. Komisarycznym burmistrzem został dr Steinborn. O godz. 18 odbyło się we wszystkich kościołach uroczyste Te Deum.

21 stycznia nastąpił uroczysty wjazd do Torunia dowódcy frontu pomorskiego wśród rozentuzjazmowanej publiczności. Po złożeniu wieńców u stóp pomnika Mikołaja Kopernika, przemówiłem do wojska i tysiącznych rzesz ludności z balkonu Ratusza, a gdy skończyłem, rozległy się niemilknące wiwaty. Na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej przy dźwiękach hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”.

"Kuchenne rewolucje" gościły w Kujawsko-Pomorskiem już kilka razy. Jednym z punktów programu z Magdą Gessler jest zmiana wystroju wnętrz lokali. Zajrzeliśmy na oficjalne strony i facebookowe profile restauracji w Toruniu i regionie, które przeszły przemianę. Jak teraz wyglądają? Sprawdziliśmy także, co znajduje się w ich menu!

Restauracje po Kuchennych Rewolucjach. Jak zmieniły się loka...

To wspaniałe uczucie, gdy do jakieś historii czy historycznego tekstu, uda się dopasować zdjęcia. Kiedy można spojrzeć na coś, co wcześniej, na podstawie opisu, człowiek próbował sobie wyobrazić. Szczególnie, jeśli opis dotyczy przełomowych momentów historii. Tak jak ten zacytowany powyżej. To fragment relacji generała Józefa Hallera ze stycznia 1920 roku, kiedy Błękitna Armia wkraczała na Pomorze niosąc biało-czerwone sztandary. Wspomnienia generał napisał osobiście, z myślą o wydanej w 1930 roku „Księdze pamiątkowej X-lecia Pomorza”.

W setną rocznicę powrotu Polski do Torunia, będziemy mogli spojrzeć na bohaterów tamtych dni. Jacek Rutkowski, prezes firmy Mat-Bud, który we wtorek w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbierał tytuł Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu 2019, przekazał prezydentowi Michałowi Zaleskiemu 15 archiwalnych zdjęć ze stycznia 1920 roku. Część z nich nigdy dotąd nie była publikowana. Fotografie są pamiątką rodzinną Bogusława Ziółkowskiego, wykonał je przodek, który miał w Toruniu zakład fotograficzny.

Zobacz także: Co można kupić w wojsku? Agencja Mienia Wojskowego w Bydgoszczy wyprzedaje sprzęt!

- To rodzina toruńskich patriotów, bez dwóch zdań - mówi Jacek Rutkowski. - Chcieliśmy, aby kolekcja została odsłonięta przed uroczystą sesją Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 16 stycznia.

Później zdjęcia będą pokazane również w kilku innych miejscach. Do 16 stycznia, gdy radni spotkają się w Ratuszu Staromiejskim, będzie się jednak trzeba uzbroić w cierpliwość. Darczyńca pilnuje, aby jego skarb nigdzie wcześniej nie wypłynął.

Na reprodukcji zdobiącej futerał ze zdjęciami widać generała Hallera po położeniu wieńców u stóp pomnika Mikołaja Kopernika. Jest więc na co czekać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska