Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Nowa baza dla toruńskich autobusów po 40 latach

Nowa baza dla toruńskich autobusów po 40 latach

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zajezdnia autobusowa przy Legionów nie przechodziła poważniejszych remontów od momentu oddania jej do użytku, czyli od 1976 roku

Zajezdnia autobusowa przy Legionów nie przechodziła poważniejszych remontów od momentu oddania jej do użytku, czyli od 1976 roku ©Grzegorz Olkowski

Zajezdnia autobusowa toruńskiego MZK przy ul. Legionów ma się całkowicie zmienić. Pojawi się m.in. ekologiczna myjnia, a nawet własna elektrownia. O ile w końcu urzędnicy uporają się z formalnościami.
Zajezdnia autobusowa przy Legionów nie przechodziła poważniejszych remontów od momentu oddania jej do użytku, czyli od 1976 roku

Zajezdnia autobusowa przy Legionów nie przechodziła poważniejszych remontów od momentu oddania jej do użytku, czyli od 1976 roku ©Grzegorz Olkowski

O planach remontu i przebudowy zajezdni autobusowej na Koniuchach pisaliśmy w „Nowościach” już rok temu. Od tego czasu zmieniło się jednak niewiele, choć są sygnały, że inwestycja wreszcie zacznie nabierać realnych kształtów.
[break]
W samym tylko 2013 roku Miejski Zakład Komunikacji ogłaszał przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uwaga, aż cztery razy! Dlaczego?
- W trzech przypadkach unieważniono postępowanie z uwagi na przekroczenie kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia, w jednym przypadku wykluczono oferenta z powodu niespełnienia warunków udziału w postępowaniu, a w kolejnym postępowaniu nikt nie złożył oferty - mówi Paweł Trawiński, kierownik działu marketingu MZK w Toruniu i dodaje, że pod koniec ubiegłego roku ogłoszono kolejny przetarg w ograniczonym zakresie, tj. „Opracowanie dokumentacji projektowej dla okręgowej stacji kontroli pojazdów, myjni autobusowej i serwisu ogumienia, wraz punktem sprzedaży (...)”.

Remont potrzebny od zaraz


Tym razem udało się wreszcie wyłonić wykonawcę projektu budowlanego - firmę Art Studio Projektowanie Architektoniczne i Aranżacja Wnętrz z Piły. - Zgodnie z umową pod koniec kwietnia złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę do Wydziały Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia. Jesteśmy obecnie na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę dla tego zadania - mówi Paweł Trawiński.
W trakcie przygotowania jest już także niezbędna dokumentacja wykonawcza. Kiedy będzie ona gotowa, poznamy jednocześnie koszt inwestycji. MZK spodziewa się, że szczegóły będą znane pod koniec czerwca.
Co ma się zmienić przy ul. Legionów 220? Zakres prac remontowo-budowlanych wynika bezpośrednio z planów MZK, zakładających poszerzenie zakresu usług. Oprócz tego zajezdnia w obecnym kształcie nie przechodziła poważniejszych remontów od momentu oddania jej do użytku w 1976 roku.
Według pierwotnych planów MZK, wraz z remontem istniejących obiektów powstać miały nowe: okręgowa stacja diagnostyczna, myjnia autobusowa z biologiczną oczyszczalnią ścieków i odzyskiwaniem wody używanej, punkt sprzedaży części z serwisem, wiaty (m.in. nad stacją paliw) oraz... elektrownia fotowoltaiczna. MZK chciał wykorzystać energię słoneczną do pokrycia części potrzeb energetycznych zajezdni.
W związku z modernizacją przebudowane miały zostać istniejące budynki. Zmiany powinny objąć dyspozytornię, portiernię, halę napraw i obsługi, a także warsztat. Nowe oblicze miało zyskać także otoczenie zajezdni. W planach cały obiekt objęto monitoringiem wizyjnym. MZK nie precyzuje jednak, jaki dokładnie zakres prac zostanie zrealizowany w nowej, okrojonej wersji projektu.

Nowy zajazd dla tramwajów


Miasto planuje także postawić nową zajezdnią tramwajową - z myślą o rozwoju szynowego transportu i nowym taborze.
Od 1986 roku, kiedy przyjęty został plan ogólny Torunia, pod zajezdnię tramwajową rezerwowany był teren przy ulicy Olsztyńskiej, naprzeciw obiektów straży pożarnej. To 14,4 ha należących do miasta. Koszt inwestycji jest szacowany na 60 mln zł. Budowa będzie jednak możliwa dopiero po 2020 roku.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Torunianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Absolutnie zgadzam sie z przedmowca. ZAjezdnia powinna byc kolo motoareny tym bardziej ze w planach jest rozbudowa lini w kierunku zachodnim.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Uwazam że zajezdnie powinny się znalesć nieopodal motoareny. trenu co nie miara, a po za tym z dala od mieszkańców. A tak buduje sie praktycznie pod oknami mieszkańców..

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo