O potomkach Kopernika

O potomkach Kopernika

Anna Krzesińska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

O potomkach Kopernika
Nie ma w naszym mieście osoby, która nie wiedziałaby kim był Mikołaj Kopernik. Ale co wiemy o jego rodzeństwie?
O potomkach Kopernika

Nie ma w naszym mieście osoby, która nie wiedziałaby kim był Mikołaj Kopernik. Ale co wiemy o jego rodzeństwie?


- W Domu Kopernika, oddziale Muzeum Okręgowego, zaprezentowane zostanie drzewo genealogiczne przodków Kopernika, które będzie tłem dla opowieści o losach i dziejach rodzeństwa Kopernika, tj. żony Bartłomieja Gertnera - Katarzyny, ksieni klasztoru żeńskiego w Chełmnie - Barbary oraz brata - kanonika Andrzeja - mówi kurator ekspozycji Michał Kłosiński.

- Ponadto zwiedzający będą mogli poznać historię znanych przodków uczonego. Na wystawie podjęty zostanie także problem, czy żyją współcześnie potomkowie rodziny Kopernika, czyli dzisiejsi krewni jego siostry Katarzyny, która z mężem Bartłomiejem miała pięcioro dzieci. Ta kwestia, o której ostatnio głośno w środowisku badaczy, ma niezwykle wielki wpływ na badania związane z udowodnieniem autentyczności czaszki odnalezionej w wykopaliskach we fromborskiej katedrze w 2005 roku i przypisywanej Mikołajowi Kopernikowi. Opowieść o krewnych astronoma widzowie będą mieli możliwość skonfrontować z tłem odnoszącym się do przełomu czasów późnego gotyku i renesansu - dodaje Michał Kłosiński.


Ta wystawa to też dobra okazja, aby zajrzeć do Domu Mikołaja Kopernika, oddziału Muzeum Okręgowego, na który składają się 2 gotyckie kamieniczki przy ul. Kopernika 15/17. Wśród badaczy cały trwa spór, czy ów dom jest rzeczywiście miejscem urodzin słynnego astronoma. Jego ojciec był bowiem właścicielem kilku kamienic w tej części miasta. Niestety, przez te wszystkie wieki nie zachowała się konkretna informacja, gdzie Mikołaj Kopernik przyszedł na świat. Badacze początkowo typowano kamienicę przy ul. Kopernika 40. Oglądali ją nawet sam Napoleon i Fryderyk Chopin. Ponadto przez kilkadziesiąt lat była ona siedzibą niemieckiego Towarzystwa Coppernicus-Verein. Ostatnio przypuszcza się, że miejscem urodzin Mikołaja Kopernika była nieistniejąca już kamienica przy Rynku Staromiejskim 36.


Ekspozycję „Rodzina Mikołaja Kopernika” będzie można oglądać w Domu Mikołaja Kopernika - oddziale Muzeum Okręgowego od 24 czerwca.


Warto wiedzieć


Bilet do Domu Mikołaja Kopernika kosztuje 7 (ulgowy) i 10 zł (normalny), z makietą - 7 i 12 zł.


Więcej informacji o promocjach biletowych na stronie www.muzeum.torun.pl.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo