Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy z pawilonów na Bulwarze już otwarty. Spacerowicze chętnie go odwiedzali

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Remont Bulwaru Filadelfijskiego potrwa do 29 kwietnia
Remont Bulwaru Filadelfijskiego potrwa do 29 kwietnia Grzegorz Olkowski
Wprawdzie lody, kawę i inne napoje można było tu kupić już w Wielką Sobotę, to oficjalne otwarcie pierwszego z pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim nastąpiło w świąteczny poniedziałek.

Część remontowanego Bulwaru Filadelfijskiego została przed świętami udostępniona pieszym, co ci wykorzystali na świąteczne spacery i zapoznanie się, na jakim etapie są prace przy przebudowie reprezentacyjnej części Torunia.

W nowym pawilonie oprócz kawiarni ma się znaleźć przechowalnia bagażu i wypożyczalnia leżaków. Będzie też tam możliwość zakupu biletów na rejsy łodzią flisaczą. Od 15 kwietnia 2024 r. czynny będzie pawilon drugi, w którym znajdzie się przestrzeń do prowadzenia warsztatów związanych z Wisłą i jej dziedzictwem, którą można będzie także wykorzystywać jako miejsce do organizacji spotkań, prelekcji, pokazów. W pawilonach znajdą się także stojaki z ulotkami, mapami, informacjami na temat zarówno oferty turystyczno-rekreacyjnej dostępnej na Bulwarze, jak i atrakcji w przestrzeni całego miasta. W obu obiektach znajdować się będą ogólnodostępne toalety. Co ważne, w części gastronomicznej nie będzie prowadzona sprzedaż alkoholu.

Polecamy

Chcą uczcić Rok Flisactwa

- Dodatkowo w pawilonie edukacyjnym planujemy umieścić wystawę artefaktów znalezionych na Bulwarze Filadelfijskim podczas prac archeologicznych. Oczywiście ekspozycja będzie utworzona we współpracy z Muzeum Okręgowym oraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika po zakończeniu prowadzonych przez nich prac. W tym pawilonie będziemy prezentować historię Torunia w kontekście rzeki Wisły, tym bardziej, że rok 2024 jest Rokiem Flisactwa, ustanowionym przez Radę Miasta Torunia - mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta.

Przez 10 lat pawilonami zawiadywać będzie spółka Zeiko.

Nie tylko gastronomia

- Cieszymy się bardzo, że Bulwar został w ten sposób zagospodarowany, bo wymagał już rewitalizacji - twierdzi jej współwłaściciel Krzysztof Piotrowski. - Na pewno jest to wspaniała sprawa i dla mieszkańców, i dla turystów. My prowadzimy działalność gastronomiczną, potrzebowaliśmy zatem partnera, który wsparłby nas w drugiej części projekty, czyli w edukacji i obsłudze ruchu turystycznego. Porozumieliśmy się w tym temacie z Fundacją Wolna Wisła, która ma duże doświadczenie w obsłudze turystów i będziemy działać wspólnie.

- Najbardziej widocznym elementem naszej działalności będzie realizowanie rejsów po Wiśle. Będzie także komponent edukacyjny, w pawilonie pełniącym funkcję dydaktyczną zamierzamy przygotować ofertę warsztatów, przede wszystkim dla uczniów, chcielibyśmy z nią wystartować jeszcze w końcówce tego roku szkolnego – wyjaśnia Jakub Gołębiewski z Fundacji Wolna Wisła. Jak zapowiedział, zgodnie z umową będą realizowane rejsy po Wiśle – od pomostu na Bulwarze Filadelfijskim do pomostu na wysokości Zamku Dybowskiego w okresie od kwietnia do września. Znana już jest cena biletu normalnego na taki rejs – to 30 zł. W planach jednak jest świadczenie szerszej oferty rejsów, np. widokowych czy edukacyjnych.

Będą rejsy

- Cały projekt związany z pięcioma łodziami był tak pomyślany, żeby mogły one na raz obsłużyć grupę 50 osób, czyli cały autokar wycieczkowy. Uczestnicy mogą wówczas wspólnie przeżyć rejs, jak i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych – dodaje Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektorka Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia. - Rozpoczęcie rejsów po Wiśle planowane jest od 15 kwietnia, w dni powszednie popołudniami, w godzinach 16 - 19, w weekendy w godzinach 11 - 19, stopniowo wydłużając godziny do zachodu słońca.

Całkowity koszt całkowity zadania wyniósł 7,6 mln złotych.

Również pozostałe prace prowadzone na Bulwarze Filadelfijskim dobiegają końca. Zgodnie z harmonogramem, do 29 kwietnia 2024 r. zakończona zostanie część drogowa, a do końca maja – część związana z zagospodarowaniem zieleni.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska