Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od piernikowego ciasta aż po wojenne łupy. Przeciekawa konferencja w toruńskim Muzeum Okręgowym

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Przez trzy dni Toruń będzie stolicą polskiego muzealnictwa — zapowiada toruńskie Muzeum Okręgowe. I nie ma w tej zapowiedzi nic przesadnego, bo w Toruniu właśnie już za kilka dni, od środy do piątku, muzealnicy z najważniejszych ośrodków w kraju spotykać się będą na konferencji "Nowoczesne muzeum — relacje i narracje".

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

- Planujemy, że będzie to pierwsza konferencja z cyklu. Chcielibyśmy, żeby kolejne odbywały się co dwa lata — mówi Marcin Zdanowski, szef Działu Promocji organizującego konferencję Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Chodzi o próbę znalezienia odpowiedzi na najbardziej aktualne, bieżące pytania dotyczące polskiego muzealnictwa.

Ponad stu specjalistów

Dlaczego narracje? Jak wyjaśnia Marcin Zdanowski, narracje, czyli budowanie opowieści staje się coraz ważniejsze w pracy muzealników. Podobnie dzieje się z drugim członem tytułu: relacjami. - Muzea w coraz większym stopniu wchodzą w różnego rodzaju relacje społeczne, na przykład z otoczeniem gospodarczym, czy biznesowym. Ważne jest, by budować je na podstawie zasady społecznej odpowiedzialności — dodaje Marcin Zdanowski.

Polecamy

Program zaplanowanej na 20-22 kwietnia konferencji jest bardzo bogaty. Weźmie w niej udział ponad stu muzealników i znawców tematyki ochrony dziedzictwa kulturowego z całego kraju. Reprezentować będą m.in. uniwersytety w Toruniu, Krakowie, Lublinie (UMCS), Poznaniu, Warszawie oraz takie placówki muzealne jak: Muzeum w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, muzea miejskie Gdyni, Łodzi, Krakowa, Warszawy i Krakowa, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, czy Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Bogactwo tematów

Tematy wystąpień to całe spektrum bardzo różnych zagadnień, przed którymi stoją dziś polskie muzea. Mowa więc będzie m.in.

  • o problemach narracyjnych i wystawienniczych związanych z obecnością łupów wojennych w muzealnych zbiorach,
  • o tym, jak przemiany społeczne wpłynęły na muzealną praktykę na przykładzie wykonanych podczas okupacji niemieckich zdjęć z kolekcji toruńskiego Muzeum Okręgowego,
  • o podcastach, jako nowym narzędziu pracy muzealników,
  • o tym jak może wyglądać współpraca muzeum i biznesu na przykład Muzeum w Żorach i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
  • o aksjologii politycznej polskich muzeów,
  • wpływie muzeum na świadomość ekologiczną,
  • a nawet o tym, jak budować muzealną narrację za pomocą... ciasta piernikowego.

To tylko wybrane tematy referatów. Środowisko toruńskie wśród ich autorów reprezentować będą: Anna Kroplewska-Gajewska, Michał Kłosiński, Iwona Markowska, Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu) oraz Katarzyna Kluczwajd (Książnica Kopernikańska).

Polecamy

Organizacja konferencji dofinansowana została ze środków toruńskiego samorządu. Objęta jest patronatem Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska