Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od początku września w pobliżu szkół więcej policjantów i strażników

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Kilka dni temu rozpoczął się kolejny rok szkolny. Wraz z nim policjanci i strażnicy miejscy w regionie, jak już od wielu lat, zaczęli akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Będą bliżej uczniów.

[break]
Policjanci i strażnicy będą teraz częściej pojawiać się w pobliżu szkół i innych placówek oświatowych. Sprawdzać będą, jak kierowcy zachowują się przy przejściach dla pieszych i na przykład mierzyć prędkość samochodów przejeżdżających ulicami w miejscach, gdzie często pojawiają się uczniowie. Tam zazwyczaj obowiązują ograniczenia prędkości do 40 kilometrów na godzinę.
- Ponadto mundurowi będą przeprowadzać kontrole pojazdów, przewożących dzieci i młodzież do szkół. Sprawdzać będą stan trzeźwości kierującego i opiekunów dzieci, stan techniczny pojazdów, ich wyposażenie i oznakowanie - mówi Wojciech Chrostowski z toruńskiej policji.

Unikać skrótów

Szczególnie w pierwszych dniach roku szkolnego o bezpieczeństwo swoich dzieci powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice, przypominając, jak powinny zachować się, na przykład, podczas przechodzenia przez jezdnię.

Do szkoły trzeba chodzić i wracać z niej drogą uczęszczaną, unikając dróg na skróty i, oczywiście, przez ulicę należy przechodzić w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle. Jeżeli nie ma chodnika, należy iść poboczem z lewej strony jezdni. Poza tym, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się tylko pod opieką kogoś, kto skończył co najmniej 10 lat. Ten wymóg nie dotyczy jedynie tak zwanej strefy zamieszkania.

- Bardzo ważne jest też noszenie elementów odblaskowych - dodaje Wojciech Chrostowski. I przypomina, że od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na zahamowanie przed pieszym lub jego bezpieczne ominięcie. Pieszy, idący drogą po zmierzchu bez elementów odblaskowych, nie jest praktycznie widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 20 metrów. To często zbyt mało, aby uniknąć tragedii.

Nie dawać pieniędzy

- Bardzo ważne jest, aby ucząc dzieci bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym samemu ich nie łamać. Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że są dla swoich pociech pierwszymi nauczycielami, z których bierze się przykład. Jeżeli ktoś przechodzi z dzieckiem przez jezdnię w niebezpiecznych miejscach, ignoruje sygnalizację świetlną są to bardzo niebezpieczne zachowania - mówi Piotr Dudziak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Ale bezpieczeństwo w szkole, to nie tylko droga do niej i powrót z zajęć. W szkole na ucznia czeka wiele innych zagrożeń. Można je zminimalizować.

Choćby przez to, żeby nie dawać dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni je przed możliwością stania się ofiarą kradzieży. Należy też uczulić dziecko, aby pamiętało o kradzieżach w szatniach.

Musi wiedzieć, że nie powinno się tam zostawiać w kieszeni kurtki na przykład pieniędzy lub też kluczy od mieszkania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska