MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto najbardziej poszukiwani pracownicy w Toruniu w 2023 roku! Barometr zawodów

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Pielęgniarki i położne oraz lekarze - w Toruniu to najbardziej deficytowe zawody w 2023 roku. Podobny, dramatyczny wręcz brak przedstawicieli tych profesji do pracy odczuwalny jest zresztą w całym kraju.
Pielęgniarki i położne oraz lekarze - w Toruniu to najbardziej deficytowe zawody w 2023 roku. Podobny, dramatyczny wręcz brak przedstawicieli tych profesji do pracy odczuwalny jest zresztą w całym kraju. Polska Press/Shutterstock
Lekarze, pielęgniarki i położne - przedstawiciele tych profesji otwierają listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Toruniu w roku 2023. Jednakże deficytowych profesji jest w mieście zdecydowanie więcej - wynika z najnowszego Barometru Zawodów.

Zobacz wideo: Wilki w gminie Zławieś Wielka.

od 16 lat

Barometr zawodów to cykliczne badanie, które prognozuje, czy i jakie zapotrzebowanie będzie na pracowników danych profesji w poszczególnych regionach, miastach i powiatu kraju. Wyniki tego badania są wyczekiwane i cenne, bo powstają w oparciu nie tylko o dane z urzędów pracy, ale i konsultacje z ekspertami, przedsiębiorcami. Badanie zleca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jaki jest Barometr zawodów 2023 dla miasta Torunia? Oto szczegóły!

Najbardziej deficytowe w Toruniu profesje to lekarze, pielęgniarki i położne. Deficytowe, czyli takie, dla których ofert pracy jest więcej niż kandydatów do niej.

Polecamy

Wymienione wyżej medyczne zawody już kolejny rok wiodą prym w Toruniu. Oczywiście, dyskutować zawsze można o tym, czy warunki pracy i płacy dla białych fartuchów w 200-tysięcznym mieście są satysfakcjonujące, szczególnie w porównaniu z większymi aglomeracjami. Faktem pozostaje jednak, że to tych profesjonalistów poszukiwać się będzie także w 2023 roku najbardziej.

Na liście zawodów deficytowych w Toruniu znaleźli się też między innymi: kierowcy autobusów, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani, opiekunowie osób starszych (np. w DPS-ach), ślusarze, spawacze, psycholodzy i psychoterapeuci, monterzy elektronicy, lakiernicy, mechanicy, samodzielni księgowi, specjaliści ds. PR, reklamy i marketingu, a wreszcie - szefowie kuchni. Dla nich wszystkich ofert zatrudnienia w Toruniu nie brakuje i jest ich więcej niż kandydatów do pracy.

Dla kogo w Toruniu pracy jest mało? Zawodów "nadwyżkowych" brak

Mimo trudnych czasów rynek pracy nadal pozostaje rynkiem pracownika, czyli takim, na którym to wciąż o kandydatów do pracy zabiega się bardziej niż o oferty zatrudnienia. W kategorii zawodów nadwyżkowych w Toruniu Barometr zawodów na 2023 rok pokazuje... absolutną pustkę.

Cała lista profesji znalazła się jednak w kategorii zrównoważonych. To takie, gdzie proporcje między ofertami a kandydatami do pracy się równoważą. Tak jest choćby w przypadku rozmaitych filologów i innych humanistów, ale i operatorów maszyn, ekonomistów, projektantów, prawników, listonoszy, rozmaitych techników, ekonomistów i wielu, wielu innych.

A jak sytuacja wygląda dla całego kraju? Psychologia i edukacja w cenie!

Na liście zawodów deficytowych w całym kraju znalazło się 27 profesji. Jak wynika za badania, niedobór kierowców ciężarówek i TIR-ów, których poszukuje nie tylko branża logistyczna i kurierska, ale też sektor turystyczny, będzie w tym roku dotykał pracodawców w 363, czyli w niemal 96 proc. powiatów. Przy czym w niemal co czwartym jest oceniany jako duży.

Polecamy

Praktycznie w całej Polsce - w niemal dziewięciu na dziesięć powiatów - brakuje też pielęgniarek i położnych, przy czym w 84 powiatach deficyt kandydatek do tej ciężkiej i nie najlepiej płatnej pracy jest oceniany jako bardzo duży.

Pandemia nasiliła też niedobór lekarzy, deficytowych w 321 powiatach, i sprawiła, że w ubiegłym roku do grupy zawodów dotkniętych silnym niedoborem kadr trafili też psycholodzy i psychoterapeuci. "Pogorszenie kondycji psychicznej Polaków, nasilone w minionym roku przez wojnę w Ukrainie i kryzys inflacyjny, zwiększa z roku na rok zapotrzebowanie na tych specjalistów, których niedobór jest odczuwalny w 329 powiatach" - podkreślała niedawno "Rzeczpospolita", opisując wyniki Barometru zawodów 2023.

Na krajowej liście 27 deficytowych w tym roku zawodów są aż trzy grupy nauczycieli. Obok brakujących od lat nauczycieli przedmiotów zawodowych (ich niedobór dotyka szkół w dwóch trzecich powiatów), w tegorocznym Barometrze Zawodów trafili na nią również nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących (deficytowi w 215 powiatach) oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ. Barometr zawodów - czym jest?

  • Opracowanie na rok 2023 zostało przygotowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie w ramach ogólnopolskiego badania "Barometr zawodów" realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Barometr jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku.
  • Lista zawodów w VIII krajowej edycji badania zawiera 168 pozycji, 27 z nich trafiło na listę zawodów deficytowych, a 141 na listę zawodów zrównoważonych. Kategoria zawodów zrównoważonych oznacza, że liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby kandydatów.
  • W 2023 - podobnie jak przed rokiem - w skali kraju nie pojawił się żaden zawód nadwyżkowy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska