Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent wybiera, gdzie idzie

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Pogotowie przegrało konkurs. Citomed „bierze” całą prawobrzeżną część Torunia i gminy od Złejwsi Wielkiej po Czerrnikowo. Resztę - Rudak-Med.

Pogotowie przegrało konkurs. Citomed „bierze” całą prawobrzeżną część Torunia i gminy od Złejwsi Wielkiej po Czerrnikowo. Resztę - Rudak-Med.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167453" sub="Przychodnia przy ul. Tuwima 9 od wtorku będzie udzielać pomocy medycznej wieczorami i w święta. Na zdjęciu starsza położna Alicja Raczkowska / Fot. Adam Zakrzewski">- Nie wyobrażam sobie jak to będzie, ludzie będą błądzić - mówi Wiktoria Rowińska, mieszkanka ulicy Mickiewicza. - Ja akurat zyskam, będę miała blisko do lekarza, gdy gorzej się poczuję. Do pogotowia był kawał drogi.

Do tej pory za podstawową pomoc medyczną po godz. 18 i w święta odpowiadali lekarze rodzinni. W Toruniu większość miała umowy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. 28 lutego wygasa umowa WSPR z NFZ na udzielanie takiej pomocy. W mieście od 1 marca będą działać trzy inne punkty, które wygrały konkurs. - Niestety, przegraliśmy we wszystkich trzech rejonach Torunia i okolic. W związku z tym stacja przestaje udzielać pomocy medycznej w formie wizyt domowych i w ambulatorium - tłumaczy Wiesław Brosdowski, wicedyrektor WSPR.- Ponad 20 osób straci pracę. Ambulatorium jest od wtorku zamknięte.

<!** reklama>NFZ podkreśla, że pacjent zyska, bo koniec z rejonizacją. Podzielił Toruń i okoliczne gminy na trzy rejony „rozliczeniowe” - po 50, 100 i 150 tys. mieszkańców. Dla lewobrzeżnej części Torunia i Wielkiej Nieszawki pałeczkę po pogotowiu przejął Rudak-Med. Dla prawobrzeżnego Torunia i okolicznych gmin od Czernikowa po Złąwieś Wielką przejmują ją przychodnie Citomedu przy Tuwima i Skłodowskiej-Curie. - Przyjść może każdy, ale na wizytę domową za Wisłę nie pojedziemy - mówi dr Łukasz Wojnowski, wiceprezes Citomedu. - Brak rejonizacji dotyczy pacjentów, którzy zgłoszą się osobiście. Mamy rejon liczący 250 tys. mieszkańców. Fundusz wymaga na każde 50 tys. 1 lekarza. My będziemy mieć 6. Dysponujemy 3 karetkami, a zgodnie z wymogami wystarczyłyby samochody osobowe.

Jak dodaje dr Wojnowski, są przygotowani do nowych obowiązków, które wcześniej przetestowali w odniesieniu do swoich pacjentów.

Zakres nocnej i świątecznej podstawowej opieki medycznej nie zmienia się. - Pacjent ma jednak prawo wyboru miejsca. Musi tylko wiedzieć, gdzie może się zgłosić - podkreśla Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie się zgłosić

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 marca:

  • Citomed, Toruń, M. Skłodowskiej-Curie 73, rejestr. tel. 56 658-44-60, 56 658-44-66 (rejon: Bielawy, Katarzynka, Grębocin nad strugą, Grębocin przy lesie, Kaszczorek, Na Skarpie, Rubinkowo, Lubicz, Obrowo, Czernikowo).

  • Citomed, Toruń, Tuwima 9, tel. 56 621-07-40, 658 51 80 (Bielany, Bydgoskie, Jakubskie, Mokre, Stare Miasto, Starotoruńskie, Barbarka, Chełmińskie, Wrzosy, Zławieś Wielka)

  • Rudak-Med, Toruń, Podgórska 24a, tel. 56 654-78-20 (Czerniewice, Podgórz, Rudak, Stawki, Wielka Nieszawka)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska