Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parami do toruńskiej galerii na wystawę. Z wielu krajów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
„Grawitacja”, grafika prof. Cezarego Paszkowskiego z Gdańska
„Grawitacja”, grafika prof. Cezarego Paszkowskiego z Gdańska Archiwum Galerii
XVIII Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice” od piątku w Toruniu. Cenieni artyści z całego świata przysłali swoje prace i prace młodych kolegów, których uznali za wybitne talenty.

[break]
- Śmiejemy się, że odpowiedzialność za tę wystawę przerzuciliśmy na artystów - mówi Anna Jackowska, dyrektorka toruńskiej Galerii Sztuki „Wozownia”, w której w piątek otwarta zostanie międzynarodowa wystawa grafiki.

Po protekcji

Pomysł był taki: poprosić uznanych, doświadczonych artystów grafików z całego świata, by każdy z nich przysłał do Torunia po jednej swojej pracy i po jednej pracy wybranego przez niego wyróżniającego się talentem, młodego plastyka. Przy czym z decyzjami mistrzów organizatorzy nie dyskutowali.

- Wybierali z reguły swoich rodaków, często uczniów, a w dwóch przypadkach swoje dzieci. Postawili na tych, których mogliby nazwać kontynuatorami swojego stylu i myśli. Albo przeciwnie, na takich, którzy są od nich skrajnie różni - relacjonuje Anna Jackowska.

Dzieła każdego mistrza i jego protegowanego sąsiadują z sobą w galerii. Autorzy wiedzieli, że tak będzie, dlatego przysłali prace, które z sobą dialogują albo kontrastują. Często łączy je ta sama technika, podobna forma całego dzieła albo przesłanie - bo są i grafiki społecznie zaangażowane.

W trójwymiarze

Na tegoroczne VIII Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice” napłynęły do Torunia prace autorstwa sześćdziesięciorga artystów z całego świata: m.in. z Japonii, Kanady, Izraela, Finlandii, Belgii, Czech, Słowacji i Chorwacji. Licznie, oczywiście, reprezentowani są Polacy.

Specyfiką toruńskiej imprezy jest jej zamknięta formuła. Nie każdy może przysłać na nią swoje dzieło, jedynie ten, kto dostanie imienne zaproszenie. Tych zapraszanych organizatorzy, jak zapewniają, dobierają bardzo starannie. A w tym roku wysłali, jak wspomnieliśmy, zaproszenia dwuosobowe.
Jakie prace nadesłano?
- Na większości widnieje informacja: technika mieszana. Są i grafiki komputerowe, i tradycyjne litografie. Są od lat popularne serigrafie. I są formy przestrzenne - mówi Anna Jackowska.

Jak wyglądają te formy przestrzenne - grafika trójwymiarowa? To na przykład obiekty, na które rzutowane są obrazy z projektora. Są i animacje poklatkowe.

Jest zatem bardzo różnorodnie, także jeśli chodzi o tematykę prac. I - kolorowo, co wynika z tytułu i idei imprezy.

W weekend za darmo

„Kolor w grafice” to najstarsza międzynarodowa cykliczna impreza plastyczna Torunia, organizowana od początku lat 80. XX wieku przez galerię przy Rabiańskiej i Ducha Świętego (niegdyś Biuro Wystaw Artystycznych).

Jest przedsięwzięciem samodzielnym, ale włączonym w program imprez, które co trzy lata odbywają się w Polsce i są koordynowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Otwarcie wystawy VIII Międzynarodowego Triennale Grafiki „Kolor w grafice” - „Duety” zaplanowano na piątek 25 września na godz. 18.00 w Galerii Sztuki „Wozownia”. Wystawę będzie można oglądać do 31 października w godzinach 11.00-18.00 z wyjątkiem poniedziałków.

W najbliższy weekend w związku z akcjami „Toruń za pół ceny” i „60+kultura” wstęp będzie darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska