Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parasole pod ratuszem

Redakcja

Rozstawienie letnich ogródków jest na tyle kosztowne, że w centrum działają zaledwie trzy. Ma się to zmienić po remoncie rynku.

<!** Image 2 align=none alt="Image 217115" sub="Władze miasta starają się, żeby rynek po rewitalizacji zapełnił się parasolami ogródków. Czy nowe stawki zachęcą przedsiębiorców? Ilustracja.: Urząd Miejski">Na wizualizacjach centrum po rewitalizacji rynek mieni się parasolkami letnich ogródków. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Takie przybytki pod brodnickim ratuszem z powodzeniem funkcjonowały dwa-trzy sezony. Rekordowy pod tym względem był 2006 rok, kiedy w obrębie Starego Miasta działało sześć ogródków, w tym dwa na płycie rynku.

- W Toruniu albo Poznaniu ogródki letnie z powodzeniem działają na rynku. Niektóre mają charakter całoroczny - mówi Natalia, brodniczanka. - Zawsze się dziwiłam, dlaczego w Brodnicy, mieście niby turystycznym, jest tak mało ogródków. Nie wierzę, że nie ma zainteresowania przedsiębiorców.

Problem w tym, że zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, zajęcie każdego metra chodnika kosztuje złotówkę dziennie. Jak łatwo policzyć, utrzymanie małego, 20-metrowego ogródka to wydatek około 600 złotych miesięcznie. To równowartość na przykład 120 piw albo 80 fast foodów.

A do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty obsługi i mediów.

- Obniżenie stawek za rozstawienie letnich ogródków będzie możliwe po wyłączeniu Dużego Rynku z pasa ruchu drogowego - powiedział podczas jednej z sesji burmistrz Jarosław Radacz.

- Prace związane z podziałem działek na płycie Dużego Rynku prowadzone są równolegle z pracami projektowymi całego rynku i przyległych ulic, w związku z mającą nastąpić rewitalizacją - informuje Iwona Sugalska z Urzędu Miejskiego. - Realizowane będą wraz z przystąpieniem do wdrożenia projektu rewitalizacji rynku.

<!** reklama>Po wspomnianym wyłączeniu decyzja o opłatach za ogródki piwne będzie należała do burmistrza i Rady Miejskiej. Jak się dowiedzieliśmy, do końca września urzędnicy zamierzają złożyć dokumentację do Urzędu Marszałkowskiego.

Brodnicki samorząd będzie realizować zadanie wycenione na 1 555 633 zł z wykorzystaniem funduszy unijnych w wysokości 1 166 724 zł. Rewitalizacja powinna się zakończyć w czerwcu przyszłego roku i dopiero wtedy nastąpi wyłącznie Dużego Rynku z pasa drogowego. A to umożliwi urzędnikom określenie osobnych stawek za urządzenie ogródków.

Przypomnijmy, że rewitalizacja miała być przeprowadzona już w ubiegłym roku, ale przeciągnęły się konsultacje projektów, bowiem mieszkańcy Starego Miasta nie zgodzili się na wyłączenie z ruchu ulicy wzdłuż Domu Towarowego. Ostatecznie przejazd zostanie zachowany.

W ramach inwestycji na rynku powstanie fontanna, a na ulicy Jatki dodatkowe 14 miejsc parkingowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska