Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. Walka z chorobami roślin i drzewa w słabej kondycji

Szymon Spandowski
Park na Bydgoskim Przedmieściu
Park na Bydgoskim Przedmieściu Grzegorz Olkowski
Prezentujemy wyjaśnienia służb miejskich w sprawie parku na Bydgoskim Przedmieściu, bałaganu przy punkcie widokowym na Skarpie, samochodów parkujących przy ulicy Świętego Jakuba, oraz sygnalizowanego przez Państwa braku ławek na starówce.

Czytelniczka z Bydgoskiego Przedmieścia, która po dłuższej przerwie poszła do Parku Miejskiego, załamała się jego stanem. Roślinami pozbawionymi odpowiedniej opieki oraz ogólnym bałaganem.

Problemy z parkiem

- W bieżącym roku, wyjątkowo, nastąpiły w mieście opóźnienia w pracach wiosennych z uwagi na przeciągającą się procedurę przetargową (względy formalne, odwołania oferentów, itp.) na wyłonienie wykonawców utrzymania terenów zieleni na kolejne cztery lata we wszystkich sektorach miasta - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Nowa firma wyłoniona w przetargu przejęła park do konserwacji od 25 maja br. do końca grudnia 2021 r. Corocznie, wiosną były przeprowadzane wszelkie prace naprawcze m.in. małej architektury, typu naprawa ubytków w murkach, płotków, listew w ławkach, malowanie , remont grilli i ław, usuwanie napisów itp. W br. te prace się nawarstwiły w szczycie sezonu - są wykonywane sukcesywnie wraz z koszeniem, podlewaniem, pieleniem i pracami porządkowymi. Drzewa, które są w słabej kondycji, są szczególnie podlewane i zachowują żywotność. To głównie głogi, które mają szkodnika i przez to prawie straciły liście, jednak korę mają żywą. Były pryskane, ale choroba na głogach od dwóch lat doskwiera im strasznie. Mamy je pod kontrolą i walczymy o to, by przetrwały. Poza tym, jak co roku kilkanaście starych drzew uległo letnim wichurom lub uschło ze względu na swój znaczny wiek. Wiatrołomy zostały już usunięte, a usunięcie suchych drzew nastąpi po uzyskaniu decyzji zezwalającej na wycinkę.

Zobacz też: Rowerzystka trafiła do szpitala


Już posprzątane

Otrzymaliśmy również zgłoszenie w sprawie śmieci zalegających wokół punktu widokowego na Skarpie. Widok jaki kilka dni temu tam się rozpościerał prezentujemy na załączonym obrazku.

- Wskazany teren, czyli punkt widokowy na Skarpie został już posprzątany - zapewnia Anna Kulbicka-Tondel. - Firma działająca na terenie lasów miejskich została zobligowana do częstszego sprzątania i opróżniania koszy.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

Skontaktował się z nami także Czytelnik ze starówki narzekając na samochody parkujące nielegalnie na ul. Świętego Jakuba między kościołem i Wolą Zamkową.

- Co weekend, a zwłaszcza w niedzielę notorycznie właśnie na tym odcinku parkują samochody, zazwyczaj z rejestracjami spoza Torunia - mówi. - Owszem, Straż Miejska co jakiś czas przyjeżdża i karze mandatami, ale czasami przechodząc zwracam uwagę kierowcom, że na tym odcinku parkować nie wolno. Zdziwieni odpowiadają, że przecież nie ma znaku zakazu. I faktycznie nie ma. W czym problem, aby taki znak dodatkowo powiesić? Moim zdaniem chociaż trochę by to pomogło, bo dla przypomnienia odcinek św. Jakuba od wylotu z ul. Piernikarskiej do Woli Zamkowej jest dwukierunkowy, a źle zaparkowane auta mogą doprowadzić kiedyś do zderzenia czołowego.

Co na to MZD?

- Na terenie strefy zamieszkania, a taka obowiązuje na ul. Św. Jakuba nie stosuje się znaków b-36 zakaz zatrzymywania się. Przypominam, że w strefie zamieszkania wolno parkować tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka toruńskich drogowców. - Zwrócimy się do Straży Miejskiej o zintensyfikowanie działań w tym miejscu.

Zobacz również: Prawo jazdy. Na czym najczęściej oblewamy?

Kilka osób narzekało również na brak ławek na starówce. Przekazaliśmy te uwagi do Urzędu Miasta i od rzeczniczki prezydenta otrzymaliśmy taką odpowiedź:

Ławek ci u nas dostatek

„W 2016 roku ustawiono dodatkowo na terenach zieleni wokół Starówki 60 szt. kompletów ławek i koszy na śmieci - jest ich tam wystarczająca liczba - pisze Anna Kulbicka-Tondel. - W 2017 roku w Alpinarium również pojawiło się kilkanaście ławek. Oprócz tego w 2017 roku Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zleciło projekt, wykonanie i umiejscowienie dwóch parkletów (nowoczesne ławki połączone z zielenią) - na Rynku Staromiejskim i Rynku Nowomiejskim, a w 2018 roku do powyższych form dołączyliśmy również parklet na ul. Mostowej oraz ławkę solarną, z możliwością ładowania urządzeń i korzystania z wifi na skwerze przy Muzeum Etnograficznym. W 2019 roku planowane jest postawienie kolejnych parkletów, odnośnie których jest prowadzona analiza pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa ppoż.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska