Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parujące okulary i maseczka. Jak temu zapobiec? Oto najlepsze sposoby!

Sara Watrak
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Parujące okulary to problem, z którym w czasie epidemii musi się zmagać wiele osób. Co zrobić, by okulary nie parowały? Radzą eksperci.

Co zrobić, żeby w maseczce nie parowały okulary?

W Internecie można znaleźć wiele porad na temat tego, co zrobić, aby okulary nie parowały. Nie wszystkie z nich są pomocne, a niektóre mogą nawet zaszkodzić.

Dlaczego okulary parują? Powodem jest ciepłe powietrze, które wydychamy. Powstała para osadza się na zimnych szkłach okularów. - Ze względu na różnice temperatur dochodzi do skroplenia się wody. I to jest właśnie ta mgła, którą obserwujemy - mówi Angelika Gumkowska z Centrum Nauki Kopernik.

Polecamy

Najlepszy sposób na to, aby okulary nie parowały

Najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby okulary nie parowały, jest dokładne dopasowanie maseczki. Jeśli używamy maseczki chirurgicznej, zwykle posiada ona drucik, który pozwala nam dopasować materiał w okolicy nosa. Natomiast jeżeli korzystamy z maseczki bawełnianej, możemy wszyć do niej cienki drucik lub uszyć maseczkę idealnie przylegającą do twarzy.

Trwa głosowanie...

Czy wybory prezydenta Polski w formie korespondencyjnej to dobry pomysł?

Kolejna istotna sprawa - aby okulary nie parowały, muszą znajdować się na maseczce. Nałożone na materiał nie powinny zachodzić mgłą. Sposobem na pozbycie się problemu może być specyficzne założenie maseczki na uszy. Na fanpage'u Optometrii Karczewski znajdziemy grafikę, która obrazuje, jak nosić maseczkę. Dzięki zastosowaniu takiego tricku powinna ona ciasno przylegać do twarzy.

Polecamy

Inny sposób na to, by okulary nie parowały, to użycie płynu do soczewek okularowych "anti-fog". - Pryskamy nim po obu stronach soczewek i wycieramy ściereczką z mikrofibry - tłumaczy optometrystka Justyna Nater. - Są również specjalne ściereczki w wersji "anti fog" - dodaje. Obecnie jednak, w dobie epidemii, może być trudno z ich zakupem. Warto w tej sprawie skontaktować się z optykiem w swoim mieście. Jak działają takie preparaty? - Środki te zawierają tzw. substancje hydrofobowe, czyli odpychające wodę - wyjaśnia Agnieszka Gumkowska. Co, jeśli nie mamy do dyspozycji specjalistycznych płynów? Trudno jest je zastąpić domowymi środkami. - Można spróbować z preparatami do szyb i luster, które zawierają podobne substancje, ale w przypadku okularów ten efekt będzie raczej niewielki - mówi ekspertka z Centrum Nauki Kopernik.

POTWIERDZONE PRZYPADKI ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2.

Czego nie robić?

- W Internecie można znaleźć różne porady o zastosowaniu mydła lub pianki do golenia. Zawierają one substancje, które odpychają wodę, ale minusem takiego rozwiązania jest powstanie na okularach warstwy, która zniekształca obraz - tłumaczy ekspertka z Centrum Nauki Kopernik. Nie warto więc sięgać po takie rozwiązania. Okuliści nie zalecają także wcierania pasty do zębów - a na takie szalone pomysły również można się natknąć w sieci. Tego typu zabiegi mogą jedynie zniszczyć nasze okulary i pozostawić na nich trudne do usunięcia smugi.

kujawsko-pomorskie
  • Zakażonych266 937
    + 1 285
  • Zmarło6 497
    + 0

10. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska