Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pewna ręka, celne oko

Dariusz Łopatka
Bilard? Ta gra wciąga! Jest ponadczasowa i modna. Każdy, kto choć raz stanął przy stole obitym zielonym suknem, wie, że to świetna rozrywka.

Bilard? Ta gra wciąga! Jest ponadczasowa i modna. Każdy, kto choć raz stanął przy stole obitym zielonym suknem, wie, że to świetna rozrywka.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185736" sub="Najbardziej popularną wersją gry w bilard jest tzw. ósemka. Możliwości spróbowania swoich sił w tej odmianie w Toruniu jest naprawdę wiele. Kolorowe bile na stole Fantasy Parku próbują kontrolować Kamil i Oskar /Fot. Adam Zakrzewski">Zainteresowanie bilardem w naszym kraju systematycznie rośnie. Liczba uprawiających ten sport, zarówno wśród grających sporadycznie, jak i tych poświęcających kolorowym kulkom więcej czasu, wciąż jest jednak trudna do ustalenia. Z każdym rokiem przybywa bowiem miejsc, gdzie można spróbować swoich sił w sprawnym „czyszczeniu” stołu.

<!** reklama>- Ta gra cieszy się u nas sporym zainteresowaniem - mówi Patrycja Pułkownik z toruńskiego Fantasy Parku. - Wpływ na to ma pewnie to, że w naszym mieście nie ma zbyt wielu klubów, w których znajdują się takie stoły. Z naszych obserwacji wynika natomiast, że bilard cieszy się największym zainteresowaniem wśród studentów.

Trudno dziwić się rosnącej popularności tej dyscypliny sportu w czasach, gdy staje się ona godną uwagi formą rekreacji, odprężenia i relaksu po pracy czy zajęciach w szkole. Kluby, w których można pograć, powstają, m.in., w centrach handlowych i miejscach nastawionych na rozrywkę. Bilard stanowi dziś część dobrej zabawy.

- Ta gra jest ponadczasowa. To pewna klasyka i styl. Cały czas utrzymuje się w modzie - dodaje Patrycja Pułkownik.

Jak szachy do warcabów

Na czym polega gra w bilard? Najprościej rzecz ujmując to uderzanie czubkiem klonowego kija (tzw. tipem) w kolorowe bile, wykonane z żywicy fenolowej, tak, aby te znalazły się w łuzach, umieszczonych w sześciu miejscach stołu.

W zależności od rodzaju gry zmieniają się wymiary bil, stołów czy wspomnianych łuz, zwanych również kieszeniami. Kolorowe kule wbija się na całym świecie na kilkadziesiąt różnych sposobów. W Polsce popularne są jednak tylko dwie odmiany: tzw. ósemka oraz snooker. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza.

- To dwie różne gry - mówi z przekonaniem Przemysław Piątek ze Snooker Klubu Toruń. - Zdecydowanie trudniejszą formą jest snooker. Istnieje takie porównanie wśród graczy, iż różnica pomiędzy obydwiema odmianami jest taka, jak między szachami a warcabami.

Większy stół, stosunkowo mniejsze kulki i kieszenie, a także bardziej zawiłe zasady gry wymagają od zawodników przystępujących do rozgrywki snookerowej pewnej praktyki, opanowania oraz dokładności. Tutaj nie ma przypadkowych zagrań, towarzyszących często „barowej” odmianie bilarda. Do regularnego uderzania kijem bili białej tak, aby pozostałe kule (kolorowe: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa, czarna oraz 15 czerwonych) w odpowiednim porządku wpadły do kieszeni, potrzebne są niemałe umiejętności.

- Średniej klasy zawodnik może zdobyć mistrzostwo świata w poola (jedną z jego odmian jest popularna „ośemka” - przyp. red.). W snookerze to się nigdy nie zdarzy - dodaje Przemysław Piątek.

Być może dlatego większość amatorów kijów i bil rozpoczyna swoją przygodę ze wspomnianą „ósemką”. Większe kule i jeszcze szersze łuzy pozwalają na częstsze wbicia. W tej odmianie gracz musi „wyczyścić” stół z bil swojego koloru (pełne lub tzw. połówki), po czym wbijając czarną, oznaczoną numerem 8, wygrywa.

Zapraszamy do zabawy

Najwięcej stołów do gry w bilard w wersji pool (m.in. do gry „ósemkę”) w Toruniu posiada Fantasy Park (przy ul. Broniewskiego 90). Koszt wynajęcia na godzinę jednego z sześciu stolików wynosi 15 bądź 20 zł (po godz. 17).

Najszerszą ofertę gry w snookera ma z kolei Snooker Klub Toruń (ul. Jaroczyńskiego 4a). Godzina na jednym z czterech stołów kosztuje 18 bądź 24 zł (po godz. 24; klub otwarty jest do ostatniego klienta).

Zapraszamy do zabawy. Dajmy się porwać grze w bilard!


Słowniczek

Zanim uderzymy w pierwszą bilę

Biała z ręki - w zależności od przepisów gry zawodnik po faulu przeciwnika może wziąć białą bilę do ręki i ustawić ją sobie w dowolnym dla siebie miejscu.

Break (brejk) - suma punktów w snookerze uzyskanych podczas jednego podejścia zawodnika w jednym framie.

Diamenty - punkty na obrzeżach stołu dzielące stół na równe części. Ułatwiają ocenę odległości, a także pomiar kątów.

Faul - nieprawidłowe zagranie (w zależności od zasad gry). Przeciwnik zostaje ukarany oddając ruch przeciwnikowi, a ten, oprócz tego, dostaje białą bilę do ręki.

Frame (frejm; partia) - jedna rozgrywka. Kilka partii składa się na cały mecz.

Łuzy (kieszenie) - otwory w stole, do których wbija się bile.

Mecz - składa się z określonej liczby frame’ów. Zwykle podaje się maksymalną liczbę partii, które mogą być rozegrane podczas meczu. Na przykład zwrot „lepszy z 19 frame’ów” oznacza mecz do 10 wygranych partii.

Miss (chybienie) - ma miejsce wtedy, gdy biała bila nie osiągnie w pierwszej kolejności kontaktu z bilą zagrywaną. Sędzia ogłasza miss również wtedy, gdy w ocenie arbitra gracz nie wykorzystał dostatecznie swoich umiejętności przy próbie zaliczenia zagrywanej bili.

Odstawna (safe) - zagranie techniczne mające na celu utrudnić grę przeciwnikowi.

Partia z kija - ma miejsce wtedy, gdy gracz po udanym rozbiciu (chociaż jedna bila wpadła) wbija wszystkie pozostałe bile za jednym podejściem, dzięki czemu wygrywa całą partię.

Rotacja wsteczna - uderzenie bili białej poniżej punktu jej środka, które powoduje cofnięcie się kuli, po odbiciu z bilą zagrywającą.

Rozbicie - uderzenie rozpoczynające grę.

Snooker (pozycja snooker) - sytuacja, w której zawodnik będący przy stole nie może zagrać bezpośrednio kolejnej bili, ponieważ jest ona częściowo lub całkowicie przysłonięta przez inne bile.

Tip - końcówka kija, najczęściej skórzana, przyklejana (czasem przykręcana). Jedyna część kija, którą można uderzyć w białą bilę. Należy ją często smarować kredą.

Trójkąt - przyrząd niezbędny do gry. Układa się w nim bilę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska