Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na elewacje, drzwi, witraże i dachy

Szymon Spandowski
Właściciele kamienicy przy szerokiej 25 otrzymają ponad 70 tysięcy złotych na remont elewacji frontowej oraz pokrycia dachowego budynku
Właściciele kamienicy przy szerokiej 25 otrzymają ponad 70 tysięcy złotych na remont elewacji frontowej oraz pokrycia dachowego budynku Grzegorz Olkowski
Suma, jaką toruński magistrat przeznaczył na dofinansowanie prac konserwatorskich była duża. Potrzeby wnioskodawców okazały się jednak większe.

[break]
Na wczorajszej sesji Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie miejskich dotacji na prace konserwatorskie w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Dofinansowanie ma otrzymać 30 wnioskodawców, powołana w tym celu komisja podzieliła między nich milion sto tysięcy złotych. Przeznaczone na ten cel środki były większe niż w poprzednich latach, ale i tak okazały się zbyt małe. Zainteresowani ubiegali się w sumie o dwa i pół miliona złotych.

Do tej pory wśród beneficjentów prym wiodły parafie, tym razem jednak przeważają „cywile”. Lista projektów jest urozmaicona.

Właściciele kamienicy przy Szerokiej 25 otrzymają na przykład ponad 70 tysięcy złotych na remont elewacji frontowej i pokrycia dachowego budynku. 24 tysiące złotych pomoże toruńskiemu Towarzystwu Naukowemu odtworzyć zabytkową stolarkę okienną i drzwiową. Do remontu trafią również piękne stare drzwi przychodni wojskowej, z kasy miejskiej popłynie na ten cel w sumie 12 tysięcy złotych. Dziewięć tysięcy złotych wsparcia otrzyma Wspólnota Mieszkaniowa „Apartamenty Książęce” przy ul. Poniatowskiego 3 na rekonstrukcję stolarki okiennej oraz witraży klatki schodowej.

Najwyższą dotację, 208 tysięcy złotych, otrzyma Parafia Katedralna świętych Janów na remont elewacji frontowej i tylnej wraz z odtworzeniem okien i świetlika dachowego, remont XIX-wiecznych schodów, renowację zabytkowych drzwi, renowację malowideł ściennych w kamienicy przy ulicy Kopernika 6. Budynek jest może niepozorny, ale bardzo cenny, prowadzone w nim prace pochłoną ogółem 700 tysięcy złotych. Miejska dotacja jest więc kroplą w morzu potrzeb.

Podobnie zresztą wygląda sprawa z pozostałymi projektami. Miasto przyznaje na ogół dotacje do 50 procent nakładów, tym razem jednak wysokość dofinansowania wynosi średnio nieco ponad 20 procent.

Limit środków przeznaczonych w tym roku na miejskie dotacje, został wyczerpany. Błogosławieństwo radnych nie kończy jednak procedury ich przyznawania.

- Czeka nas jeszcze uroczystość podpisania umów z beneficjentami, która jak zawsze odbędzie się 18 kwietnia - mówi Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.

Kilka razy już się zdarzyło, że ci, którzy otrzymali dotację, w ostatniej chwili się wycofywali. Wtedy na ogół ogłaszana była dogrywka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska