Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Bogorodź, żołnierz słynnego 13. Pułku Ułanów Wileńskich świętuje 106. urodziny!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W 106 urodziny Piotra Bogorodzia odwiedził marszałek Piotr Całbecki. Wręczył mu medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz miód z marszałkowskiej pasieki
W 106 urodziny Piotra Bogorodzia odwiedził marszałek Piotr Całbecki. Wręczył mu medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz miód z marszałkowskiej pasieki Mikołaj Kuras / Urząd Marszalkowski
Pan Piotr Bogorodź interesuje się historią, szczególnie XX wieku. Sam jest jej świadkiem, urodził się bowiem w 1915 roku. W szeregach 13 Pułku Ułanów bronił Polski w 1939 roku, później działał w konspiracji na Wileńszczyźnie. Zesłany przez Rosjan na Syberię uciekł z obozu pracy. Udało mu się dotrzeć do domu, a później przedostać się na Warmię. Mieszkającego w Toruniu 106-latka odwiedził marszałek Piotr Całbecki. Wręczył mu medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz... miód.

- Gratuluję panu Piotrowi pięknego życiorysu, pięknej postawy w chwilach próby, a także znakomitej formy w tak sędziwym wieku - powiedział marszałek Piotr Całbecki odwiedzając 2 czerwca Piotra Bogorodzia. – Dwustu lat i tylko jasnych dni!

Polecamy

Życiorys pan Piotr rzeczywiście ma imponujący! Urodził się 2 czerwca 1915 roku w położonym na kresach Zarzeczu. Miejscowość znajdowała się w powiecie brasławskim i dziś należy do Białorusi. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego rodzice pana Piotra - Adam i Konstancja prowadzili gospodarstwo rolne, w którym laureat medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dorastał razem z ośmiorgiem rodzeństwa, czterema siostrami i czterema braćmi. Po ukończeniu szkoły podstawowej w pobliskiej Słobódce pomagał rodzinie w pracy na roli.

Gdzie walczył Piotr Bogorodź podczas II wojny światowej?

W 1937 roku pan Piotr wstąpił do słynnego 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Gdy wybuchła wojna, razem z pułkiem walczył w szeregach Armii "Łódź". W czasie okupacji pod pseudonimem "Szczygieł" walczył dalej w szeregach 23. Brasławskiej Brygady Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Brał m.in. czynny udział w operacji Ostra Brama, której celem było wyzwolenie Wilna.
Po rozbrojeniu jego oddziału przez Rosjan odmówił wstąpienia do armii Berlinga. Został wywieziony do obozu w Kałudze, a później na ciężkie roboty przy wyrębie lasu na Syberii. Jesienią 1945 roku udało mu się uciec z kilkoma innym więźniami i po długiej, niebezpiecznej tułaczce powrócić w rodzinne strony. Wysłano za nim list gończy, ale dzięki zmianie nazwiska na „Szczygielski” uniknął aresztowania. Zdobył dokumenty repatriacyjne i w 1946 roku przedostał się do powojennej Polski. Zamieszkał na Warmii, w Osieku pod Pasłękiem. Rozpoczął pracę w Starostwie Powiatowym, a w1951 roku ożenił się z Wandą Maciejewską, młodszą o 14 lat przedszkolanką. Małżonkowie doczekali się czwórki dzieci, córki i trzech synów.

"Czeczenia"Dziewulskiego 41 - to jeden z tzw. złych adresów w Toruniu. Przez lata w piwnicach bloku na Rubinkowie przesiadywali bezdomni i narkomani. Budynek torunianie nazwali "Czeczenią", bo trwała tam istna wojna domowa. W owianym złą sławą budynku przy Dziewulskiego mało kto chce mieszkać, w związku z tym ceny mieszkań są tam bardzo atrakcyjne. Sprawdź: Oto najtrudniejsze słowa z gwary toruńskiej! Wiesz co znaczą?

"Meksyk", "Jubilat", "Czeczenia"... Znasz te miejsca w Torun...

W1954 roku pan Piotr ukończył Technikum Weterynaryjne w Bydgoszczy. Wyznaczono go do pracy w Państwowym Zakładzie Leczniczym dla Zwierząt w Jonkowie na Warmii, a w 1957 roku został służbowo przeniesiony do pobliskich Jezioran, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Dwa lata później wstąpił do Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jezioranach, w którym udzielał się społecznie, pełniąc m.in. funkcję wiceprezesa. Jako członek pocztu sztandarowego brał udział w wielu uroczystościach państwowych i kościelnych. W 2014 roku, krótko przed setnymi urodzinami, został awansowany do stopnia kapitana w stanie spoczynku.

W latach 90. komputer w wielu domach był jeszcze luksusem. Czas spędzało się na ogół wspólnie ze znajomymi w świecie realnym, na przykład na podwórkach. Toruń również wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Przekonaliśmy się o tym przekopując przepastne archiwum fotograficzne "Nowości". Starówka na przykład zupełnie nie przypomina tej obecnej. Na zdjęciach widać, że jest pełna sklepów i ludzi, którzy tu mieszkają, a nie tylko wynajmują na kilka dni apartamenty.Z okazji dnia dziecka zapraszamy na wycieczkę po Toruniu sprzed ponad 20 lat. Może ktoś z uwiecznionych wtedy na zdjęciach małolatów, dziś się rozpozna?ZDJĘCIA NA KOLEJNCYH STRONACH >>>

Uroki dzieciństwa w latach 90. Kto się odnajdzie na archiwal...

Czym interesuje się sędziwy weteran?

Hobby pana Piotra to pszczelarstwo, przez lata prowadził własną pasiekę w Jezioranach. W wolnych chwilach lubił także czytać i podróżować do miejsc związanych z historią -najbardziej interesują go dzieje XX wieku. Odwiedzał też rodzinę na Białorusi i Łotwie.
Od roku mieszka z córką i zięciem w Toruniu. W lipcu 2021 roku będzie świętował z żoną 70. rocznicę ślubu. Państwo Bogorodziowie mają siedmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.
Wśród wręczonych nestorowi upominków znalazł się m.in. miód z marszałkowskiej pasieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska