Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisząc opowiadania pomagają wybudzać ze snu i wspierają Fundację „Światło”

Paulina Błaszkiewicz
Spotkanie z autorami opowiadań pt. „Nikomu się nie śniło” odbyło się w Kafeterii Dworu Artusa w miniony piątek
Spotkanie z autorami opowiadań pt. „Nikomu się nie śniło” odbyło się w Kafeterii Dworu Artusa w miniony piątek Kasia Kowalewska
15 marca ukazał się zbiór kilkunastu opowiadań pt. „Nikomu się nie śniło”. Dochód ze sprzedaży książki trafi na konto toruńskiej Fundacji „Światło”. Opowiadania napisali m.in. autorzy z Torunia.

Dżem, black, głaz, ścierwnica, szeptem, Wilkowo, Bruno, Jędruś, Fundacja „Światło” - to słowa, imiona i frazy, które w swoim opowiadaniu pt. „Pustka” umieścił Robert Małecki. W tym szczytnym celu każdy mógł zostać pisarzem - na kilka tygodni albo na dłużej.

W szczytnym celu

Autor powieści kryminalnej pt.„ Najgorsze dopiero nadejdzie” jest jednym z kilkunastu pisarzy, którzy wzięli udział w akcji „Wykup Słowo” i napisali opowiadania do wspólnego zbioru. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na konto Fundacji „Światło”, w której do tej pory wybudziło się prawie pięćdziesiąt osób. Dodajmy, że autorzy opowiadań zrezygnowali ze swoich honorariów.

Zobacz także: Kto na stanowiska w MZK i MPO w Toruniu?

- Bez wahania wziąłem udział w tej znakomitej akcji. Przygodę z pisaniem zacząłem od powieści, która do dziś leży w szufladzie mojego biurka. W moim opowiadaniu nie zabrakło jednak wątków kry-minalnych - mówił Robert Małecki na spotkaniu promującym książkę „Nikomu się nie śniło”.

Autorem jednego z 19 opowiadań jest też dyrektor Dworu Artusa Marek Pijanowski, który jest jeszcze przed literackim debiutem. Napisał opowiadanie pt. „Cień klabaternika”. Z kolei toruński dziennikarz Grzegorz Giedrys opisał swoje „Sny”. Pozostali pisarze pochodzą m.in. z Piaseczna, Krakowa, Wrocławia, a nawet Londynu.

Zobacz także: Fort świętego Jakuba bazą generał "Zo"?!

Historia na zamówienie

Zadaniem autorów było napisanie historii złożonej z konkretnych słów, z konkretnych zdań, nawet z konkretnymi postaciami.

- 19 osób podjęło to wyzwanie, a efektem takiego eksperymentu jest antologia opowiadań „Nikomu się nie śniło”. Książka zawiera kilkanaście opowiadań. Mamy zupełnie nietuzinkowe historie i różnorodność wrażliwości autorskiej i stylów pisarskich. I jeden zamiar - opowiedzieć o czymś, co nie przyśniło się jeszcze nikomu - opowiada Katja Tomczyk, inicjatorka akcji „Wykup słowo”, która odbyła się już po raz drugi.

Antoni i Jakub to najczęściej nadawane imiona męskie w 2016 roku. Nie brakuje jednak takich, które w języku polskim brzmią dziwnie. Przygotowaliśmy zestaw 20 naszym zdaniem najdziwniejszych imion nadawanych chłopcom w 2016 roku.Zestawienie zostało przygotowane na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze PESEL (stan na 17.01.2017 r.). Ze względu na ochronę danych osobowych w zestawieniu nie uwzględnione zostały imiona, które nadano mniej niż 5 razy.

TOP 20 najdziwniejszych imion męskich nadawanych w Polsce w 2016 roku

Przypomnijmy, że dochód z pierwszej odsłony tego eksperymentalnego projektu literackiego, jakim jest kupowanie słów przez Czytelników, został przekazany Grzegorzowi Królowi, jednemu z podopiecznych Fundacji „Światło”, który wybudził się ze śpiączki.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że toruńscy autorzy przekazali swoje opowiadania do tej niezwykłej książki, która kilka dni temu trafiła do naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego - podkreśla Janina Mirończuk, prezes toruńskiej Fundacji „Światło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska