MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ogólnopolski Dzień Pacjenta w Śpiączce. Co jest kluczem do sukcesu Fundacji Światło?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Klucz do sukcesu Fundacji Światło to wiara i miłość. W czwartek przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w Śpiączce.
Klucz do sukcesu Fundacji Światło to wiara i miłość. W czwartek przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w Śpiączce. Grzegorz Olkowski
Ich kluczem do sukcesu jest wiara i miłość. W czwartek, 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w Śpiączce. Pacjenci Fundacji Światło świętować będą go wyjątkowo – na specjalnym koncercie uczniów Zespołu Szkół Muzycznych oraz Marcina Grochali.

84 wybudzonych

Od ponad 20 lat w Fundacji Światło funkcjonuje zakład opiekuńczo-leczniczy dla pacjentów w śpiączce. Był to pierwszy taki zakład otworzony w Polsce. Pod opieką fundacji jednocześnie może przebywać 43 podopiecznych. Aktualnie opieka sprawowana jest nad 39 „Śpiochami”, a na 2 kolejnych personel już oczekuje. Przez wszystkie lata działalności udało się wybudzić 84 osoby. To wielki sukces fundacji, który napawa nadzieją.

– Kluczem do naszego sukcesu jest wiara i miłość do naszych podopiecznych. Wiara także w ich rodzinę, która ma ogromny wpływ na wybudzenie, która zna przeszłość pacjenta i podchodzi do niego inaczej – opowiada Janina Mirończyk, prezes fundacji Światło. – Gdy pacjent do nas trafia, poznajemy jego teraźniejszość i przyszłość, a od przeszłości zależy najwięcej, dlatego kluczowa jest współpraca z najbliższymi.

Do fundacji Światło trafiają osoby w śpiączce z całej Polski. Podopieczni są pod opieką wykwalifikowanego personelu, który stale bodźcuje ich zmysły – rozmową, dźwiękami, dotykiem, zapachem. Jeśli zauważa się reakcję, podejmuje się kolejne kroki, które mogą przynieść to, czego tak bardzo wszyscy pragną – wybudzenie.

– Zmysły są ważne. Nasze „Śpiochy” czują. To trzeba zawsze sobie uświadamiać. Uświadamiamy też to rodzinie. Ich dotyk jest najważniejszy, bo jest znany – mówi Janina Mirończyk. – Rodzina często widzi więcej niż my, dlatego liczy się nasza stała współpraca. Wszyscy czujemy niedosyt, ale to on nas napędza do kolejnych działań.

Tylko kilka minut

Większość pacjentów, którzy trafiają pod opiekę fundacji Światła, to osoby młode po wypadkach komunikacyjnych. Podopiecznymi są też osoby po udarach czy próbach samobójczych. Nierzadko są to osoby nierokujące, którym nie dawano szans na przeżycie.

– Trafiła do nas dziewczyna, młoda po wypadku, nierokująca. Nie dawano jej szans. Ale dzięki naszym działaniom udało się ją wybudzić. Wróciła do domu, porusza się na wózku, ale żyje – opowiada Janina Mirończyk. – Śpiączka zdarza się nagle, często jest to zdarzenie, które zmienia całe życie w przeciągu kilku minut. Trzeba głośno mówić o tym, że wystarczy chwila i nagle wszystko się przewartościowuje.

Każdy ze „Śpiochów” – tych wybudzonych i nie – wymaga specjalnej rehabilitacji, która umożliwia powrót do pełnej sprawności. Potrzeba do tego wsparcia finansowego. Działania fundacji można wesprzeć, przekazując 1,5% podatku na KRS 0000183283. Każdy z pacjentów ma założone także specjalne subkonto, na które można dokonywać wpłat. Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej fundacja.swiatlo.org.

Polecamy

Pierwsza taka fundacja w Polsce

Fundacja Światło jako pierwsza w Polsce zorganizowała ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje naukowe pt. „Jest życie w śpiączce”, żeby edukować nie tylko rodziny „Śpiochów”, aby mogły jak najlepiej opiekować się swoimi najbliższymi, ale przede wszystkim środowisko medyczne i terapeutyczne. To między innymi przy współpracy ze specjalistami z ZOL-u Fundacji „Światło” powstały narzędzia do komunikacji z pacjentami w różnych stanach świadomości, takie jak OKOmunikacja czy C-EYE.
Ogólnopolski Dzień Pacjenta w Śpiączce powstał z inicjatywy Ewy Błaszczyk i Fundacji Akogo?, by uświadamiać, edukować i dawać nadzieję. Fundacja Światło z tej okazji w czwartek, 18 kwietnia o godz. 11.00 organizuje dla swoich podopiecznych specjalny koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Marcina Grochali. Odbędzie się on w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Fundacji „Światło” przy ul. Grunwaldzkiej 64 w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska