MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płonie las pod Toruniem. W akcji gaśniczej uczestniczy samolot

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
archiwum Polska Press
Kilkanaście jednostek straży pożarnej, PSP i ochotników, a także samolot typu „Dromader” i śmigłowiec gaszą pożar lasu w Czernikówku (gmina Czernikowo, powiat toruński). Wiadomość o pożarze strażacy otrzymali około południa.

- Płonie poszycie leśne – informuje st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP.

Akcję gaśniczą bardzo utrudnia silny, porywisty wiatr, który przyczynia się też do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Z tego powodu, a także z uwagi na bardzo silne zadymienie, na razie trudno oszacować, jaka powierzchnia objęta jest pożarem.

Polecamy

- Pali się las prywatny położony po sąsiedzku z lasami Nadleśnictwa Dobrzejewice. W gaszeniu uczestniczy samolot, którym dysponują Lasy Państwowe, a także śmigłowiec wykonujący tzw. zrzuty gaśnicze – mówi rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Honorata Galczewska.

Sytuacji nie ułatwia też susza. Wilgotność ściółki leśnej spadła w ostatnich dniach do nawet 10 procent.

AKTUALIZACJA:

Pożar objął około 7 ha prywatnych nieużytków porośniętych tzw. odnowieniem naturalnym lasu (potocznie nazywanym samosiejami), które z sąsiednimi lasami Nadleśnictwa Dobrzejewice stanowi harmonijny układ przyrodniczy.

- Po wykryciu przez dyspozytora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Dobrzejewice niepokojącego dymu na miejsce skierowano dwa samochody gaśnicze z Zakładowej Straży Pożarnej działającej przy Nadleśnictwie Dobrzejewice. Jednocześnie powiadomiono Państwową Straż Pożarną. Regionalny Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny zadysponował samolot gaśniczy typu „Dromader”, który stacjonuje w Leśnej Bazie Lotniczej w Toruniu - relacjonuje rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Honorata Galczewska. - Akcję gaśniczą utrudniał silny, porywisty wiatr oraz to, że teren niemal pozbawiony jest dróg dojazdowych. Do pomocy strażakom wezwano również śmigłowiec z Leśnej Bazy Lotniczej w Kruszynie, który wspólnie z dromaderem wykonywał zrzuty gaśnicze.

Ostatecznie na miejscu było 20 jednostek OSP i PSP, w tym 2 jednostki Zakładowej Straży Pożarnej, w których na co dzień działają leśnicy. Pomoc z powietrza to 6 zrzutów z dromadera (jednorazowo ponad 2 tysiące l) oraz 16 zrzutów ze śmigłowca (jednorazowo zrzuca około 500 l).

- Na straty spowodowane przez pożar składa się nie tylko to, co spłonęło, ale również to, czego przez wiele lat w środowisku nie będzie – dodaje Honorata Galczewska. - Ogień strawił młode drzewa i inne rośliny, a także zwierzęta, którym nie udało się uciec, a gleba na tym obszarze na długo została wyjałowiona, ponieważ organizmy odpowiedzialne za procesy rozkładu materii również zginęły w tak wysokiej temperaturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska