Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrzymana wycinka drzew pod trasę S10. Chodzi o okres lęgowy ptaków

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na drugim odcinku przyszłej trasy S10 wycięto już niemal cały planowany pas lasu. Spieszono się przed 1 marca, który wyznacza początek okresu ochronnego lęgu ptaków
Na drugim odcinku przyszłej trasy S10 wycięto już niemal cały planowany pas lasu. Spieszono się przed 1 marca, który wyznacza początek okresu ochronnego lęgu ptaków Marek Weckwerth
Na budowie S10 między Bydgoszczą a Toruniem wstrzymano wycinkę drzew. Tyle, że prace są już niemal zakończone. Decyzja wynika z rozpoczynającego się 1 marca okresu lęgowego ptaków.

Zakłady Usług Leśnych pracujące na zlecenie Lasów Państwowych naszego regionu dwoiły się i troiły, aby zdążyć z wycinką przed rozpoczęciem terminu lęgu ptaków, toteż trwały nawet w weekendy.

Tym bardziej, że wcześniej (19 stycznia) prace zostały okresowo wstrzymane decyzją Bartosza Pewniaka, ówczesnego po. szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Toruniu. Stało się to po tym, jak otrzymał informację, że Fundacja JeKo z Solca Kujawskiego złożyła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargę kasacyjną w sprawie zmiany decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

O wznowieniu wycinki 9 lutego zdecydował nowo mianowany dyrektor Włodzimierz Pamfil.

Chodzi o ochronę ptaków

Teraz znów ręczne piły i ogromne maszyny tnące zamilkły, bowiem…

- W decyzji środowiskowej wydanej dla warunków budowy trasy S10 przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapisano, że okres ochronny dla lęgu ptaków trwa od 1 marca do 31 sierpnia – wyjaśnia nam Honorata Galczewska, rzecznik prasowa RDLP w Toruniu.

To też może Cię zainteresować

Od siebie dodajmy, iż naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych stanowiłoby wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody.

- Ale we wspomnianej decyzji środowiskowej znalazł się pewien wyjątek, możliwość niewielkiego odstępstwa w zakresie wycinki drzew pierwszej klasy wieku, czyli dla drzewostanów do 20 lat – dodaje Honorata Galczewska.

Na 2. odcinku budowy drogi S10 między podbydgoskim Emilianowem a Solcem Kujawskim (o długości 9 km) do wycięcia zostało zaledwie 0,7 hektara takiego drzewostanu. To jednak bardzo mało – generalnie wycinka została już zakończona. Nie będzie więc konieczności wznawiania jej od 1 września.

Wszystko zgodnie z planem

Przypomnijmy, że leśnicy wycięli pas przez ten rejon Puszczy Bydgoskiej (Nadleśnictwo Solec Kujawski) tak jak wynikało z planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz z decyzji środowiskowej – w pobliżu cennych przyrodniczo źródlisk Rudy i Wypaleniska, dochodząc z obu stron do wysokich brzegów doliny Strugi Młyńskiej, która toczy wody z niszy źródliskowej (i utworzonych na nich stawów rybnych) w kierunku ujścia do Wisły na wysokości Otorowa.

Nad strugą będzie wybudowany most (obiekt o symbolu MS-12.5), który nie ma ingerować bezpośrednio w dolinę, na której ustanowiono użytek ekologiczny, aby nie dopuścić do degradacji fauny i flory. Budowa mostu ma być prowadzona poza sezonem rozrodczym bobra i wydry. A o tym, iż rzeczywiście bytują tam bobry, autor artykułu przekonał się niedawno płynąc kajakiem spod osady Rudy aż po źródliska Wypaleniska i z powrotem, i znajdując dokładnie w miejscu, gdzie ma powstać most bobrową tamę.
Ze względu na istotną rolę tego obszaru, pełniącego ważny szlak migracyjny zwierząt, RDOŚ w Bydgoszczy nakazał, aby most pełnił też funkcję przejścia dla zwierząt.

Jednak leśnicy sprzeciwiali się od samego początku wyznaczeniu trasy w tym rejonie. Proponowali wyznaczenie jej w śladzie obecnej DK10, czyli kilkaset metrów na północ. Nie posłuchano ich. Natomiast bliżej Emilianowa droga ma biec w tym śladzie.

NSA wypowie się w sprawie

Na środę 6 marca Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył rozprawę w sprawie skargi kasacyjnej na decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Posiedzenie będzie dotyczyło na razie tak zwanego zabezpieczenia, czyli wstrzymania lub nie rygoru wykonalności decyzji środowiskowej do czasu wydania ostatecznego wyroku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wstrzymana wycinka drzew pod trasę S10. Chodzi o okres lęgowy ptaków - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska