Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola Negri tym razem w roli Safo

Małgorzata Chojnicka
Beata Krause w izbie Poli Negri
Beata Krause w izbie Poli Negri Małgorzata Chojnicka
Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” na trwałe wpisał się do kulturalnego kalendarza nie tylko naszego regionu. To prawdziwa uczta dla ludzi, którzy cenią sobie dobre kino.

W tym roku odbędzie się on w dniach 22-24 maja. Program już się krystalizuje i zapowiada się atrakcyjnie. Wiadomo, że do rodzinnego miasta Poli Negri zawitają aktorskie sławy. Organizatorzy jeszcze nie chcą uchylić rąbka tajemnicy.
Lipnowski festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Zawsze prezentowany jest film z Polą Negri oraz współczesne produkcje z „górnej półki”. To kino trzymające w napięciu i poruszające trudne tematy. W tym roku powieje grozą, a na lipnowskim bulwarze będzie straszył nawet duch Poli Negri.

Świetna rola

- Polę Negri zobaczymy tym razem w filmie „Safo” z 1921 roku - mówi Dorota Łańcucka, specjalistka od filmowej twórczości Poli Negri. - Jest on bardziej znany pod tytułem „Mad Love”, a wyreżyserował go Dimitri Buchowetski. Zagrała świetnie i warto obejrzeć tę niezbyt znaną pozycję filmową. To bardzo dobry obraz o nieszczęśliwej miłości. Na pewno będzie do niego muzyka na żywo. Staramy się, aby jak najlepiej oddała ona mroczny nastrój tej produkcji sprzed ponad 90 lat.
- Praca nad filmem była wyjątkowo wyczerpująca, zdjęcia realizowano w Berlinie i w Heringsdorfie nad Bałtykiem - dodaje dr Krzysztof Trojanowski, filmoznawca z UMK w Toruniu. - W jej małżeństwie z hrabią Eugeniuszem Dąbskim nie układało się, gwiazda szukała pocieszenia w ramionach zamożnego niemieckiego przemysłowca i playboya Wolfganga Georga Schlebera, który podarował jej pierścionek z wielkim brylantem i francuskiego buldożka. Z planów matrymonialnych nic jednak nie wyszło, ponieważ mąż Poli nie godził się na rozwód.

Filmy sensacyjne

Temat przewodni pojawi się w panelu dyskusyjnym z udziałem zaproszonych gości pt. „Film sensacyjny dawniej i dziś. Ewolucja gatunku”, spektaklu teatralnym czy widowisku słowno-muzycznym. Zaplanowano, m.in. konkurs na film wykonany telefonem komórkowym. Nie zabraknie też recitalu. Co ważne, udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.
- Pokażemy dzieła sztuki filmowej, które przekrojowo ukazują jej ewolucję od filmu niemego z muzyką na żywo po współczesne produkcje – stwierdza Beata Krause, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. - Co roku skupiamy się na innej kreacji aktorskiej Poli Negri, która stanowi inspirację do tematyki pozostałych wydarzeń festiwalowych. Klimat dramatu, grozy, napięcia, tragicznej miłości i sensacji tego filmu będzie kontynuowany w proponowanych filmach. Planowane przedsięwzięcia pozwolą skonfrontować stare kino i współczesne, umożliwią prezentację różnych gatunków filmowych, serwujących widzom atmosferę strachu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska