Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja złapała złodziejaszka, ale po rowerze nie ma śladu. Nie wszystko jednak stracone

(acb)
Pani Hanna swojego roweru nie odzyskała, ale otrzymała nowy.
Pani Hanna swojego roweru nie odzyskała, ale otrzymała nowy. Jacek Smarz
Szansą dla osób poszkodowanych przez złodzieja, tak jak rowerzystka z Torunia Hanna Olszewska, jest wniosek do sądu o naprawienie szkody.

Historię rowerzystki, która szukała złodzieja jednośladu na własną rękę, opisywaliśmy kilka tygodni temu. Kobiecie ukradziono rower. Kradzież zarejestrował monitoring. Zdesperowana torunianka dużo się nie zastanawiając oplakatowała miasto wizerunkiem złodzieja, piętnując go i licząc po cichu, że ktoś skojarzy człowieka.

Dzień po publikacji historii w „Nowościach”, dzięki nagraniu z monitoringu policji udało się zatrzymać sprawcę - 45-latka Marcina K. Rower podobno pożyczył, zostawił przed sklepem i ktoś go ukradł.

Historia walecznej torunianki poruszyła Tadeusza Kwiatkowskiego, właściciela sklepu rowerowego przy Szosie Chełmińskiej. Ufundował kobiecie rower, a do tego jeszcze nagrodę za wskazanie pasera - 500 zł. Taki gest to jednak rzadkość. Jak w podobnej sytuacji dostać odszkodowanie od złodzieja, bez wytaczania mu osobnego procesu?

- Poszkodowana może złożyć do sądu wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody - podpowiada Piotr Iwanicki, radca prawny z toruńskiej Kancelarii Lexima.

Możliwość taką daje art. 46 Kodeksu karnego. W toku sprawy zawnioskować można, także ustnie, o tzw. orzeczenie obowiązku naprawienia szkody. Nie potrzeba do tego osobnego procesu. Wniosek składa się w ramach postępowania przygotowawczego lub przed sądem karnym, który orzeka w sprawie. Należy to zrobić zanim zakończy się pierwsze przesłuchanie pokrzywdzonego na rozprawie głównej. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z takiej możliwości?

- Sądy często łączą zawieszenie kary pozbawienia wolności z orzeczeniem obowiązku naprawienia szkody - wyjaśnia radca. - Gdyby skazany nie naprawił szkody, sąd ma prawo odwiesić karę. Ta ewentualność może podziałać motywująco na skazanego.(acb)

Warto wiedzieć

Odszkodowanie bez wytaczania procesu?

Podpowiadamy, jak to można zrobić.

- W ramach prowadzonego postępowania prokuratorskiego lub przed sądem powołać się na artykuł 46 kodeksu karnego. Ustnie na sali sądowej lub pisemnie złożyć wniosek o tzw. orzeczenie obowiązku naprawienia szkody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska