Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska prapremiera szwedzkiej sztuki w Teatrze im. Wilama Horzycy

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
„W tej sztuce najważniejsze jest to, czego nie ma. Najważniejszy jest brak - brak miłości, brak dzieci, brak słów” - pisze reżyserka Iwona Kempa.

„W tej sztuce najważniejsze jest to, czego nie ma. Najważniejszy jest brak - brak miłości, brak dzieci, brak słów” - pisze reżyserka Iwona Kempa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191056" >

„To sztuka - dodaje dyrektor artystyczna toruńskiej sceny dramatycznej - sklejona z naszych codziennych, często banalnych rozmów, urywków zdań, westchnień, krzyków, zaklęć i milczenia. To zapis niemocy nazwania tego, co czujemy i co chcielibyśmy wypowiedzieć”.<!** reklama>

A mowa o sztuce Larsa Noréna „O miłości”. Jej premiera w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 czerwca, na Scenie na Zapleczu Teatru im. Wilama Horzycy.

Dwa rozpadające się małżeństwa, nazwane po prostu A i B oraz C i D, i jeszcze ktoś - przypadkowo spotkany mężczyzna, lustrzane odbicie jednego z bohaterów, a może tylko świadek zdarzeń - to bohaterowie tej sztuki. Pojawiają się również dzieci, nieobecne na scenie, lecz stale wspominane w rozmowach dwóch par. A i B mają siedmioletniego syna. Mówią o powiększeniu rodziny, ale B jest coraz mniej entuzjastycznie nastawiona do wspólnej przyszłości. C i D od lat bez skutku starają się o dziecko, a teraz rozważają adopcję. Czy jednak tak zarysowana przyszłość tych par jest możliwa? Co się jeszcze wydarzy? Jakie ukryte konflikty, przemilczenia, kłamstwa i niemożności skrywają ich wzajemne relacje? Jak piszą krytycy, poprzez trywialne rozmowy autor precyzyjnie obnaża dramaty swych bohaterów.

Szwedzki dramatopisarz, poeta i powieściopisarz Lars Norén, urodzony w 1944 roku, uważany jest za kontynuatora nurtu realistycznego w skandynawskiej dramaturgii oraz stylu jego świetnych przedstawicieli, Henryka Ibsena i Augusta Strindberga. Bywa też zestawiany z Igmarem Bergmanem. W swych sztukach często skupia się na relacjach rodzinnych, moralnych konfliktach bohaterów, psychicznie okaleczonych i zadających ból innym.

Autor „O miłości” jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych szwedzkich pisarzy, jego dramaty często grywane są na scenach w kraju i za granicą. Jako ciekawostkę można wspomnieć pięć jednoaktówek pod wspólnym tytułem „Polski hydraulik”, napisanych przez pięciu autorów z inicjatywy Larsa Noréna, a zainspirowanych artykułami Macieja Zaremby, Polaka, pracującego w Szwecji jako dziennikarz.

Gdzie, kiedy?

  • Lars Norén „O miłości”, przekład - Elżbieta Frątczak-Nowotny, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne - Iwona Kempa
  • Prapremiera polska - 16 czerwca 2012 r., godz. 18, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu
  • Występują: Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Tomasz Mycan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska