MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularne objawy guza mózgu. Sprawdź, jak można rozpoznać obecność tego śmiertelnego nowotworu

mfred
Ból głowyKiedy guz zaczyna naciskać na nerwy i naczynia krwionośne w mózgu, bóle głowy przybierają na sile i nie chcą ustępować.
Ból głowyKiedy guz zaczyna naciskać na nerwy i naczynia krwionośne w mózgu, bóle głowy przybierają na sile i nie chcą ustępować.
Guz mózgu to jeden z nowotworów, które rocznie dotykają całą rzeszę osób. Na raka w Polsce rocznie zapada grubo ponad 150 tysięcy osób. Część z nich słyszy, że ma guza mózgu. Czy po objawach można poznać, że dotyka nas ta choroba? Nie jest łatwo, gdyż w początkowej fazie, tak jak w przypadku wielu innych nowotworów guz mózgu rozwija się niepostrzeżenie. Są jednak objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Po czym poznać więc, że dzieje się z nami coś złego?

Guzy mózgu, czyli nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stanowią około 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Daje to liczbę około 3 tysięcy przypadków. Rozróżniamy guzy pierwotne i wtórne.

Nowotwory mózgu

Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą być zlokalizowane w mózgu, jak czytamy na onkolmed.pl, rdzeniu kręgowym oraz oponach móżdżkowo-rdzeniowych. Największą grupę pierwotnych guzów mózgu stanowią glejaki i oponiaki.
Wtórne nowotwory mózgu są związane z przerzutami komórek nowotworowych z innych narządów. Przerzuty do mózgu powstają najczęściej z nowotworów złośliwych piersi oraz płuc.

Pierwotne nowotwory złośliwe:

 • glejaki (GBM skąpodrzewiaki, gwiaździaki anaplastyczne),
 • oponiaki,
 • gruczolaki przysadki,
 • chłoniaki,
 • inne: czaszkogardlaki, wyściółczaki, rdzeniaki, zarodczaki, mięsaki.

Wtórne guzy pojawiają się u ok 15% pacjentów z chorobą nowotworową i pochodzą z nowotworów takich jak:

 • rak płuca,
 • FPI,
 • Inne: rak piersi, czerniaki, RCC, nowotwory jąder, rak jelita grubego.

Guzy mózgu. Przyczyny

Nie do końca wiadomo jakie czynniki powodują powstawanie guzów mózgu. Jedynym potwierdzonym czynnikiem, wywołującym powstanie pierwotnych nowotworów złośliwych OUN jest promieniowanie jonizujące. W przypadku osób narażonych na takie promieniowanie ryzyko powstania guza mózgu jest większe.

Wśród czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo guza mózgu, wymienić możemy:

 • przebyte urazy głowy
 • zakażenie wirusem HIV
 • styczność z substancjami chemicznymi – na przykład u osób pracujących w przemyśle gumowym, elektrycznym, rolników (u tej grupy stwierdzono częstsze występowanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego)
 • uwarunkowania genetyczne

Objawy guza mózgu

Na początku rozwijający się guz mózgu praktycznie nie daje żadnych niepokojących objawów. Potrafi po cichu rozwijać się miesiącami. Są jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić. SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska