Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożary kominów w Kujawsko-Pomorskiem. Strażacy alarmują, kominy są teraz pod lupą urzędów

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Prawie połowę wszystkich pożarów w domach i mieszkaniach stanowią pożary sadzy w kominie
Prawie połowę wszystkich pożarów w domach i mieszkaniach stanowią pożary sadzy w kominie Arkadiusz Dembiński
Już 140 pożarów w Kujawsko-Pomorskiem w 2024 r.! W tym 91 pożarów w kominach. - Nie wszyscy usuwają sadzę - alarmują strażacy. Odtąd nie da się tego ukryć.

- Ten rok dla mnie i moich rodziców, niestety, nie zaczął się dobrze. Spotkała nas tragedia i najgorszy żywioł, z jakim możemy się zmierzyć. 11 stycznia tego roku o godzinie 18.54 mój dom rodzinny zajął ogień. W wyniku pożaru całe piętro zostało doszczętnie zniszczone wraz z dachem – opowiada pan Michał z Grabowa w powiecie świeckim.

Gdy strażacy dotarli na miejsce, pożar był już rozwinięty. Spłonęła część konstrukcji dachu i pokrycie. Straty materialne są bardzo duże.

- Niestety, nie jesteśmy wstanie samodzielnie wyremontować domu – wyjaśnia poszkodowany z Grabowa. W imieniu swoim i rodziców prosi on o pomoc za pośrednictwem zrzutka.pl: - Każda, nawet minimalna wpłata przybliży nas do zrobienia remontu. Nigdy nie myśleliśmy, że spotka nas taka tragedia. Jednak dziś jesteśmy w tej sytuacji i wierzymy w ludzi o wielkich sercach.

Prawie połowa pożarów w kominie

Pożar w Grabowie jest 140 pożarem, do którego doszło w bieżącym roku w województwie kujawsko-pomorskim. Obrażenia odniosło w nich 11 osób, dwie śmiertelne. W 2023 r. w naszym regionie było 1698 pożarów (17 ofiar śmiertelnych i 100 rannych), w 2022 r. – 1687 pożarów (20 ofiar śmiertelnych, 134 rannych).

- Prawie połowę wszystkich pożarów w domach i mieszkaniach, na przestrzeni minionych lat, stanowią pożary sadzy w kominie – informuje st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

W 2024 r. w regionie było już 91 pożarów sadzy (bez rannych), w 2023 r. - 863 (4 rannych), w 2022 r. - 800 (3 rannych).

- Utrzymujący się stosunek zdarzeń może świadczyć o tym, że profilaktyka oparta na czyszczeniu kominów nie jest stosowana przez wszystkich – zwraca uwagę Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. - Brak poszanowania zasad „czystego komina”, a zatem zła eksploatacja urządzeń grzewczych, może skutkować pożarem nie tylko komina, ale całego domu.

Komin "widać" w CEEB

Komin musi być wyczyszczony minimum raz w roku. Niedopełnienie tego obowiązku w minionych latach nie było monitorowane, ale to się zmieniło wraz z włączeniem kominiarzy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypomnijmy, że w 2022 roku właściciele i zarządcy budynków składali do CEEB deklaracje na temat stosowanych źródeł ciepła i na tej podstawie wypłacane były m. in. dodatki węglowe. Od 18 września 2023 r. do CEEB trafia też protokół kominiarski.

- Włączenie kominiarzy do CEEB ma poprawić nadzór nad realizacją przepisów przeciwpożarowych w każdym obiekcie – przyznaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Odtąd zaniechanie przeglądu kominów jest widoczne w CEEB i dostęp do tej informacji ma 25 podmiotów, m. in. ochrona środowiska, nadzór budowlany, urząd statystyczny, administracja skarbowa, ośrodki pomocy społecznej, Bank Gospodarstwa Krajowego, wójtowie, starostowie, marszałkowie, Urząd Regulacji Energetyki i zakłady ubezpieczeń.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożary kominów w Kujawsko-Pomorskiem. Strażacy alarmują, kominy są teraz pod lupą urzędów - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska