Prąd droższy o 90 procent! Toruń musi maksymalnie oszczędzać. Jak?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
To nie fotomontaż. Tak wygląda Toruń po zmroku.
To nie fotomontaż. Tak wygląda Toruń po zmroku. Agnieszka Bielecka
Udostępnij:
Miasto musi maksymalnie oszczędzać, by przeżyć wzrost cen energii elektrycznej o blisko 90 proc. już w pierwszym kwartale bieżącego roku. I nie chodzi już tylko o ciemne ulice, ale i szereg innych działań. Urzędnicy przedstawili prezydentowi plan, a Michał Zaleski wydał konkretne zalecenia. Jakie?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Zacznijmy o tego, co każdy torunianin widzi gołym okiem. Toruń kolejny już rok po zmroku miejscami tonie w ciemnościach. I to się w 2022 roku nie zmieni.

- Wyłączenie jednej trzeciej oświetlenia ulicznego (przede wszystkim w miejscach niezabudowanych) i iluminacji będzie kontynuowane w tym roku. W 2021 roku przyniosło to miastu około 2 mln 100 tys. zł oszczędności, a ceny energii elektrycznej na razie na I kwartał 2022 roku wzrosły o około 90 procent - podkreśla Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

W październiku zeszłego roku ze względu na duży wzrost cen kontraktów na dostawy energii na rok 2022 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o zakupie energii elektrycznej tylko na pierwszy kwartał br. Taka sytuacja nie zdarzyła się w Toruniu dawno. Ostrożność była jednak w pełni uzasadniona. Dopiero w piątek, 21 stycznia, na platformie zakupowej zostało umieszczone ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na pozostałe trzy kwartały. Cudów nie się co spodziewać - i tak będzie drogo.

Ceny energii wzrosły w całej Europie. Toruń jest w identycznym kryzysie co inne samorządy w kraju. Drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania placówek oświatowych, obiektów publicznych, czy też komunikacji miejskiej.

Wyłączenie co trzeciej miejskiej latarni i rezygnacja z iluminacji zabytków to tylko jedno z pól, na którym Toruń zmuszony jest szukać oszczędności energetycznych. Jakie są inne? Oto szczegóły.

1. Wykaz miejskich budynków, które najbardziej "żrą prąd". I plan działania

Urzędnicy z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT przedstawili prezydentowi cały wykaz miejskich budynków, z wyszczególnieniem budynków o relatywnie wysokim zużyciu energii oraz wysokiej mocy zamówionej. Do tego: projekt oszczędnościowych działań doraźnych dla tych miejsc oraz listę budynków, w których możliwe jest natychmiastowe ograniczenie zużycia prądu. Na biurko Michała Zaleskiego trafił też program docelowego wdrożenia zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

- Staramy się na bieżąco pozyskiwać informacje o działaniach zmniejszających zużycie energii, m.in. zapoznajemy się z rozwiązaniami zastosowanymi w innych miastach. Jesteśmy też na etapie pozyskiwania oprzyrządowania metodologicznego do tworzenia programów oszczędnościowych. Chcemy wprowadzić zasady kontroli, nadzoru i wsparcia dla jednostek gminnych w zakresie oszczędności - mówi Anna Kulbicka-Tondel.

2. Oszczędzać ma każdy miejski urząd i każda instytucja podległa gminie

Oszczędzanie prądu to teraz obowiązek w każdej miejskiej jednostce: od Urzędu Miasta Torunia przez szpital miejski, DPS po szkoły i przedszkola oraz placówki kulturalne. -WGK przedstawił prezydentowi informacje dotyczące możliwych działań oszczędnościowych w Toruniu. Na jej podstawie prezydent zobowiązał wszystkie podległe mu jednostki samorządowe do doraźnego maksymalnego ograniczenia zużycia energii właśnie ze względu na istotny wzrost kosztów - podkreśla rzeczniczka prezydenta.

3. Inwestycja w panele fotowoltaiczne. W tym roku zyska je przynajmniej 6 szkół i Teatr Baj Pomorski

Fotowaltaika się opłaca - co do tego nikt już obecnie niema wątpliwości. W Toruniu i całym kraju przybywa domów z takimi instalacjami, tym bardziej, że można na ten cel pozyskać dotacje.

W sytuacji, gdy ceny prądu dla miasta tak drastycznie wzrosły, ten kierunek inwestycji jest po prostu koniecznością. -W 2022 roku zainstalowanych będzie w Toruniu przynajmniej 7 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 329 kWp na sześciu obiektach szkolnych i Baju Pomorskim - przekazuje Anna Kulbicka-Tondel.

Niedawno miasto ogłosiło przetarg (w kategorii powyżej 130 tys. zł) na budowę fotowaltaiki. Zyskać ją mają konkretnie:

  • Szkoła Podstawowa nr 18 im. Arkadego Fiedlera przy ul. Wyszyńskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Dziewulskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Bohaterów Września 1939 przy ul. Ogrodowa 3/5,
  • Szkoła Podstawowa nr 31 przy ul. Dziewulskiego 41B,
  • Zespół Szkół nr 26 przy ul. Fałata 88/90,
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Osikowej 17
  • oraz wspomniany Teatr „Baj Pomorski” przy ul. Piernikarskiej 9.

4. Szybkie działania tam, skąd ucieka energia. Przykładem internat X LO przy Placu św. Katarzyny

Miasto podjęło już konkretne działania zmierzające do oszczędności energii (nie tylko elektrycznej) w zabytkowym budynkach. Nie jest tajemnicą, że to one często okazują się tymi "punktami krytycznymi" na mapie najbardziej energochłonnych miejskich obiektów. W sukurs przyszedł tutaj Polski Ład, umożliwiający dofinasowanie.

17 stycznia ogłoszony został przetarg pod hasłem "Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych – termomodernizacja kompleksowa internatu nr 1 i 2 przy Placu Św. Katarzyny 9 w Toruniu- X LO”. W ramach tej inwestycji nie tylko budynki mają być docieplone i wyremontowane. Zakres robót zakłada także montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wymianę instalacji elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ. Z drastycznymi podwyżkami mierzyć się muszą wszystkie miasta.

  • Poznań. Tutaj podwyżka cen energii elektrycznej w największym stopniu wpłynie na wzrost kosztów komunikacji miejskiej (o ok. 20 mln zł) oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych (o ok. 9 mln zł). Wzrosły już np. ceny biletów na pływalniach miejskich, podwyżki planowane są również w poznańskim ZOO. Miasto w napięciu czeka na ciąg dalszy, czyli informacje o tym, ile dokładnie zapłaci za gaz.
  • Nowy Sącz. "Cena energii dla miasta Nowego Sącza wzrosła o 180 proc., a gazu o 480 proc." – informowała Ludomir Handzel, prezydent miasta.
  • Z podobnymi problemami muszą mierzyć się wszystkie miasta w Polsce. Drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania placówek oświatowych, obiektów publicznych, czy też komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qu
23 stycznia, 11:24, W czym problem ?:

Towarzysz Zaleszczenka wyłączy oświetlenie ulic w kolejnych dzielnicach Torunia i da żydkowi następne kilkaset baniek ! Oto recepta na drogi prąd elektryczny !

i jeszcze sobie wreczy medal!!! hahahhahaha

W
W czym problem ?
Towarzysz Zaleszczenka wyłączy oświetlenie ulic w kolejnych dzielnicach Torunia i da żydkowi następne kilkaset baniek ! Oto recepta na drogi prąd elektryczny !
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie