MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PRIMA APRILIS: Osiedle Miłości: czy ta propozycja zakończy spór o nazwę Jaru? - TO NASZ ŻART

Red.
Jar to ciągle rozbudowujące się osiedle Torunia. Jaką ostatecznie oficjalnie nazwę będzie nosić?
Jar to ciągle rozbudowujące się osiedle Torunia. Jaką ostatecznie oficjalnie nazwę będzie nosić? Grzegorz Olkowski
Nasza piątkowa (01.04) informacja o tym, że grupa toruńskich radnych wystąpi z projektem uchwały o nadaniu nazwy Osiedle Miłości dla osiedla Jar była primaaprilisowym żartem.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

UWAGA!

Nasza piątkowa (01.04) informacja o tym, że grupa toruńskich radnych wystąpi z projektem uchwały o nadaniu nazwy Osiedle Miłości dla osiedla Jar była primaaprilisowym żartem. Nic więc w tej sprawie się nie zmienia: jedni są utrzymaniem nazwy jar, inni są za jej zmianą, a 1 stycznia przyszłego roku wejść ma w życie uchwała Rady Miasta Torunia o nadaniu nazwy Osiedle Niepodległości.

Przypomnijmy, że na sesji 17 marca Rada Miasta podjęła decyzję o tym, by część miasta zwana Jarem nosiła nazwę Osiedle Niepodległości. Z taką propozycją dzień wcześniej wyszła grupa radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Ta decyzja rozpoczęła procedurę nadania nazwy. Sprawa trafiła do wojewody kujawsko-pomorskiego, który przekaże ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do niego należy zatwierdzenie nazwy. Miałaby ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Radni są gotowi pójść na kompromis?

Czy tak się stanie? Jak ustaliły „Nowości”, inna grupa radnych zaczęła pracować nad kompromisowym rozwiązaniem w sprawie nazwy.

-Musieliśmy zacząć działać, bo opór przeciw decyzji radnych jest duży. Mieszkańcy Jaru w zdecydowanej większości nie godzą się na Osiedle Niepodległości. Wskazują, że ta nazwa została narzucona, nie konsultowano jej z nimi. Z drugiej strony jest też opinia zwolenników Osiedla Niepodległości. Przede wszystkim podkreślają, że ta część Torunia nie może być Jarem, bo to określenie nawiązuje do stacjonującej tu niegdyś jednostki Armii Radzieckiej. Dlatego chcemy zaproponować kompromis. Niech ta część Torunia nazywa się Osiedle Miłości. To nazwa, którą każdy powinien zaakceptować. Oficjalnie zaprezentujemy tę propozycję za kilka dni — usłyszeliśmy od jednego z radnych.

Polecamy

Radni, którzy zatwierdzili nazwę Osiedle Niepodległości, nie chcą komentować propozycji.

Mieszkańcy Jaru są otwarci na nową nazwę

- Na pewno jest ona godna rozważenia — mówi z kolei jedna z mieszkanek Jaru. - Powinno dojść do spotkania ludzi z osiedla z radnymi, którzy proponują kompromisową nazwę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska