Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjmowanie w szpitalu i u lekarza - będą zmiany? To planuje ministerstwo Zdrowia! Na czym polegają zmiany w szpitalach?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nie ma wątpliwości, że rejestracja do lekarza dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem, które wymaga nieraz samodzielnego szukania odpowiedniej placówki. Jednocześnie terminy są czasem niedostępne i jesteśmy zmuszeni dzwonić do kilku poradni jedna po drugiej. Najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada jednak, że kolejki przestaną się wydłużać, a rejestracja będzie prostsza i wygodniejsza. Na czym polega projekt MZ?
Nie ma wątpliwości, że rejestracja do lekarza dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem, które wymaga nieraz samodzielnego szukania odpowiedniej placówki. Jednocześnie terminy są czasem niedostępne i jesteśmy zmuszeni dzwonić do kilku poradni jedna po drugiej. Najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada jednak, że kolejki przestaną się wydłużać, a rejestracja będzie prostsza i wygodniejsza. Na czym polega projekt MZ? Pixabay
Nie ma wątpliwości, że rejestracja do lekarza dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem, które wymaga nieraz samodzielnego szukania odpowiedniej placówki. Jednocześnie terminy są czasem niedostępne i jesteśmy zmuszeni dzwonić do kilku poradni jedna po drugiej. Najnowszy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada jednak, że kolejki przestaną się wydłużać, a rejestracja będzie prostsza i wygodniejsza. Na czym polega projekt MZ?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Nowe zasady rejestracji do lekarza 2023?

W wykazie prac legislacyjnych możemy znaleźć szczegóły projektu, który Rada Ministrów aktywnie stara się zrealizować. W jego ramach zmieniono by ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej tak, aby świadczenia ze środków publicznych (czyli na NFZ). W ramach nowych zasad miałoby się zmienić to, jak obecnie wygląda czekanie na przyjęcie do lekarza lub do przychodni. W zamyśle projekt ma skrócić niezwykle długie kolejki. A na czym dokładnie polegałyby zmiany?

Jak (nie)działa obecny system kolejkowy?

Aktualnie funkcjonuje specyficzny system tzw. kolejkowy, który w rzeczywistości przeszkadza pacjentom w odpowiednim korzystaniu z usług opieki zdrowotnej. Jak zaznaczają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, takie świadczenia bardzo często w ogóle nie gwarantują skorzystania z najwcześniejszego dostępnego terminu. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że są wolne miejsca u konkretnego specjalisty w danym mieście, ale jest on w innej przychodni niż tak, do której zapisał się pacjent. To sprawia, że choć można by skorzystać ze wcześniejszej usługi medycznej, realnie musimy czekać dłużej. To planuje naprawić MZ.

Co zamiast wielu list?

Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem jeden, wspólnej listy, która miałaby zastąpić osobne listy dla poszczególnych placówek. Z założenia tego typu system miałby przyśpieszyć przyjęcie do lekarza, a jednocześnie usprawniłby proces rejestracji. Scentralizowanie rozwiązania opierałoby się na centralnym systemie zgłoszeń na świadczenia oraz na centralnej kolejce oczekujących.

Polecamy

Jak miałyby przebiegać zmiany?

Planowane jest etapowe wdrażanie zmian. W pierwszej kolejności centralna e-rejestracja miałaby objąć tylko wybrane świadczenia zdrowotne, a przy pozostałych obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania. Z czasem dopiero zakres katalogu świadczeń scentralizowanych zostałby rozszerzony tak, aby ostatecznie objąć wszystkie świadczenia zdrowotne.

Jacy pacjenci korzystaliby z centralnej e-rejestracji? Od kiedy?

Proponowane rozwiązanie miałoby dotyczyć zarówno pacjentów, którzy po raz pierwszy zgłaszają się do lekarza, jak i osób kontynuujących proces leczenia. Jednakże przy kontynuacji leczenia terminy wizyt byłyby wyznaczane przez placówkę, w której leczenie jest kontynuowane.
Według założeń MZ projekt powinien ruszyć w tym roku!

Sposoby zapisania się na e-rejestrację

W ramach projektu do centralnej rejestracji byłby dostęp za pomocą trzech metod:

  1. Dedykowana infolinia;
  2. Bezpośrednio w placówce (zarówno osobiście, telefonicznie, jak i poprzez sms-a lub maila);
  3. Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska