Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz Staromiejski z klocków już w Toruniu! Każdy może go zobaczyć [zdjęcia]

Sara Watrak
Sara Watrak
Tak prezentuje się Ratusz Staromiejski w Toruniu zbudowany z klocków
Tak prezentuje się Ratusz Staromiejski w Toruniu zbudowany z klocków Grzegorz Olkowski
Ratusz Staromiejski, zbudowany z klocków, stanął tam, gdzie jego miejsce - w prawdziwym Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Będzie go można tam oglądać do końca grudnia.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Mamy w Toruniu dwa ratusze! Jeden - z klocków

W listopadzie na łamach "Nowości" pisaliśmy o Bartoszu Grześkiewiczu z Bieżunia (woj. mazowieckie), który zbudował Ratusz Staromiejski w Toruniu z 36 tys. klocków. Zajęło mu to cztery miesiące. Teraz budowlę można oglądać w Ratuszu Staromiejskim, czyli oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.

- Miniatura stanęła na parterze przy wejściu na ekspozycję prezentującą historię i rzemiosło artystyczne dawnego Torunia. Dostępna jest dla gości zwiedzających muzeum, czyli wejścia odbywają się na podstawie biletu wstępu - informuje Natalia Golińska z Działu Promocji Muzeum Okręgowego. - To, że możemy prezentować tę wspaniałą budowlę z klocków, jest zasługą współpracy z panem Karolem Różańskim, prezesem Fundacji JR Bricks, za co panu prezesowi jesteśmy wdzięczni - dodaje Marcin Zdanowski, kierownik Działu Promocji.

Bilet do Muzeum Okręgowego kosztuje 16 zł (ulgowy) i 21 zł (normalny). W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Jak przekazuje nam Karol Różański, model ratusza będzie można oglądać na starówce najprawdopodobniej do końca tego roku.

Jak to się stało, że Bartosz Grześkiewicz zbudował z klocków Ratusz Staromiejski w Toruniu?

Krótko przed pandemią Karol Różański założył Fundację JR Bricks, której głównym celem jest m.in. zwiększenie atrakcyjności Torunia. Jak? Choćby przez prezentowanie zabytków naszego miasta powstałych z klocków. Ratusz Staromiejski to, jak dotąd, największy projekt zrealizowany przez JR Bricks. Budowy średniowiecznego zabytku z klocków podjął się 43-letni Bartosz Grześkiewicz. - Z Bartkiem poznałem się dzięki Instagramowi - wspomina Karol Różański. Bartosz Grześkiewicz prowadzi tam profil, na którym prezentuje wykonane z klocków obiekty. Ma bardzo dobre tempo budowy. Nie brakuje mu też kreatywności.

- Zbudowałem kilka obiektów z mojego miasta: budynek Pałacu Andrzeja Zamoyskiego, obecny Urząd Miasta i Gminy, odwzorowany na bazie starego projektu z XX-lecia międzywojennego oraz kościół znajdujący się w Bieżuniu - wyliczał Bartosz Grześkiewicz w rozmowie z "Nowościami".

Gdy Karol Różański zaproponował mu budowę Ratusza Staromiejskiego, zgodził się i... wziął do pracy w swojej małej pracowni na poddaszu. Całość zajęła mężczyźnie około cztery miesiące. To do tej pory jego największy projekt. Składa się z 36 tys. klocków, a wymiary u podstawy wynoszą 100 x 89 cm.

Sam Bartosz Grześkiewicz na co dzień zajmuje się rolnictwem - to rodzinna tradycja, ale z wykształcenia jest zootechnikiem. Ukończył również college w Toronto, w Kanadzie, na Wydziale Grafiki Komputerowej. Budowanie z klocków to jego wielka pasja. Swój pierwszy zestaw - jak większość z nas - otrzymał jeszcze w dzieciństwie. Obecnie budowanie z klocków to jego metoda na oderwanie się od codzienności, choć, jak przyznaje, nie układa ich codziennie.

- Czasami poświęcam budowlom całe wieczory, czasami są dni, kiedy w ogóle nie zaglądam do klocków. Gdy przychodzi wena i czas na to pozwala, siadam i zaczynam budować - mówi.

Polecamy

Ratusz Staromiejski w Toruniu to dopiero początek

- W przyszłym roku chcielibyśmy, aby z klocków powstały makiety Krzywej Wieży i Dworu Artusa i aby można je było podziwiać w tych budynkach - mówi Karol Różański.

Fundacja ma również wiele innych pomysłów. W planach na marzec jest wystawa z klocków w jednej z toruńskich szkół. Oby znaleźli się chętni do wsparcia tych inicjatyw.

Na koniec warto dodać, że obecnie, w Ratuszu Staromiejskim, oprócz wystaw stałych i makiety z klocków, możemy podziwiać wystawy czasowe m.in.

  • "Zasłużeni w imię prawa – historia Toruńskiej Adwokatury” (do 12 lutego 2023 roku),
  • "Elżbieta Wiśniewska. Artystka i kuratorka" (do 19 marca 2023 roku)

Z kolei na dziedzińcu Ratusza prezentowana jest ekspozycja "Toruń 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto