Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie Prymasa Tysiąclecia trafią do kościoła na Rybakach. Sprawdź, które świątynie w Toruniu posiadają podobne skarby

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Ks. Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii michalitów chce przybliżyć wiernym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego
Ks. Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii michalitów chce przybliżyć wiernym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Grzegorz Olkowski
Niedziela, 27 lutego to wyjątkowa data dla wiernych parafii św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza przy ul. Rybaki w Toruniu. Tego dnia do ich świątyni wprowadzone zostaną relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do Torunia przyjedzie też siostra Nulla, której świadectwo było kluczowym dowodem w beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W michalickiej świątyni przypomni ona jak modlitwą udało się pokonać śmiertelną chorobę.

Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

W parafii na Rybakach już od dawno myślano o kulcie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Trwały starania o pozyskanie relikwii wyniesionego na ołtarze prymasa. Udało się - w posiadaniu parafii są relikwie pierwszego stopnia, czyli włos kardynała. Plany zorganizowania dużej uroczystości dla wiernych krzyżowała jednak pandemia. Teraz wreszcie będzie to możliwe. W najbliższą niedzielę odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni. Nabożeństwa o godz. 9.30, 11 i 12.30 będą wyjątkowe.

Świadectwo siostry Nulli

- Jego działanie, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. Jest z czego czerpać - mówi o Prymasie Tysiąclecia ks. Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii na Rybakach. - Myślę zwłaszcza o młodym pokoleniu, to wielkie wyzwanie, bo jak naśladować świętego, jeśli się go nie zna. Trzeba poznać wszystkie wymiary tego biskupiego posługiwania kard. Wyszyńskiego, począwszy od duchowej sylwetki, duchowości nowego błogosławionego, poprzez jego działalność duszpasterską, homiletyczną, ale także działalność społeczną.

W Toruniu pojawi się siostra Nulla, której świadectwo było kluczowe dla procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. Opowie o cudzie uzdrowienia, który stał się jej udziałem za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

Polecamy

Siostra Nulla wstąpiła do wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w 1986 roku. Kiedy jeszcze była w nowicjacie, zdiagnozowano u niej złośliwy nowotwór tarczycy, który dał już przerzuty. Guz był tak duży, że młoda kobieta miała problemy z przełykaniem, a nawet oddychaniem. Lekarze nie pozostawili chorej złudzeń - dali jej maksymalnie 3 miesiące życia. Siostry zakonne zaczęły intensywne modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwa prowadzona była dziewięć razy w ciągu dnia i trwała nieprzerwanie przez kilka tygodni.
Wtedy nastąpił niespodziewany i niewytłumaczalny przełom, a guz zaczął się cofać. Siostra Nulla wyzdrowiała, odbyła przewidziany prawem nowicjat, złożyła śluby i pracuje w zgromadzeniu do dziś.

- Lekarze wielokrotnie mówili, że przyjęli mnie na oddział tylko dlatego, że byłam młoda – żebym się psychicznie nie załamała, bo to, czym mnie leczyli, nie mogło mi pomóc. Jestem świadkiem tego, że cuda się zdarzają a wierzącym nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć – mówiła KAI siostra Nulla.

W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie powołane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Następnie sprawę badała komisja teologów. We wrześniu 2019 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Papież Franciszek 2 października 2019 roku upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etap jego procesu beatyfikacyjnego.

Polecamy

Św. Rita i czerwone róże

Od jesieni 2019 roku parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Szczecińskiej na Bielawach ma relikwie św. Rity, patronki od spraw beznadziejnych. O tym, że trafiły do tego właśnie kościoła przesądziło niezwykłe zrządzenie losu.

- Przyszła do mnie pewna pani, która powiedziała, że w jej posiadaniu są relikwie św. Rity. Zdecydowała się je ofiarować parafii jako gest wdzięczności za dar życia jej dziecka – opowiadał nam ksiądz Zbigniew Łukasik, proboszcz parafii na Bielawach. - Od tamtej pory każdego 22 dnia miesiąca organizujemy specjalne nabożeństwa do św. Rity. Przychodzi na nie wielu chorych, utrudzonych ludzi.

Św. Rita ma swój profil na Facebook'u. Modlą się do niej wszyscy ci, którzy już niemal stracili nadzieję. A świadectwa otrzymanych łask są ukojeniem dla innych cierpiących. Jak słyszeliśmy, i na Bielawach dzieją się nietypowe rzeczy. Podobno ścięte w szklarni róże potrafią ponownie zakwitnąć. Tu warto dodać, że nabożeństwa odbywają się o godz. 17, a jeśli jest to niedziela – o godz. 16. Zawsze jest to 22 dzień miesiąca, czyli ten, w którym święta odeszła z tego świata. Jej symbolem są czerwone róże, które wierni trzymają w dłoniach podczas modlitw.
Trzeba dodać, że ponad 60 relikwii świętych i błogosławionych znajduje się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska