Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbieg do skoku

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Województwo kujawsko-pomorskie przewodniczy konwentowi, podczas którego szefowie województw debatują z przedstawicielami rządu i ekspertami.

<!** Image 3 align=none alt="Image 220572" >
Województwo kujawsko-pomorskie przewodniczy konwentowi, podczas którego szefowie województw debatują z przedstawicielami rządu i ekspertami.

Jednym z nich jest holenderski urbanista Huub Droogh, który podzielił się swoimi doświadczeniami w zagospodarowaniu rzek. Jego wiedza ma znaczenie w kontekście planów budowy stopnia wodnego na Wiśle, tuż pod Toruniem.<!** reklama>

- Holendrzy podzielili się z nami ciekawymi refleksjami, są w końcu mistrzami w realizacji inwestycji wodnych - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Potrafią godzić interesy środowiska z interesami społecznymi i ekonomicznymi. Nauczyliśmy się dużo i łatwiej będzie nam zrealizować projekt budowy zapory.

Jedną z przeciwności na drodze do realizacji tej inwestycji może się okazać rodzime prawo. W polskim ustawodawstwie brakuje niezbędnych zapisów.

- Utrudnia to realizację takich inwestycji, jak choćby stopień wodny. Na szczęście jesteśmy bogatsi o wiedzę, w jaki sposób działać w zgodzie z przepisami unijnymi. Kluczowe będzie dobre uzasadnienie i udowodnienie Komisji Europejskiej, że budowa stopnia wodnego jest niezbędna. Korzyści ekonomiczne oraz społeczne są tak duże, że ten ubytek w środowisku należy ponieść dla rozwoju całego województwa oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego - mówi marszałek Całbecki.

Jednym z najważniejszych gości toruńskiej części konwentu był minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W swoim wystąpieniu przedstawił m.in. plany dotyczące cyfryzacji kraju. Chwalił także otwarte wczoraj w Toruńskim Parku Technologicznym Centrum Przetwarzania Danych Exea Data Center. Ośrodek pozwoli na wykorzystanie tzw. chmury obliczeniowej - narzędzi informatycznych i oprogramowania, zwłaszcza przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

- Jesteśmy w Polsce po cyfryzacji sygnału telewizyjnego, otwierane są takie, jak to toruńskie centra przetwarzania danych, ale nadal w wielu miejscach brakuje szybkich łączy internetowych. Do 2015 roku zakończone zostaną jednak rządowe projekty, które powinny zaradzić tej sytuacji. Kolejna sprawa to poszerzenie usług internetowych. Jesteśmy na rozbiegu do dużego skoku cyfrowego.

Dziś drugi dzień konwentu, podczas którego udział w obradach weźmie prezydent Komorowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska