Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się XVIII Toruński Festiwal Książki

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami dzieł literackich i dyskusji. Będą też warsztaty dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez instytucje kulturalne w naszym mieście.

Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami dzieł literackich i dyskusji. Będą też warsztaty dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez instytucje kulturalne w naszym mieście.

- W czasach internetu i nowych technologii musimy walczyć o zachowanie obecności książki, szczególnie w życiu młodych ludzi - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Toruniu. - Warto dbać o kontakt z językiem literackim. Teraz mamy modę na audiobooki i książki w wydaniu online, ale to nam nie zastąpi książki w tradycyjnym wydaniu.<!** reklama>

Wczoraj w Dworze Artusa odbyło się spotkanie z Tomaszem Jastrunem - jednym z najciekawszych polskich poetów współczesnych, laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Fundacji Roberta Gravesa, Fundacji Kościelskich oraz nagrody literackiej paryskiej Kultury.

We wtorek o godz. 19 w Dworze Artusa zaplanowano spotkanie z tegorocznym laureatem Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego - Andrzejem Bartem. To prozaik i dokumentalista, który szerszej publiczności jest znany jako autor scenariusza do filmu pt. „Rewers”. Na swoim koncie ma również sukcesy pisarskie. Jego powieść pt. „Fabryka muchołapek” była finalistką Nagrody Nike.

W środę w Dworze Artusa gościć będzie Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej. Początek spotkania o godz. 19.

Ostatnim gościem w Dworze Artusa - czwartek, godz. 11 - będzie Max Cegielski, jeden z najciekawszych polskich reporterów młodego pokolenia. W Toruniu opowie o swojej ostatniej książce „Mozaika. Śladami Rechowiczów”.

- Tegoroczny festiwal jest okazją do osobistego spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy zawodowo zajmują się szeroko rozumianą tematyką książki. Można przyjść, posłuchać wykładów a także uczestniczyć w dyskusjach - zachęca Zbigniew Derkowski.

Do osiemnastej edycji tegorocznego Toruńskiego Festiwalu Książki chętnie przyłączyły się instytucje kulturalne w naszym mieście, m.in. Dom Muz i Centrum Sztuki Współczesnej. Szczególnie ciekawa jest oferta dla dzieci, którą przygotował Dom Muz. Dzieci oprócz poznania poezji Anny Rumianek będą mogły również uczestniczyć w warsztatach plastyczno-literackich. Centrum Sztuki Współczesnej z okazji festiwalu zaprasza na wystawę pt. „Książkowe znaleziska”, która prezentuje przedmioty znalezione w książkach.

- Bardzo mnie cieszy, że toruńskie instytucje kulturalne chętnie przyłączyły się do naszej akcji - mówi Zbigniew Derkowski. - Szczególnie ważne jest to, że mamy bogatą ofertę skierowaną do dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z telewizja i komputerami. Pokazanie, że książka jest czymś ciekawym i warto po nią sięgnąć jest niezwykle istotne, szczególnie teraz, kiedy statystyki pokazują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta książek. Mam nadzieje, że naszego miasta to nie dotyczy.

Tegoroczny XVIII Toruński Festiwal Książki zakończy się w sobotę, 13 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska