Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięto przetargi na rekultywację dawnych wysypisk śmieci w Białkowie i Rudawiu

Karolina Rokitnicka
Powstaną tu ścieżki edukacyjne. Zadania zostaną zrealizowane w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

- Główny cel naszego projektu to przywrócenie wartości przyrodniczych terenom po zamkniętych składowiskach odpadów. Infrastruktura, która powstanie w ich miejscu umożliwi prowadzenie działań edukacyjnych z zakresie ekologii, ochrony środowiska oraz racjonalnego gospodarowania odpadami - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
Przedsięwzięcie obejmie rekultywację 22 składowisk odpadów w województwie, w tym dwóch z naszego powiatu. Chodzi o tereny w Białkowie i Rudawiu. Pierwsze gminy uczestniczące w projekcie, także Golub-Dobrzyń i Ciechocin, już wyłoniły wykonawców zadań.

Inwestycja w Rudawiu ma kosztować 258 tys. zł. Wykona ją firma z Naratowa. W Białkowie prace przeprowadzi firma ITC z Baruchowa. Obejmą one 1,27 ha. Będą kosztowały 639 tys. zł. Na obu wysypiskach zaplanowano, m.in., prace rozbiórkowe, wykonanie warstwy odgazowującej i studni odpowietrzających, wyrównanie terenu, wysianie traw, nasadzenie drzew i krzewów oraz montaż ławek, tablic edukacyjnych i informacyjnych. Finał prac planowany jest na koniec października.

- Chodzi o przywrócenie wartości użytkowych gruntów między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, odtworzenie gleby, uregulowanie właściwych stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności. Realizację przedsięwzięcia koordynuje samorząd województwa. Zrekultywowane tereny zostaną udostępnione mieszkańcom w formie ścieżek edukacyjnych - dodaje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Powierzchnia terenów objętych przedsięwzięciem wynosi 23,7 hektarów.

Planowana wartość zadania w całym województwie to ponad 27,6 mln złotych. Wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 85 procent - 23,5 mln złotych. Pozyskano je w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska konkursu, dotyczącego rekultywacji składowisk odpadów komunalnych lub ich wydzielonych części na cele przyrodnicze, dla których wydano decyzje dotyczące ich zamknięcia. Ponadto, 10-procentową dotację zapewnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Brakujące 5 procent w swoich budżetach muszą zapewnić właściciele wysypisk, w większości są to gminy. W naszym powiecie rekultywacja wysypisk obciąży budżet gminy Ciechocin i Golub-Dobrzyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska