Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące budowy toruńskich sukiennic

Michał Malinowski
Wiele emocji budzą plany budowy Toruńskich Sukiennic, które spółka o tej samej nazwie chce zbudować przy Szosie Chełmińskiej, na części targowiska i parkingu.

<!** Image 3 align=none alt="Image 213451" sub="Wizualizacja Toruńskich Sukiennic [Ilustracja: Nadesłana]">Wiele emocji budzą plany budowy Toruńskich Sukiennic, które spółka o tej samej nazwie chce zbudować przy Szosie Chełmińskiej, na części targowiska i parkingu.

O tych planach pisaliśmy już szeroko w „Nowościach”. Przypomnijmy, że grupa kupców zrzeszonych w mającej 78 udziałowców spółce Toruńskie Sukiennice zwróciła się do Urzędu Miasta Torunia z propozycją budowy na części terenu targowiska dwukondygnacyjnego pawilonu. Znalazłyby się w nim zarówno miejsca do handlu dla części przedsiębiorców prowadzących działalność na Targowisku Miejskim przy Szosie Chełmińskiej, jak i powierzchnie do wynajęcia pod różnego rodzaju usługi.

Warunkiem dla realizacji tego planu jest wydzierżawienie od władz Torunia gruntu pod inwestycję. Rozpatrywane są dwa warianty. W obu pod nowy obiekt przeznaczone zostałyby fragmenty targowiska oraz sąsiedniego parkingu.

Pomysł od momentu jego ujawnienia budzi emocje. Widoczne one były też w czasie spotkania w Centrum Targowym „Park”, które jest elementem konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji i związanych z nią zmian na targowisku. Część handlujących przy Szosie Chełmińskiej nie dowierza Toruńskim Sukiennicom.

- Chcecie nas podzielić i tyle. Musimy trzymać się razem - mówili w czasie spotkania kupcy. - To będzie taka kolejna minigaleria handlowa. Na co nam ona? Jest Plaza, Copernicus, i co? Cały czas są tam puste powierzchnie pod wynajem. Nam potrzebna jest modernizacja targowiska. Gdy rozmawiamy z klientami, to mówią, że właśnie tego oczekują.

Ci handlowcy wskazują, że potrzebne jest zadaszenie pawilonów, oświetlenie targowiska i nowe miejsca parkingowe.

<!** reklama>

- Chcielibyśmy pójść w stronę hali targowej, ale nie ma takiej możliwości - wyjaśniał Sławomir Wiliński, prezes Toruńskich Sukiennic. - Plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje jej w tym miejscu. Targowisko nie może być rozbudowane. Mogą za to powstać np. obiekty wielkopowierzchniowe. Poza tym musimy pamiętać, że liczba klientów na targowisku z roku na rok maleje.

Właśnie większa atrakcyjność handlu przy Szosie Chełmińskiej ma być - w ocenie spółki - szansą na przyciągnięcie klientów. Przedstawiciele Toruńskie Sukiennic zachęcali też handlujących, by przystąpili do spółki. Generalnie wiąże się to z wniesieniem kapitału własnego w wysokości 36-48 tysięcy złotych. W zamian otrzymaliby w dzierżawę lokal o powierzchni 24 metrów kwadratowych w nowym obiekcie.

- Przeciętnego kupca z targowiska nie stać na takie coś - słychać było głosy z sali. - Włożymy w ten niepewny biznes potężne pieniądze, a później pójdziemy pod most. Poza tym jakie jest zabezpieczanie finansowe tego interesu?

Arkadiusz Nowicki z Toruńskich Sukiennic podkreśla, że pieniądze na inwestycję mają pochodzić z wkładu wspólników i kredytu bankowego. Koszt budowy Toruńskich Sukiennic jest szacowany na od 17 do 25 milionów złotych.

Konsultacje będą kontynuowane w najbliższych dniach. 


Konsultacji ciąg dalszy

  • Piątek-sobota 14-15 czerwca - ankieta wśród handlujących i kupujących na targowisku przy Szosie Chełmińskiej
  • 14-21 czerwca - ankieta dostępna na stronie internetowej www.konsultacje.torun.pl.
  • 14-21 czerwca 2013 r. - wypełnij ankietę dostępną na naszej stronie (od 14 czerwca).

Targowisko w liczbach

  • 15 750 - tyle metrów kwadratowych wynosi powierzchnia Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej
  • 1200 - tyle mniej więcej osób prowadzi tu działalność handlową w 32 branżach
  • 70 000 - blisko tyle osób kupuje tu w tygodniu (około 3 500 000 rocznie)

Warto wiedzieć

Warianty dla sukiennic i targowiska

Wariant A: Toruńskie Sukiennice dzierżawią od miasta 6 tysięcy metrów kwadratowych na parkingu przy Szosie Chełmińskiej oraz części terenu targowiska od strony Uniwersamu; tu powstałby dwukondygnacyjny obiekt o pow. 4,4 tys. mkw. ze 184 lokalami handlowo-usługowymi (300 miejsc pracy) - do niego przeniesiono by 181 stanowisk z targowiska (260 miejsc pracy); wariant zakłada wykup przez TS siedziby miejskiej spółki Targi Toruńskie przy Szosie Chełmińskiej - bez tej nieruchomości nowy obiekt zostanie nieco ograniczony.

Wariant B: TS wydzierżawią od miasta 5 tys. mkw. parkingu i stoisk w północno-wschodniej części targowiska (obecnie działają tu przede wszystkim sklepy mięsne i cukiernie); tu powstałby dwukondygnacyjny obiekt o pow. 3,5 tys. mkw. ze 146 lokalami handlowo-usługowymi (240 miejsc pracy) - do niego przeniesiono by 136 stoisk i 92 magazyny (184 miejsca pracy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska