Seniorzy to ludzie nie skąpiący czasu ani energii

Artykuł sponsorowany
Wicestarosta toruński Andrzej Siemianowski
Wicestarosta toruński Andrzej Siemianowski Nadesłane
Rada Senioralna to temat na czasie. O jej tworzeniu, zadaniach i zamierzeniach opowiada wicestarosta toruński Andrzej Siemianowski.

Skąd wziął się pomysł powołania Rady Senioralnej Powiatu Toruńskiego?
Od wielu lat, przy różnych okazjach spotykamy się z mieszkańcami naszego powiatu. Są wśród nich osoby w różnym wieku, także seniorzy. Rozmawiając z nimi, wsłuchując się w ich głosy, zauważyliśmy potrzebę wzmocnienia tego przekazu, wysłuchania ich opinii, włączenia seniorów w różne przedsięwzięcia. I stąd pomysł powołania Powiatowej Rady Seniorów.

Czy może Pan przybliżyć proces jej tworzenia?
Oczywiście. Wiemy, że na terenie powiatu mieszkają aktywni seniorzy. To osoby nie skąpiące czasu i energii na działalność w różnego rodzaju stowarzyszeniach, klubach seniorów, chórach czy fundacjach. Nie zapominajmy także o twórcach, kolekcjonerach, pasjonatach historii czy regionalistach. To ludzie, którym się po prostu chce! Zaprosiliśmy więc tych aktywistów w wieku 60+ na pierwsze, organizacyjne spotkanie 20 marca br., przedstawiliśmy im pomysł i zapytaliśmy o ich zdanie. Nie mieli wątpliwości, że inicjatywa jest cenna. Podczas dyskusji zaproponowali czym przyszła rada powinna się zająć i przedstawili swoje pomysły na jej funkcjonowanie. Mówili o konieczności integracji środowiska seniorów na terenie powiatu. Chcieliby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wskazali na zagrożenia związane z wykluczeniem i marginalizacją osób starszych. Duży nacisk położyli również na kwestię seniorów niepełnosprawnych - chcieliby do nich dotrzeć. Wiedzą, że te osoby potrzebują różnego rodzaju wsparcia. Wśród propozycji pojawił się również wątek doradztwa prawnego, majątkowego czy chociażby pomoc przy wypełnianiu corocznie PIT-ów.

Więc to seniorzy sami zaproponowali kierunki działań przyszłej Rady?
Oczywiście! To tematy ważne dla seniorów - zauważone i wyartykułowane przez samych zainteresowanych. Ich propozycje stały się kanwą tego, czym Rada będzie się zajmować. Spośród zebranych osób seniorzy wybrali pięciu swoich przedstawicieli do opracowania statutu. Grupa robocza spotkała się w Starostwie po Wielkanocy. Dyskusja była bardzo ożywiona, a spotkanie uwieńczone sukcesem. Powstał projekt statutu, który został pozytywnie przyjęty na drugim spotkaniu w szerszym gremium. Oczywiście oprócz zadań określonych na pierwszym spotkaniu, statut zawiera także zasady powoływania Rady. Seniorzy chcieli mieć dużą swoją reprezentację, stąd skład Rady będzie 27-osobowy.

Dlaczego akurat tyle osób?
W skład powiatu wchodzi osiem gmin oraz miasto Chełmża – co daje razem dziewięć jednostek samorządu terytorialnego. Każda z nich będzie miała trzech reprezentantów. Seniorzy ustalili, że dziewięć osób wskaże Rada Powiatu, dziewięć - Zarząd Powiatu, a pozostała dziewiątka będzie pochodzić z publicznego naboru.

Co to znaczy z publicznego naboru?
Statut precyzuje tę procedurę. Warunek to ukończony 60. rok życia i poparcie co najmniej dwóch osób, które również ten wiek ukończyły. Na składanie wniosków będzie 21 dni, a kandydaci mogą się zgłaszać samodzielnie lub za pośrednictwem podmiotów działających na rzecz osób starszych. Po upływie wyznaczonego czasu, przeznaczonego na składanie ofert, zbierze się komisja powołana przez Zarząd, która sprawdzi zgłoszenia pod względem merytorycznym i przedstawi Zarządowi listę kandydatów do akceptacji. Należy tu nadmienić, że ważna będzie równowaga między reprezentacjami wszystkich gmin. Ostateczny skład zatwierdzi Zarząd Powiatu.

Na kiedy Państwo planują powołanie Rady?
Rada jest już powołana. Na pierwszym spotkaniu z seniorami ustaliliśmy, że maj to miesiąc w którym powinna zakończyć się cała część proceduralna. Dotrzymaliśmy słowa i 16 maja Zarząd podjął uchwałę powołującą Radę Seniorów Powiatu Toruńskiego. O faktycznym powstaniu Rady będziemy mogli mówić wtedy, gdy zostaną wybrani jej członkowie.

Na początku naszej rozmowy wymienił Pan zadania Rady. Rozumiem, że będzie ona działała na zasadzie wolontariatu ale by organizować imprezy dla seniorów mimo wszystko potrzebne są środki finansowe.
Ma pan rację. Na pierwszym spotkaniu o to samo zapytali seniorzy. Mamy parę pomysłów jak ich wesprzeć finansowo. Może wydzielone środki w budżecie obywatelskim czy konkursach. Te kwestie są jednak jeszcze w fazie projektów i za wcześnie, by mówić o szczegółach i konkretnych rozwiązaniach.

Panie starosto, siedziba urzędu jest w Toruniu. Władze miasta dały swoim seniorom „Kartę seniora”. Czy planują Państwo wydać swoją? Czy wejdziecie w porozumienie z miastem, by seniorzy z powiatu również mogli z niej korzystać?
Wiemy, że sporo seniorów przyjeżdża do Torunia i to nie tylko na zakupy. Jest to przecież ośrodek uniwersytecki i kulturalny. Muzea, kina, teatr to instytucje przyciągające mieszkańców powiatu. Poruszyliśmy już temat współpracy w rozmowach z władzami Torunia. Najpierw chcielibyśmy doprowadzić do spotkania Powiatowej Rady Seniorów z toruńską Radą, żeby ocenić możliwe kierunki współdziałania. Chcielibyśmy zaprosić także do partnerskiej współpracy w tej sprawie nasze gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska