MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sentyment do wyspy

Tomasz Bielicki
Takiego wieczoru jeszcze nie było. Sala Wielka przeistoczy się w irlandzki pub, w którym zabrzmią tradycyjne celtyckie melodie. Serwowane będzie też zielone piwo i whisky.

Takiego wieczoru jeszcze nie było. Sala Wielka przeistoczy się w irlandzki pub, w którym zabrzmią tradycyjne celtyckie melodie. Serwowane będzie też zielone piwo i whisky.

<!** Image 2 align=none alt="Image 186745" sub="W Dworze Artusa tradycyjne celtyckie melodie zaprezentuje zespół Duan Fot.: nadesłane">Co roku 17 marca jest w Irlandii świętem narodowym, podczas którego mieszkańcy wspominają życie św. Patryka pijąc tradycyjny napitek. Głównym symbolem obchodów jest trójlistna koniczyna. W związku z popularnością kultury celtyckiej święto od wielu lat obchodzone jest również w Polsce. Skąd bierze się w Polsce taka ogromna sympatia do Zielonej Wyspy i co tak naprawdę Irlandczycy mają wspólnego z Polakami?

- Wszystko opiera się na kilku złudnych przekonaniach - opowiadał kilka lat temu w wywiadzie dla „Nowości” poeta Ernest Bryll, były ambasador RP w Irlandii. - Łączy nas to, że jemy kartofle. Druga sprawa - zarówno oni, jak i my zawsze byliśmy w swojej historii mocno gnębieni. Irlandzka historia od XIII wieku jest nieustannym pasmem dramatycznych wydarzeń. Trzecia i ostatnia kwestia to katolicyzm. Polacy są na Zielonej Wyspie lubiani, ponieważ Irlandczycy boją się napływu dużej ilości Azjatów. Z Polakami są bliżsi kulturowo.

<!** reklama>O dalsze zacieśnianie więzi zadba w Dworze Artusa muzyczna grupa Duan, która hołduje idei wykonywania muzyki irlandzkiej blisko jej tradycyjnego brzmienia. Irlandzki flet poprzeczny, tin whistle, bodhran, czyli bęben irlandzki, skrzypce, bouzouki, gitara i akordeon idealnie poprowadzą nas w wyspiarskie klimaty. Organizatorzy zapewniają, że liryczne pieśni będą się tego wieczoru przeplatać z zawadiackimi, pełnymi energii knajpianymi przyśpiewkami.

Warto wspomnieć, że na uczestników sobotniego koncertu czekają niespodzianki w postaci zielonego piwa, uwarzonego specjalnie na tę okazję przez toruński browar. Irlandzki trunek jest zresztą gratisowym dodatkiem do koncertowego biletu. Patronat nad Dniem św. Patyka w Dworze Artusa objęła Fundacja Kultury Irlandzkiej, która udostępniła wystawę piętnastu fotogramów przedstawiającą typowe dla „Zielonej Wyspy” miejsca i charakterystyczne pejzaże. Początek koncertu o godz. 18.

Warto wiedzieć

Święty Patryk, patron Irlandii

  • Święty Patryk, (ur. ok. 385-389, zm. 17 marca 461 w Armagh) - biskup i apostoł Irlandii.
  • Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh (444). On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska