Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedmioro wspaniałych

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Złote Karety „Nowości” za sukces roku oraz Kryształowe Serduszka za działalność charytatywną trafią w tym roku do wyjątkowych, wybitnych i utalentowanych osób.

<!** Image 3 align=none alt="Image 203512" sub="Statuetki Złotych Karet już powstają. Pracuje nad nimi Jakub Wlizło z toruńskiej firmy Marcrystal [Fot.: Adam Zakrzewski]">Złote Karety „Nowości” za sukces roku oraz Kryształowe Serduszka za działalność charytatywną trafią w tym roku do wyjątkowych, wybitnych i utalentowanych osób.

Już po raz osiemnasty redakcyjne jury przyznało statuetki autorom największych osiągnięć w nauce i edukacji, kulturze, biznesie, sporcie i aktywności obywatelskiej, związanym z Toruniem i regionem.

W sumie przyznaliśmy siedem Złotych Karet i dwa Kryształowe Serduszka.

Polski Nobel i Gazela Biznesu

  • W kategorii „nauka” zwycięzcą jest prof. Maciej Wojtkowski, konstruktor tomografu do badania siatkówki oka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.Wcześniej toruński naukowiec został m.in. laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tak zwanego Polskiego Nobla w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za 2012 rok.
  • Toruńska firma budowlana JMS, którą postanowiliśmy uhonorować za sukcesy w „przedsiębiorczości”, wygrała natomiast tegoroczny ranking „Gazele Biznesu” dziennika „Puls Biznesu”, który nagradza w nim najlepsze małe i średnie firmy w Polsce. Rywalizowało ponad 4 tysiące firm, a JMS wygrał ranking zdecydowanie z 1219-procentowym wzrostem przychodów. Firma założona w latach 90. przez pracowników toruńskiego oddziału Mostostalu Gdańsk budowała m.in. obiekty dla sieci McDonald’s, KFC, Stokrotka i Intermarché, a w Toruniu halę dla hurtowni stali Demark.

Aktywni w sądach i internecie

Za „aktywność obywatelską” przyznaliśmy aż dwie Złote Karety.

  • Jedną z nich otrzyma Fundacja Court Watch Polska, która powstała i ma siedzibę w Toruniu. Zajmuje się monitorowaniem pracy sądów w całej Polsce. Obserwacje dla niej czynią setki przeszkolonych wolontariuszy, odwiedzających sądy i przysłuchujący się rozprawom w charakterze publiczności. Fundacja opracowuje analizy i rekomendacje dla poszczególnych sądów i całego wymiaru sprawiedliwości. Publikuje je jako coroczne Monitoringi Sądów. Misją fundacji jest zachęcenie obywateli do społecznej kontroli sądownictwa.Zarząd tworzą młodzi torunianie - prezes Bartosz Pilitowski, Stanisław Burdziej i Kamila Popiela.
  • Laureatem drugiej Złotej Karety w tej kategorii został Bohdan Orłowski - autor strony oToruniu.net, internetowego sezamu wiedzy na temat Torunia z pierwszej połowy XX wieku.Witryna, którą prowadzi wspólnie z grupą innych pasjonatów, odwiedzana rocznie przez setki tysięcy internautów cieszy się uznaniem w całym kraju.

Przygody Dory Wilk

  • Aneta Jadowska to laureatka Złotej Karety w kategorii „kultura”, toruńska pisarka urban fantasy, dzięki której w ubiegłym roku nasze miasto zaistniało na literackiej mapie Polski, a Toruń doczekał się wreszcie prawdziwej bohaterki z krwi i kości - Dory Wilk. Jej debiutancki „Złodziej dusz” to początek heksalogii toczącej się na ulicach Torunia i jego nadnaturalnego odpowiednika Thornu. Kilka dni temu ukazał się drugi tom przygód Dory Wilk, zatytułowany „Bogowie muszą być szaleni”. Podobnie jak debiut zbiera pozytywne recenzje.

<!** reklama>

Sportowi bohaterowie

W kategorii „sport” postanowiliśmy także przyznać dwie Złote Karety.

  • Pierwszą z nich otrzyma wioślarka Magdalena Fularczyk- -Kozłowska. Urodziła się w Wąbrzeźnie, uczyła sportowej rywalizacji w Wiśle Grudziądz, a obecnie reprezentuje barwy Bydgostii. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie wraz z Julią Michalską wywalczyła brązowy medal w konkurencji dwójek podwójnych.Równie ważna była otoczka tego sukcesu. Pani Magdalena wystartowała z kontuzją, do mety dopłynęła kompletnie wyczerpana, a na dekorację dowieziono ją... wózkiem inwalidzkim. Medal zadedykowała swojemu największemu kibicowi, zmarłemu przed igrzyskami tacie.

  • Podobnym heroizmem wykazał się żużlowiec Unibaksu Toruń Ryan Sullivan, któremu też przyznaliśmy Złotą Karetę. Kapitan drużyny złamał kilka kości śródręcza w meczu ligi angielskiej. Mimo ogromnego bólu zdecydował się wystartować w Polsce w spotkaniach o brązowy medal i zdobył w nich ponad 30 procent dorobku całego zespołu! Dzięki jego brawurowej akcji na ostatniej prostej ostatniego wyścigu miejsce na podium przypadło torunianom. Australijczyk również przypłacił swój występ skrajnym wyczerpaniem. Prosił, żeby koledzy nie podrzucali go, bo nie miał sił zejść z motocykla.

Serce za serce

  • Na Kryształowe Serduszko za bezinteresowną pomoc innym wyjątkowo zasłużyła Beata Szczepankiewicz - pedagog, dobry duch Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu. Jest inicjatorką organizowanych tam festynów charytatywnych, koordynatorką akcji prowadzonych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wielu innych przedsięwzięć, które uczniom tej szkoły dodają skrzydeł.
  • Drugie serduszko trafi do Grudziądza, gdzie grupa pracowników hospicjum szpitalnego i domowego**pod wodzą pielęgniarza Piotra Wiśniewskiego** od 10 lat organizuje koncerty charytatywne. Za zgromadzone środki kupują różne przydatne rzeczy oraz urządzenia ułatwiające oddychanie chorym w ciężkim stanie leżącym w domu (koncentratory tlenu), których wciąż jest za mało. Charytatywnie gra zaprzyjaźniony zespół bluesmanów pod nazwą Bluesqua.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska