Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skreślono ponad trzysta obiektów

Redakcja
Na placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie znajdują się dwa zabytki – dawny kościół ewangelicki, a obecnie parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski oraz kamienica z oficyną pod numerem 22 (obecnie plebania parafii MBKP) Fot. Renata Ciesielska
Na placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie znajdują się dwa zabytki – dawny kościół ewangelicki, a obecnie parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski oraz kamienica z oficyną pod numerem 22 (obecnie plebania parafii MBKP) Fot. Renata Ciesielska
Z wąbrzeskiej ewidencji zabytków mają zniknąć m.in. obiekty, które już nie istnieją lub utraciły wartości zabytkowe.

W ratuszu opracowano Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Gminy Miasto Wąbrzeźno na lata 2015–2018.
Dokument został przyjęty do realizacji 5 listopada na ostatniej sesji Rady Miasta minionej kadencji.
– Program jest podstawą do podejmowania działań wspierających i koordynowania prac z dziedziny ochrony i krajobrazu kulturowego oraz upowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego – wyjaśnia Anna Borowska, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Działania te określone są nie tylko w odniesieniu do władz gminy, ale do całej społeczności.
W programie zawarta jest charakterystyka zasobów kulturowych Wąbrzeźna, wskazane są kierunki i cele działań w zakresie opieki nad zabytkami, określone są konieczne do wykonania zadania oraz sposoby ich realizacji.
– Wskazane są również narzędzia finansowania działań podejmowanych w zakresie ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego – dodaje rzeczniczka.

Po lustracji w terenie

Warto przeczytać przygotowany Program – można go pobrać ze strony Urzędu Miasta. Znajdziemy tam wykazy zabytków architektury sakralnej, mieszkalnej, użyteczności publicznej, budownictwa obronnego, zabytkowe cmentarze, zabytkowe układy przestrzenne. Zamieszczono również wykaz 316 obiektów, które zostały wykreślone z różnych przyczyn z wojewódzkiej oraz gminnej ewidencji zabytków.
Można się dowiedzieć, że w trakcie lustracji terenowej oraz opiniowania Gminnej Ewidencji Zabytków dla Gminy Miasto Wąbrzeźno przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu zweryfikowano wykaz wojewódzkiej ewidencji zabytków, jak również wykaz obiektów objętych ochroną konserwatorską przedstawiony w „Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla miasta Wąbrzeźno”.

Więcej pod ochroną

W konsekwencji z wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz projektu gminnej ewidencji zabytków wykreślono 316 obiektów. Były to obiekty nieposiadające wartości zabytkowych, zabytki, które utraciły wartości zabytkowe lub uległy na przestrzeni lat rozbiórce. Wykreślono także obiekty znajdujące się na terenie gminy Wąbrzeźno.
Na terenie Gminy Miasta Wąbrzeźno do rejestru zabytków nieruchomych do tej pory wpisano 10 zabytków, w tym dwa zabytki architektury sakralnej, trzy budynki mieszkalne, jeden gmachy użyteczności publicznej, jeden zabytek budownictwa obronnego oraz dwa zabytki archeologiczny, a także murowane ogrodzenie gmachu sądu grodzkiego oraz willi sądowej.
W Programie proponuje się objąć prawną ochroną dodatkowo 41 zabytków, a wykreślić grodzisko na Podzamczu. Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska