Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmietnik z tabletkami

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Zaskakująco duże ilości kupowanych leków nie są zużywane przez mieszkańców. Na szczęście znaczna ich część nie ląduje w śmietnikach, tylko w specjalnych pojemnikach.

Zaskakująco duże ilości kupowanych leków nie są zużywane przez mieszkańców. Na szczęście znaczna ich część nie ląduje w śmietnikach, tylko w specjalnych pojemnikach.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185176" sub="Pojemniki na przeterminowane leki są w 70 toruńskich aptekach /Fot.: Grzegorz Olkowski">- Robiłam ostatnio porządki w domowej apteczce. Sama się dziwiłam, ile leków pokupowałam niepotrzebnie - uważa pani Barbara, mieszkanka Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu. Kobieta postanowiła pozbyć się przeterminowanych leków w pobliskiej aptece.

W Toruniu w 70 aptekach są specjalne pojemniki na takie leki.

<!** reklama>- Jak ostatnio przeliczyliśmy, ile leków uzbieraliśmy, przeżyliśmy szok - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. - Z jednej strony toczą się dyskusje o podwyżkach cen leków, a z drugiej tyle ich się marnuje. Na pewno dobrze świadczy o ludziach, że pozbywają się takich leków idąc do apteki, a nie wyrzucając do śmietnika w domu. Leki zaliczają się przecież do niebezpiecznych odpadów.

Ostatni raport selektywnej zbiórki prowadzony przez toruńskie MPO mówi sam za siebie.

- W 2010 roku zebraliśmy trzy tony leków, w ubiegłym roku już ponad 3,6 tony. Wygląda na to, że ludzie po prostu kupują ich znacznie więcej, niż potrzebują - zaznacza Piotr Rozwadowski. - To są leki, które trafiają do specjalnych pojemników w aptekach, ale można przypuścić, że część nadal jest jednak wyrzucana do zwykłych śmieci.

Pojemniki na przeterminowane leki są opróżniane przez MPO wtedy, gdy się zapełnią i apteka to zgłosi.

- Nie zauważyliśmy, żeby w nowym roku zmniejszyły się ilości wyrzucanych leków - przyznają w aptece „Panaceum”.

Tak samo jest w innych aptekach. Jak podają w MPO, te ilości nie tylko się nie zmniejszyły, ale porównując styczeń 2012 do stycznia 2011, widać znaczny progres. W styczniu 2010 oddano 249 kg, w tym samym miesiącu 2012 - już 371 kg!

- Do aptecznych pojemników można wrzucać tylko leki. Nie można zużytych strzykawek, opatrunków czy innych tego typu odpadów. One też są niebezpieczne, ale nie mogą trafiać do pojemników w aptekach, bo to są miejsca publiczne - zaznacza Joanna Pepłowska, zajmująca się selektywną zbiórką odpadów w MPO. - Powinno się je oddawać do MPO przy Grudziądzkiej 159 lub przy Kociewskiej 43. Zarówno leki, jak i wszelkie środki opatrunkowe czy strzykawki wyrzucane do domowych śmietników, a potem składowane na wysypisku komunalnym mogą wywoływać niepożądane reakcje chemiczne. Są groźne dla środowiska, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami farmaceutycznymi pochodzącymi z gospodarstw domowych ponosi gmina. I choć na razie obowiązku nie ma, to właśnie toruński magistrat wystąpił z inicjatywą zakupu pojemników aptecznych. Apteki za ich opróżnianie nic nie płacą. MPO zebrane leki przekazuje specjalistycznym firmom zajmującym się utylizacją.


Co można, a czego nie wolno wyrzucać

Do pojemnika w aptece można wrzucać leki w postaci tabletek, ampułek (w opakowaniu lub luzem), syropy, krople (w zamkniętych opakowaniach) oraz maści

Nie wolno - używanych igieł, strzykawek, leków w aerozolu, termometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska