Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Zwierząt w Toruniu. Ogród Zoobotaniczny oraz Schronisko dla Zwierząt zapraszają do wspólnych obchodów

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wideo
od 16 lat
W ciągu całego roku obchodzimy wiele dni poświęconym zwierzętom. Dzień psa, kota, ryby, zwierząt hodowlanych czy laboratoryjnych… Światowy Dzień Zwierząt zakorzenił się jednak w pamięci ludzi najbardziej. W Toruniu także jest on obchodzony. Organizacje prozwierzęce organizują specjalne akcje, dzięki którym wsparcie zwierząt staje się jeszcze prostsze.

Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Święto ustanowiono już w 1931 roku we Florencji, gdzie odbywała się ekologiczna konwencja, która zwracała uwagę na problem zwierząt zagrożonych wymarciem. 4 października nie jest datą przypadkową, ponieważ tego samego dnia obchodzone jest w Kościele powszechnym wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii, który głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są równi. Światowy Dzień Zwierząt rozpoczyna także Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody mają zwrócić uwagę na powszechne problemy oraz zwiększać świadomość, że zwierzęta nie są rzeczami, a żywymi istotami, które mają swoje prawa. W Polsce święto po raz pierwszy obchodzono w 1993 roku, a oficjalnie zostało ono wprowadzone uchwałą sejmu w 2006 roku.

Światowy Dzień Zwierząt w Toruniu

Schronisko dla Zwierząt w Toruniu oraz Ogród Zoobotaniczny w Toruniu również włączają się do obchodów Światowego Dnia Zwierząt. Organizują wydarzenia, których celem jest zwrócenie uwagi na zwierzęce problemy oraz promują adopcję.Ogród Zoobotaniczny zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce darów jesieni dla podopiecznych ogrodu. Czego potrzeba?

  • żołędzi (suchych, dojrzałych, zdrowych)
  • dyni
  • jabłek
  • suszonych owoców.

Grupy przedszkolne i szkolne, które obdarują zwierzęta smakołykami, będą mogły skorzystać ze specjalnej promocji biletów – na jeden bilet wejdą dwie osoby. Ponadto Ogród Zoobotaniczny otwiera swoje bramy dla mieszkańców, organizując specjalne pokazy karmienia:

  • 11.30 – leniuchowce
  • 11.45 – pandy
  • 12.00 – takiny
  • 12.15 – surykatki
  • 12.30 – lemury
  • 12.45 – ostronosy i mary

Schronisko dla Zwierząt w Toruniu przesuwa nieco obchody. W najbliższą niedzielę, 8 października opiekunowie zwierząt i wolontariusze zapraszają na kolejną edycję akcji Wyprowadź Psa. Ze względu na święto zwierząt spacer połączony jest z kiermaszami roślin oraz ciasta. Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przekazany na utrzymanie zwierząt w schronisku. Bramy zostaną otwarte o godz. 12.00.

Ogólnoświatowe problemy zwierząt

Co roku porusza się wiele tematów związanych z dobrostanem zwierząt oraz ich potrzebami. Organizacje prozwierzęce oraz miłośnicy zwierząt tworzą wiele kampanii, w których odbiorcy dowiadują się o problemie bezdomności zwierząt na całym świecie i znęcaniu się nad nimi. Podnoszą również temat sterylizacji, nielegalnych hodowli oraz walk zwierzęcych. Nie skupiają się wyłącznie na zwierzętach domowych. Uświadamiają także o warunkach przetrzymywania zwierząt hodowlanych oraz sposobie ich uśmiercania, który niekoniecznie zawsze jest humanitarny. Organizatorzy pokazują również, jak dużym zagrożeniem dla tych istot jest człowiek oraz jego ingerencja w naturalne środowisko.

Prawa zwierząt w Polsce

Zwierzęta w Polsce podlegają ochronie prawnej. Niektóre więc czyny człowieka w stosunku do zwierząt są zabronione i podlegają karze. Najważniejszym aktem prawnym jest Ustawa o Ochronie Praw Zwierząt z 1997 roku (z późniejszymi wprowadzanymi zmianami). W art. 1. pkt. 1 czytamy:

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Uznanie, że zwierzę nie jest rzeczą, jest bardzo ważnym zapisem prawnym. Podlegają mu zarówno zwierzęta domowe, jak i hodowlane. Niestety już w pkt. 2. art. 1 czytamy, że:

W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

Wielu obrońców praw zwierząt nie zgadza się z tym zapisem i wciąż wnioskuje o to, by w przyszłości wprowadzić poprawkę w ustawie, której celem jest ustalenie, że zwierzęta będą traktowane jako podmiot prawa i będą posiadać własne prawa osobowe. Przepisy wciąż się zmieniają. Nowelizacja ustawy z 2018 roku zaostrzyła kary za nieuzasadnione zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska