Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolna Scena Piosenki i Poezji w marcu skończy 25 lat

Justyna Wojciechowska-Narloch
Szkolna Scena Piosenki i Poezji w marcu skończy 25 lat
Szkolna Scena Piosenki i Poezji w marcu skończy 25 lat Sławomir Kowalski
Ponad 200 młodych artystów z całego regionu, ambitny repertuar i wyjątkowe przeżycia odbiorców - tak scharakteryzować można jedyny w województwie przegląd piosenki i poezji w Toruniu.

Festiwal jest nietypowy, bo promuje utwory z tzw. krainy łagodności. Uczestnicy prezentują piosenki m.in. Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i wielu innych wykonawców śpiewających poezję.

25 lat temu wymyślił go Jarosław Cwynar, wówczas polonista w Zespole Szkół nr 28 na Skarpie. Chciał się w ten sposób przeciwstawić wszechobecnej komercji i docenić młodych, którzy szukali pomysłu na siebie.

Zobacz także: Reforma oświaty w Toruniu: Są pierwsze protesty!

- Chodziło o popularyzowanie szkolnego ruchu artystycznego, poszukiwanie talentów i promowanie utworów, które nie są na pierwszych miejscach list przebojów - mówił „Nowościom” Jarosław Cwynar.

Młodzi z regionu

Szybko się okazało, że pomysł był strzałem w dziesiątkę i trafioną odpowiedzią na potrzeby młodszych i starszych uczniów.

- Początkowo była to impreza, podczas której udostępnialiśmy scenę głównie naszym uczniom i z pobliskich szkół - mówi Grażyna Sułkowska, dyrektorka ZS nr 28. - W kolejnych edycjach zapraszaliśmy wszystkie toruńskie szkoły i placówki artystyczne. Nasz przegląd szybko stał się festiwalem o zasięgu wojewódzkim. Teraz przyjeżdżają do nas młodzi artyści z podtoruńskich gmin, Włocławka, Bydgoszczy, Lubania, Brześcia Kujawskiego, Chełmna i wielu innych miejscowości.

Finałowe koncerty - z racji bardzo dużego zainteresowanie - podzielono na dwie tury: pierwsza dla uczniów podstawówek i gimnazjalistów odbywa się w Zespole Szkół nr 28 (18 marca), a druga dla młodzieży z placówek ponadgimnazjalnych w Młodzieżowym Domu Kultury (25 marca).

- Przed toruńską publicznością wystąpią międzynarodowe znakomitości jazzu i muzyki improwizowanej, między innymi Michał Urbaniak, amerykański pianista Mark Soskin, a także Kazuhisa Uchihashi z Japonii, Xu Fengxia z Chin, Michael Patches Stewart z USA oraz Adam  Bałdych, Ewa Uryga, Maciej Sikała, Jose Torres, Jerzy Mazzoll i inni muzycy z USA, Kuby, Norwegii, Meksyku i Szwajcarii - wymienia Małgorzata Tarkowska z klubu Od Nowa.

Wystartował Jazz Od Nowa Festival [ZDJĘCIA]

Listę chętnych do wzięcia udziału w przeglądzie - zgodnie z regulaminem - zamknięto 20 lutego. Jest na niej około 260 osób.

Od lat z „Nowościami”

Zwycięzcy Szkolnej Sceny Piosenki i Poezji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Ważne jest również to, że ich występy ocenia profesjonalne jury. Co więcej, wielu z nich po osiągnięciu pierwszych sukcesów kontynuuje potem muzyczną karierę - uczy się w szkołach artystycznych czy bierze udział w innych przeglądach.

„Nowości” niemal od początku są patronem medialnym imprezy. Na naszych łamach po każdej odsłonie Szkolnej Sceny Piosenki i Poezji publikujemy nazwiska nagrodzonych oraz wyróżnionych. Tak samo będzie i tym razem.

Ocena artystycznych prezentacji odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-3 podstawówek, uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz młodzież z placówek ponadgimnazjalnych. Warunkiem jest też dopasowanie repertuaru do wieku uczestnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska