MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szok! Te pieniądze wpłyną na konta emerytów. Zobacz wyliczenia kwot nadchodzących emerytur

llured
Seniorzy w Polsce mogą spodziewać się wzrostu swoich świadczeń finansowych w maju tego roku, z uwagi na coroczną waloryzację przeprowadzaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podniesienie świadczeń, które sięgają nawet 12,12%, jest konsekwencją reakcji na wzrost inflacji oraz aktualną sytuację ekonomiczną.
Seniorzy w Polsce mogą spodziewać się wzrostu swoich świadczeń finansowych w maju tego roku, z uwagi na coroczną waloryzację przeprowadzaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podniesienie świadczeń, które sięgają nawet 12,12%, jest konsekwencją reakcji na wzrost inflacji oraz aktualną sytuację ekonomiczną. Fot. Mikolaj Nowacki / POLSKAPRESSE
Emeryci w Polsce mogli liczyć na zwiększenie swoich świadczeń finansowych w maju tego roku, w wyniku corocznej waloryzacji przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podwyżki, które sięgają nawet 12,12%, są rezultatem odpowiedzi na wzrost inflacji i aktualnych warunków ekonomicznych.

Coroczna waloryzacja: wzrost świadczeń o 12,12%

Coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyniosła znaczny wzrost wypłat dla polskich seniorów. Podniesienie o 12,12% ma na celu dopasowanie wysokości świadczeń do aktualnie panujących warunków ekonomicznych, głównie jako reakcja na wzrost inflacji. Spory wzrost emerytur i rent, zauważony w marcu bieżącego roku, jest efektem wysokiej inflacji z poprzedniego roku.

Szczegóły podwyżek: przykładowe kwoty

Świadczenia w maju 2024 roku znacząco wzrosły w porównaniu z ubiegłymi latami. Przykładowo, osoba, która w maju 2023 roku otrzymała 1911 zł na rękę, teraz może spodziewać się kwoty 2142 zł. Podobnie, emerytura na poziomie 2093 zł w maju 2023 roku wzrosła do 2337 zł, a świadczenie w wysokości 2512 zł w tamtym roku skoczyło do 2779 zł netto.

Polecamy

Obietnice wyborcze a druga waloryzacja

Wprowadzenie drugiej waloryzacji było jedną z obietnic wyborczych. Rząd zapowiedział dodatkowe podwyżki świadczeń, które miałyby wejść w życie jesienią, jednakże pod warunkiem osiągnięcia 5-procentowej inflacji w pierwszej połowie roku.

Perspektywa drugiej podwyżki

Niestety, poziom inflacji w pierwszych miesiącach 2024 roku nie spełnił oczekiwań. W styczniu wyniósł 3,8%, w lutym - 1,9%, a w marcu - 2%. Jeśli wzrost cen będzie utrzymywał się na takim poziomie, to druga podwyżka dla emerytów nie zostanie wprowadzona.

W maju 2024 roku emeryci w Polsce mogą spodziewać się znacznego zwiększenia swoich świadczeń finansowych, wynikającego z corocznej waloryzacji przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podwyżki, które mogą sięgać nawet 12,12%, mają na celu dostosowanie wysokości świadczeń do aktualnych warunków ekonomicznych, choć druga podwyżka może być zależna od dalszego rozwoju sytuacji inflacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska