MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura po mężu 2024. Wdowy muszą zdecydować - bez tego ZUS nie wypłaci im środków!

redpp
Została zapowiedziana przez Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma stanowić odpowiedź na potrzebę uregulowania problemu z rentą wdowią. Na czym polega?
Została zapowiedziana przez Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma stanowić odpowiedź na potrzebę uregulowania problemu z rentą wdowią. Na czym polega? Pixabay
Śmierć współmałżonka jest sytuacją dramatyczną, której z całą pewnością nie można pozazdrościć. Dramatu dopełnia fakt, że śmierć wiąże się nie tylko z problemami emocjonalnymi oraz psychicznymi, ale i materialnymi. Opłaty za dom lub mieszkanie nie zmniejszają się o połowę, a budżet domowy się drastycznie zmniejsza. To też sprawia, że kwestia renty wdowiej jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Co na ten moment wiadomo? Jak sprawić, aby ZUS wypłacał środki?

Emerytura po mężu

Skrajne emocje z całą pewnością wywołuje emerytura po mężu. Wraz ze śmiercią współmałżonka traci się znaczny zasób pieniędzy, co jest trudne, gdyż rachunki pozostają wysokie. Po śmierci można otrzymać jednak rentę rodzinną, co nie zmienia jednak faktu, że trzeba spełnić pewne wymogi, aby ją otrzymać. Tu pojawiają się również pewne problemy.

Renta rodzinna - komu przysługuje?

Zgodnie z nazwą renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała prawo do renty lub emerytury. To też oznacza, że prawo do środków mają:

  • wdowa lub wdowiec,

  • dzieci,

  • wnuki,

  • rodzeństwo,

  • rodzice.

To też oznacza, że pieniędzy jest mniej na osobę, jeśli uprawnionych jest więcej.

Ile wynosi renta rodzinna?

Ile procent świadczenia zmarłego otrzymamy? To zależy od tego, ile osób jest uprawnionych do świadczenia po nim. Jeśli:

  • jest 1 osoba uprawniona, otrzyma ona 85 procent świadczenia zmarłego.

  • są 2 osoby uprawnione, otrzymają one łącznie 90 procent świadczenia zmarłego,

  • są 3 osoby i więcej, otrzymają one łącznie 95 procent świadczenia zmarłego.

Co istotne, renta rodzinna nie może być niższa niż świadczenie emerytalne w najniższej stawce. Od 1 marca 2024 jest to 1780,96 zł brutto. Przysługująca kwota jest dzielona między uprawnione osoby.

Problem z wdowami i wdowcami

Istotną, problematyczną kwestią jest to, że wdowy lub wdowcy decydujący się na otrzymywanie świadczenia po zmarłym współmałżonku muszą jednocześnie zrezygnować z własnego świadczenia, jeśli chcą otrzymać te środki. Wtedy też renta jest przyznawana dożywotnio. w wielu przypadkach opłaca się takie rozwiązanie, ale wciąż pozostaje to zbyt małą kwotą, jeśli chodzi o chęć utrzymania się, wciąż może być to za mało.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno wskazuje na to, że ZUS nie będzie wypłacać dwóch świadczeń i jeśli dochodzi do zbiegu prawa dwóch emerytur - wtedy trzeba wybrać własną albo po zmarłym współmałżonku.

Renta wdowia w modelu kroczącym

Alternatywne rozwiązanie zaprezentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, czyli Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na czym ma polegać model kroczący renty wdowiej? Wyjaśniamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska