Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają źródliska Rudy. To uroczy fragment Puszczy Bydgoskiej - mamy zdjęcia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To niezwykły i piękny fragment Puszczy Bydgoskiej, prawdziwe uroczysko, a tak blisko Solca Kujawskiego.
To niezwykły i piękny fragment Puszczy Bydgoskiej, prawdziwe uroczysko, a tak blisko Solca Kujawskiego. Marek Weckwerth
Puszcza Bydgoska to dość suche tereny – śródlądowe wydmy porośnięte lasami, ale pośród nich zachowały się większe i mniejsze tafle wody i cieki. Są wśród nich cenne dla środowiska źródliska, które zasilają niewielkie jeziorka.

Rzeźba terenu w Puszczy Bydgoskiej ma charakter – jak mówią naukowcy - postglacjalny, czyli polodowcowy, ale została mocno zmieniona na skutek procesów eolicznych, gdy zachodnie wiatry utworzyły tu z naniesionych przez Prawisłę piasków wydmy. Później wiatry i zwierzęta (w tym ptaki) przyniosły nasiona roślin, zwłaszcza sosny i dziś możemy przechadzać się pośród sosnowych borów.

Pośród tego ciekawego krajobrazu poszukajmy niezwykłych źródeł i jeziorek… A to opodal Solca Kujawskiego i osady Rudy, które dzieli droga krajowa nr 10 Bydgoszcz – Toruń (Nadleśnictwo Solec Kujawski).

Źródła biją ze zbocza stromej i głębokiej niecki w południowo – zachodniej części uroczyska, by zaraz owe zagłębienie w terenie wypełnić wodą. Stąd woda wypływa do następnego jeziorka strugą, która na swym ostatnim odcinku nosi nazwę Młyńskiej, jako że niegdyś zasilała koła młyna.

To też może Cię zainteresować

Równolegle do strugi w jej górnym fragmencie – w kolejnych obniżeniach terenu - tworzy się kilka innych cieków, by połączywszy siły, dotrzeć jednym strumieniem do drugiego jeziorka. Jest i trzecie, najdłuższe, utworzone tuż przy osadzie Rudy, tam gdzie istniał młyn i gdzie zachowały się jego relikty. Wszystkie jeziorka są sztucznie podpiętrzone, aby utrzymywały więcej wody i można było hodować ryby, a ta wypływa z nich przepustami (betonowymi korytami i rurami) pod groblami ziemnymi.

Później, przepływając pod drogą krajową nr 10, struga zmierza ku Wiśle. Przedrzeć się jednak musi przez Solec Kujawski, pod linią kolejową Bydgoszcz – Toruń i drogą wojewódzką nr 398 (ulicą Bydgoską).

Najciekawszy jest oczywiście puszczański odcinek strugi, a zwłaszcza wspomniane trzy jeziorka. Ba, wszystko to, co ukryte jest tu - na północnym skraju Puszczy Bydgoskiej – zasługuje na atencję przyrodników, leśników i zwykłych turystów, to prawdziwe uroczysko!

Leśnicy urządzili tu 3,5-kilometrową ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną „Ku źródliskom”, na której znajduje się 9 opisanych tablicami poglądowymi przystanków. W ten sposób leśnicy chcieli zwiększyć atrakcyjności okolicznych lasów, umożliwić dzieciom i młodzieży szkolnej i urozmaicić zajęcia terenowe w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.

Ścieżka powstała jako projekt Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski.

Osada Rudy znalazła się na kartach historii pod datą 1583 (wtedy odnotowano ją w źródłach pisanych jako Rudny Młyn). Należała wtedy do starostwa bydgoskiego, zaś od początku XVII wieku do starostwa soleckiego.

W tych i późniejszych czasach strugę napędzającą koło młyńskie nazywano Rudą lub Rudką i takie nazwy funkcjonują zamiennie obok Młyńskiej Strugi. Osada posiadała też 2 łany ziemi uprawnej.

Na rozwój osady wpłynęło zwiększające się od XVII i XVIII wieku osadnictwo olęderskie (menonickie). Przybysze z Niderlandów i Fryzji zajęli się melioracją i osuszaniem tych terenów (także w wielu innych rejonach Puszczy Bydgoskiej). Wiadomo, że dokładnie w roku 1700 młyn w Rudach został przez Olędrów wykupiony. Z kolei od roku 1772, czyli I zaboru Polski, zaczęli tu ściągać osadnicy niemieccy (ewangelicy) i już na początku XIX stulecia zasiedlili całą osadę (kilkadziesiąt osób, później ta liczba przekroczyła 100). Wieś zmieniła nazwę na Ruden.

Dziś w Rudach można zobaczyć m.in. dwór z około 1910 roku, przebudowany w 1924 oraz pozostałości wspomnianego młyna wodnego.

Niedługo ruszy budowa ekspresowej „dziesiątki”

Spokój źródlisk i osady zostanie niedługo zakłócony budową długo oczekiwanej drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem (ma być gotowa do końca 2026 roku).

Przeciwko takiemu, a nie innemu przebiegowi trasy, protestowało wiele środowisk, a i leśnicy nie byli zadowoleni. Stanęło jednak na tym, że S10 będzie budowana, ale z większymi rygorami środowiskowymi.

Droga nie ma dotknąć bezpośrednio źródlisk i osady, ale jej bliskość i generowany hałas niewątpliwie będą na nie oddziaływać.

Może to już ostatnia szansa, aby zwiedzić uroczysko zanim krajobraz w tych okolicach zmieni się nie do poznania?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tak wyglądają źródliska Rudy. To uroczy fragment Puszczy Bydgoskiej - mamy zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska