Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańsza autostrada nie u nas

Zbigniew Juchniewicz
Ministerstwo Transportu zamierza obniżyć stawki za przejazd autostradami dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz dla motocykli. Jednak nie na A1 w okolicy Torunia.

Ministerstwo Transportu zamierza obniżyć stawki za przejazd autostradami dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz dla motocykli. Jednak nie na A1 w okolicy Torunia.

Stawki mają zostać zmniejszone o połowę, więc kierowcy samochodów osobowych za każdy kilometr zapłacą 10 groszy, a motocykliści - 5 groszy.

Na prywatnych - bez zmian

Niestety rozporządzenie, którego projekt jesienią ub.r. zgłosił odchodzący z funkcji minister Cezary Grabarczyk, dotyczyć będzie wyłącznie autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Nie ma prawnej możliwości wprowadzenia niższych opłat także na odcinkach zarządzanych przez koncesjonariuszy - powiedział nam Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

To oznacza, że na przykład za przejazd A1 od Torunia do Rusocina pod Gdańskiem kierowca samochodu osobowego zapłaci nadal 29,90 zł. Dotychczasowe stawki zostaną też utrzymane na A2 od Świecka do Konina oraz na A4 od Krakowa do Katowic. Na pozostałych odcinkach opłaty będą obniżone o połowę, także na budowanej jeszcze A1 od Torunia do Strykowa pod Łodzią.

<!** reklama>Ministerstwo obliczyło, że w związku z obniżeniem wysokości opłat za przejazd autostradą dla pojazdów osobowych i motocykli zmniejszą się prognozowane do czerwca 2018 r. wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego o 4,7 mld złotych, jednak przy założeniu, że natężenie ruchu będzie podobne do obecnego. Dodatkowy jeden miliard złotych pochłonie budowa systemu manualnego poboru opłat na tych odcinkach autostrad, które dotychczas były bezpłatne.

Obniżenie stawek opłaty za przejazd autostradą dla użytkowników pojazdów osobowych i motocykli powinno stanowić zachętę do korzystania z autostrad płatnych, które zapewniają możliwość szybkiego przemieszczania się na terenie naszego kraju i odpowiedni komfort jazdy.

Na 1056 kilometrach czynnych autostrad w Polsce w ub.r. w wypadkach drogowych zginęło ponad 30 osób, zaś na wszystkich innych drogach - ponad 4 tysiące.

Więcej płatnych dróg

Od 1 lipca nastąpi rozszerzenie sieci płatnych dróg krajowych dla samochodów ciężarowych, w ramach systemu viaTOLL o nowe odcinki, wśród których znajdzie się droga krajowa nr 91 (dawna droga nr 1) od skrzyżowania z DK6 do węzła Nowe Marzy i dalej do Łysomic.

Natomiast od 1 czerwca 2012 r. użytkownicy pojazdów osobowych korzystający z odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica) będą mogli skorzystać z alternatywnego do manualnego sposobu płatności za przejazd autostradą. Usługa elektronicznego poboru opłat umożliwi użytkownikowi uiszczenie opłaty za pomocą urządzenia pokładowego viaAUTO elektronicznie, bez konieczności zatrzymywania się w miejscu poboru opłat.

Użytkownik po nabyciu viaAUTO i umieszczeniu go w pojeździe, będzie miał do wyboru dwa sposoby rozliczenia opłaty za przejazd: w trybie przedpłaconym (system płatności, w którym opłata za przejazd uiszczana jest przez użytkownika z wyprzedzeniem, przed skorzystaniem z autostrady płatnej) lub w trybie z odroczoną płatnością (system płatności, w którym opłata za przejazd uiszczana jest przez użytkownika po zakończeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego). Wprowadzenie tej usługi ma na celu zwiększenie komfortu użytkowników pojazdów osobowych, którzy często korzystają z odcinków autostrad A2 i A4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska