Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Taras na Kępie Bazarowej będzie zmodernizowany

Taras na Kępie Bazarowej będzie zmodernizowany

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Taras na Kępie Bazarowej będzie zmodernizowany
Na Bulwarze Filadelfijskim u wylotu ulicy Mostowej - tu ma stanąć kolejny taras widokowy. Urzędnicy już robią przymiarki.
Taras na Kępie Bazarowej będzie zmodernizowany

Na Bulwarze Filadelfijskim u wylotu ulicy Mostowej - tu ma stanąć kolejny taras widokowy. Urzędnicy już robią przymiarki.


- Ten taras ma być przedłużeniem ulicy Mostowej i nawiązywać ma do dawnego, drewnianego mostu, przebiegającego przez Wisłę.

O dawnym przebiegu przeprawy przypominać będzie planowana iluminacja świetlna, która połączy ten taras z pomostem na Kępie Bazarowej - zdradza Magdalena Krzyżanowska, rzeczniczka Urzędu Miasta.


Kępie należy się więcej


Biuro Toruńskiego Centrum Miasta właśnie kończy przyjmowanie ofert od podmiotów zainteresowanych zrobieniem aktualizacji kosztorysu inwestorskiego „projektu widokowego”.


Obejmuje on stworzenie wspomnianego tarasu na bulwarze oraz przebudowę tarasu widokowego na Kępie Bazarowej. Dziś to jedyne takie miejsce, z które w pełnej krasie podziwiać można panoramę starówki. Niestety, skromniutkie. Platforma widokowa jest niewielka. Za to dostępna przez okrągły rok, i to bezpłatnie.


- Taras ma zostać gruntownie zmodernizowany - zapowiada Magdalena Krzyżanowska. - Nadal będzie drewniany, ale umocnione zostaną jego fundamenty. Otoczenie wzbogacić ma się o ławki, plac zabaw, miejsce rodzinnej rekreacji - punkty do grillowania i odpoczynku, kosze na śmieci oraz parking. Wokół nasadzona zostanie nowa roślinność. A całość będzie monitorowana.


To na razie piękne plany. Zaktualizowany kosztorys pokaże dopiero, czy miasto stać na realizację tych przedsięwzięć.


- Musiałyby one zostać dofinansowane ze środków zewnętrznych - dodaje Maja Nakonowska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.


Dziś turyści i torunianie, oprócz tarasu na Kępie Bazarowej, korzystać mogą z jeszcze trzech innych punktów widokowych.


A tutaj się płaci...


Najpopularniejszy taras widokowy znajduje się na szczycie wieży ratuszowej, na wysokości 40 metrów. Podziwiać można stąd panoramę całego zespołu staromiejskiego, a i rzucić okiem na inne dzielnice.


Wieża jest czynna od 1 maja do 30 września, a żeby na nią wejść, trzeba kupić bilet w ratuszowej kasie. Normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy - 6 zł. Warto dodać, że wieża to najstarsza (z 1274 r.) tego typu budowla na terenie środkowej i wschodniej Europy.


Z kolei atrakcyjność wieży katedry świętojańskiej jako punktu widokowego podnosi fakt, że znajduje się tu słynny „Tuba Dei” - największy średniowieczny dzwon w Polsce. Wejście na wieżę prowadzi wąskimi drzwiami i krętymi schodami (ponad 200 stopni) od strony północnej kruchty kościoła. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 6 zł, a za ulgowy 4 zł. Wieża jest udostępniona od kwietnia do października, w godz. 10-17.


Najmniej znany punkt widokowy znajduje się na wieży ciśnień (z 1894 r.) przy ul. św. Józefa. Stąd podziwiać można panoramę północno-zachodnich dzielnic Torunia. Aby tu wejść, podobnie zresztą jak przy chęci zwiedzenia Muzeum Inżynierii Komunalnej, trzeba wcześniej zrobić rezerwację.Drewniany most przez Wisłę


W 1500 r. otwarto drewniany, znany z historii pierwszy most drewniany, wychodzący na ulicę Mostową. Mimo jego niszczenia przez krę stale go odbudowywano. Z racji istnienia od 1873 mostu stalowego przez Wisłę, kiedy spłonął w 1877 roku, już go nie odbudowano. W jego miejsce uruchomiono prom.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo