Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ToMiTO rozdało nagrody i wyróżnienia

Tomasz Wersocki
Wiceprezydent Andrzej Rakowicz wręcza wyróżnienie Annie Kirszkiewicz za pracę w kategorii archiwistyka i zarządzenie dokumentacją
Wiceprezydent Andrzej Rakowicz wręcza wyróżnienie Annie Kirszkiewicz za pracę w kategorii archiwistyka i zarządzenie dokumentacją Fot. Grzegorz Olkowski
Towarzystwo Miłośników Torunia rozdało nagrody i wyróżnienia dla najlepszych prac magisterskich i licencja-ckich. W tegorocznej edycji zgłoszono 15 prac naukowych.

Konkurs jest współfinansowany ze środków gminy, a patronat nad nim objął prezydent Torunia Michał Zaleski. Większość zgłaszanych prac, jak zawsze, będzie publikowana w Roczniku Toruńskim, a najlepsze z nich ukazują się za pośrednictwem wydawnictwa ToMiTO.

Bogactwo tematyczne

Charakterystyczna dla ostatnich edycji konkursu, jest bardzo duża rozpiętość tematyczna prac naukowych. Przewodniczący komisji dr hab. Krzysztof Kopiński podkreślił, że prace oceniano aż w dziewięciu kategoriach (od historii i architektury po matematykę i informatykę). Podczas konkursu przyznano po cztery nagrody za pierwsze i drugie miejsca, trzy nagrody za trzecie miejsca, a także 3 wyróżnienia.

Zobacz także: Marcin Treichel. Rysownik z Torunia [GALERIA]

Pierwszą nagrodę, w kategorii historia, jury przyznało Marcie Zdrojewskiej - Nowak. Laureatka napisała pracę magisterską na temat produktów leczniczych i wyrobów medycznych dostępnych w toruńskich aptekach w latach 1867-1921.

- Swoje badania przeprowadziłam w oparciu o wydania „Gazety Toruńskiej”. - mówi ta laureatka. - Praca była dość żmudna. Jednak dzięki analizie jakościowej i ilościowej wszystko wyszło dość ciekawie.

Marta Zdrojewska-Nowak podkreśliła też, że jednym z najbardziej reklamowanych produktów w tamtym czasie było mydło Bergmana, bo wtedy w końcu zaczęto zwracać uwagę na higienę.

Gazownia toruńska

Jakub Polak od zawsze pasjonował się historią i modernizmem toruńskim i właśnie dlatego zajął się tematem budynku gazowni toruńskiej.

Test wysokościowy dla przyszłych strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]Czytaj także: Masz długi? Sprawdź czego nie może zabrać ci komornik!

Test wysokościowy dla przyszłych strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To bardzo ciekawa historia. Miał to być obiekt wybudowany przez Niemców, a jak się okazało, dzięki moim badaniom, budynek zbudowano na bazie polskich planów, a Niemcy dokończyli jedynie inwestycję - opowiada zwycięzca w kategorii historia sztuki.

Na bakier z prawem

II nagrodę w kategorii filologia germańska zdobyła Paula Wiśniewska. Jej praca napisana w języku niemieckim dotyczyła przestępczości w Toruniu w XVIII wieku.

- Była ona dość spora. Ale podejmowano także wiele działań na rzecz jej zapobiegania - mówi.

Paula Wiśniewska przyznaje, że chciałaby związać swoją przyszłość z Toruniem.

- Zawsze interesujące jest to, co się działo w mieście, które fascynuje - dodaje nagrodzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska