Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Bałagan i brud po Metronie. Tak to wyglądało w środku! Co tutaj powstanie?

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia
Krajobraz jak po wybuchu w Czarnobylu. Takie można mieć pierwsze wrażenie po obejrzeniu zdjęć z wnętrza Metronu, które dostaliśmy dzięki uprzejmości pana Andrzeja Jarzyny, prezentującego swoje dokonania fotograficzne na Facebooku, na profilu "Andrzej Jarzyna fotografia". Robią niesamowite wrażenie! Zobaczcie sami.

Aktualnie trwa przygotowywanie terenu po Metronie pod inwestycje. Przez ostatnie lata był on bardzo zaniedbany.

Metron w Toruniu. Jaki był koniec zakładu?

Metron, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów przemysłowych Torunia, kojarzony z zegarami, a później wodomierzami, nie poradził sobie w realiach gospodarki wolnorynkowej. Jego sytuacja pogorszyła się szczególnie na przełomie wieków. Od 2000 roku spółka Metron prowadziła działalność na mocy umowy prywatyzacyjnej zawartej z państwem, dysponując m. in. terenami przy ulicy Targowej. Jak twierdzili jej szefowie, gwoździem do trumny okazały się podwyżki opłat legalizacyjnych za wodomierze. To wpędziło spółkę w długi. Przestała płacić raty dzierżawy za mienie (grunt, zakład i maszyny), zalegała z podatkami, wypłatami dla pracowników. Z czasem same zaległości w ZUS-ie sięgnęły kilku lat.

Przegrane boje administracyjne i sądowe

Postępowanie układowe spółki z wierzycielami nie przyniosło efektów. W 2007 roku Skarb Państwa wypowiedział spółce umowę, ale fabryka dalej działała. Toczyły się boje administracyjne i sądowe. Na mocy prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku od lipca 2018 roku spółka musiała wydać mienie Skarbowi Państwa. Tak się stało i grunt oraz część maszyn przejęli reprezentanci państwa w terenie, czyli urzędnicy wojewody.

Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WNĘTRZA METRONU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<<

Obecnie, po kilku latach niszczenia (m.in. we wrześniu ubiegłego roku w jednym z pustostanów wybuchł pożar wywołany przez złomiarzy wypalających kable) coś na "pometronowskim" terenie zaczęło się dziać. Zaczęto od rozbiórki budynku magazynowego, który znajdował się w centralnej części terenu po Metronie. Nieruchomość położona w Toruniu przy ul. Targowej 14 (działka nr 5/10, stanowiąca własność Skarbu Państwa), jest przygotowywana do sprzedaży.

- Po rozbiórce budynku biurowego po byłej Fabryce Zegarów i Wodomierzy "Metron" działka nr 5/10 zostanie podzielona geodezyjnie - informowała w drugiej połowie grudnia 2023 roku na łamach "Nowości" rzecznik prasowy prezydenta Torunia Malwina Jeżewska. - W wyniku podziału powstaną trzy działki.

Metron w Toruniu. Okazja dla deweloperów

Jedna z nich, ta najbardziej atrakcyjna, będzie przeznaczona pod usługi, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz drogi wewnętrzne, parkingi, zieleń urządzoną i infrastrukturę techniczną. Na dwóch pozostałych przewidziano głównie drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, infrastrukturę techniczną i zieleń.

"Główna" działka będzie zapewne łakomym kąskiem dla deweloperów. W najbliższej okolicy powstało już sporo nowych budynków wielorodzinnych, a mieszkania cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia

Pozostałe nieruchomości, znajdujące się na terenie po byłej Fabryce Zegarów i Wodomierzy "Metron", planowane są również do zagospodarowania zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Jakubskie Przedmieście” położonego w rejonie ulic: Żółkiewskiego, Szosa Lubicka, Targowa i Lubicka. Rada Miasta Torunia zatwierdziła je w czerwcu 2016 roku. W przypadku przeznaczenia ich do sprzedaży i wyłonieniu w drodze ustnych przetargów nieograniczonych nowych nabywców nieruchomości, to nowy właściciel będzie decydował o rozbiórce budynków poprodukcyjnych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WNĘTRZA METRONU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<< lub na Facebooku na stronie "Andrzej Jarzyna fotografia".

Przypomnijmy, że obok Miejski Zarząd Dróg buduje drogę dojazdową na odcinku łączącym ulicę Targową na wysokości ul. Pająkowskiego z Osiedlem Piernikowym i Szosą Lubicką.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska