MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy fundacja o. Tadeusza Rydzyka płaci za toruńskie grunty tyle, ile powinna?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wideo
od 16 lat
Wojewoda Michał Sztybel (PO), po wymianie pism z prezydentem Torunia, nakazał przeprowadzenie kontroli działań podejmowanych przez Michała Zaleskiego i jego współpracowników dotyczących opłat za użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa przekazanych warszawskiej prowincji redemptorystów, które redemptoryści przekazali następnie kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Dziś stoi na nich gmach muzeum Pamięć i Tożsamość.

Sprawa dotyczy jednej z dwóch należących do Skarbu Państwa nieruchomości gruntowych położonych na zachodnich obrzeżach Torunia. Pierwszą, przy Drodze Starotoruńskiej 1, ówczesny wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz (PiS) zgodził się przekazać bezprzetargowo Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w maju 2017 roku. Zgodnie z umową, grunty miały zostać przeznaczone na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną. Z takim samym przeznaczeniem, na podobnych zasadach ten sam wojewoda zgodził się w październiku 2017 roku na przekazanie redemptorystom gruntów przy Szosie Bydgoskiej 99. Grunty te Prowincja przekazała w darowiźnie kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis.

Wojewoda obecny zainteresował się gruntami przy Drodze Starotoruńskiej 1, które są podzielone na dwie działki. Za przekazane w użytkowanie wieczyste tereny, na których powstało muzeum Pamięć i Tożsamość, dysponenci muszą co roku wnosić opłaty. Wojewoda poprzedni ustalił ich wysokość na 0,3 proc. wartości przekazanych działek. Roczne opłaty za ich użytkowanie wieczyste wynoszą 5.560 oraz 210 złotych. Wartość tych nieruchomości się jednak zmienia i władze Torunia, które są odpowiedzialne za znajdujące się w granicach miasta grunty państwowe, powinny ją aktualizować. W tej sprawie właśnie wojewoda kujawsko-pomorski rozpoczął w lutym tego roku korespondencję z Urzędem Miasta Torunia. Po uzyskaniu wyjaśnień doszedł do wniosku, że prezydent nie podjął we właściwym czasie działań kontrolnych.

Jakie uwagi ma wojewoda?

"11 kwietnia 2024 roku Wojewoda wzywa Prezydenta Miasta Torunia do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości Skarbu Państwa w odniesieniu do wskazanego wyżej podmiotu. Ma to wpływ na wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste na rzecz Skarbu Państwa - czytamy w wydanym kilka dni temu komunikacie wojewody Sztybla. - Niedopuszczalnym jest, by aktualizacje wartości nieruchomości, od których naliczana jest opłata nie była aktualizowana rzadziej niż co 6 lat. W odniesieniu do wskazanych powyżej nieruchomości okres na aktualizację upłynął.
Wojewoda Kujawsko – Pomorski podjął decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez Prezydenta Miasta Torunia realizującego zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, obejmującą między innymi aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych".

Co na to władze Torunia?

W oświadczeniu, które dotarło do nas w piątek Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego napisała m.in., że zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, aktualizację opłat za użytkowanie wieczyste można przeprowadzać nie częściej niż co trzy lata. Maksymalnej granicy ustawodawca nie podał i dopiero wojewoda wyznaczył próg sześciu lat.

"Na terenie miasta Torunia znajduje się ponad tysiąc nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, oddanych w użytkowanie wieczyste, które sukcesywnie podlegają aktualizacji, przy uwzględnieniu środków przewidzianych na realizację tego zadania przez Wojewodę oraz możliwości kadrowych jednostki - czytamy w piśmie rzeczniczki prezydenta. - (...) Każdorazowo aktualizację opłat poprzedza analiza okresu, jaki upłynął od ostatniej aktualizacji, spodziewanego wzrostu wartości nieruchomości, który przekłada się na zysk oraz współmierność kosztów, które należy ponieść względem spodziewanego przysporzenia. W chwili obecnej koszt sporządzenia operatu szacunkowego dla jednej działki wynosi około 740 zł brutto. Koszt ten często kilkukrotnie przewyższa opłatę roczną za użytkowanie wieczyste".

Jak dodaje Malwina Jeżewska, aktualizacja opłat była w 2023 roku kontrolowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która nie stwierdziła pod tym względem uchybień, zaś Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMT zaplanował już aktualizację opłat za działki w użytkowaniu wieczystym fundacji Lux Veritatis.

Jak to z otwarciem muzeum było?

Budowa muzeum przy Drodze Starotoruńskiej 1 kosztowała niemal 200 milionów złotych, znaczna część tej sumy pochodziła z kasy państwa. Obiekt został otwarty kilka dni po październikowych wyborach parlamentarnych. Jego budowa nie została jednak ukończona. Na początku 2024 roku ministerstwo kultury poinformowało, że nie przekaże na ten cel kolejnych funduszy, zaś zarząd budującej obiekt spółki Rafako podjął decyzję o odstąpieniu od umowy. Jej prezes poinformował, że od wyborów fundacja o. Tadeusza Rydzyka utrudnia pracę i nie płaci faktur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska