Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń będzie miał program dofinansowania zabiegów in vitro? Szansa na to poważnie wzrosła

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Z propozycją finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta wyszli radni klubu Aktywni dla Torunia: Margareta Skerska-Roman, Bartosz Szymanski i Maciej Krużewski (pierwszy z prawej)
Z propozycją finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta wyszli radni klubu Aktywni dla Torunia: Margareta Skerska-Roman, Bartosz Szymanski i Maciej Krużewski (pierwszy z prawej) Piotr Lampkowski
W drugiej połowie 2024 roku w Toruniu ma zacząć funkcjonować program leczenie niepłodności metodą in vitro. Taki są ustalenia po spotkaniu prezydenta miasta z jednym z klubów radnych.

Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Przypomnijmy, że pod koniec lipca z propozycją finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta wyszli radni klubu Aktywni dla Torunia. To Margareta Skerska-Roman, Maciej Krużewski i Bartosz Szymanski. Kilka tygodni wcześniej zostali wypchnięci z klubu Koalicji Obywatelskiej.

In vitro w Toruniu: sprzeciw większości radnych

Na ostatniej sesji Rady Miasta, 27 lipca, miał być rozpatrywany projekt rezolucji "w sprawie przeprowadzenia prac skutkujących opracowaniem programu polityki zdrowotnej dotyczącego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Torunia, finansowanego z budżetu Gminy Miasta Torunia", autorstwa Aktywnych dla Torunia. Pzewidziano w nim, że program przygotuje prezydent Torunia.

Zastrzeżenia do treści rezolucji zgłosił radca prawny Rady Miasta Maciej Krystek. Prezydent Torunia Michał Zaleski stwierdził z kolei, że zabiegi in vitro powinny być finansowane przez państwo. Najważniejszy był jednak wniosek radnej Katarzyny Chłopeckiej (PiS/Suwerenna Polska) o zdjęcie projektu rezolucji z porządku sesji Rady Miasta. Tak się stało, bo poparła go większość - pozostali radni PiS oraz radni "prezydenckiego" klubu Wspólny Toruń. Zarzucili Aktywnym Dla Torunia, że projekt rezolucji "to wrzutka nastawiona na doraźny zysk polityczny". Z kolei radna Chłopecka wprost stwierdziła, że jest przeciwniczką metody in vitro. Aktywni dla Torunia odpowiadali, że ich propozycja to efekt zaprzestania kilka lat temu finansowania tej metody przez państwo i dużej skali problemu niepłodności.

Sprawa dofinasowania in vitro z budżetu Torunia ma jednak ciąg dalszy. Tydzień po wspomnianej sesji Rady Miasta Aktywni dla Torunia rozmawiali o niej z prezydentem Zaleskim.

- Prezydent zapowiedział, że rozpocznie prace nad przygotowaniem programu dofinansowania metody in vitro - poinformowała podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami radna Skerska-Roman. - W tej sytuacji nie będziemy już wprowadzać projektu rezolucji na obrady Rady Miasta.

Z budżetu Torunia na in vitro: program ma wystartować za rok

Pierwszym krokiem do stworzenia programu ma być analiza skali problemu niepłodności w Toruniu. Jesienią, przy okazji prac nad budżetem miasta na rok 2024, mają zostać zarezerwowane pieniądze na finansowanie zabiegów (Aktywni dla Torunia roczny koszt szacowali wstępnie na 600 tysięcy złotych).

- Wtedy będzie można zacząć przygotować program. Zajmie to dwa do czterech miesięcy. Aby rozpoczęła się jego realizacja, niezbędne będą pozytywne opinie Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz wojewody. Program zacząłby funkcjonować w trzecim lub czwartym kwartale 2024 roku - wyjaśniała radna Skerska-Roman.

- Może uda się uruchomić go szybciej, w połowie przyszłego roku - dodał radny Szymanski.

Wsparcie prezydenta Zaleskiego dla programu finansowania zabiegów in vitro z budżetu Torunia to duże zaskoczenie. W ostatnich latach kilka razy pojawiały się takie propozycje. Za każdym razem prezydent odpowiadał, że jest to zadanie państwa, a nie samorządu. Skąd więc teraz zmiana postawy?

- Prezydent nadal uważa, że zabiegi in vitro powinny być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale jeśli nie ma takiej możliwości w budżecie państwa, to trzeba jej poszukać w ramach budżetu miasta - mówi Paula Gałązka z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urząd Miasta Torunia. - Według wstępnych szacunków program byłby realizowany od czwartego kwartału przyszłego roku.

W sprawie finansowania metody in vitro z budżetu miasta prezydenta Zaleskiego czekają trudne rozmowy z radnymi PiS, z którymi ma podpisane porozumienie o współpracy. Będą temu przeciwni.

Z radnymi klubu Aktywni dla Torunia prezydent Zaleski rozmawiał nie tylko o finansowaniu zabiegów in vitro. Pojawiły się też inne tematy, między innymi zbliżające się głosowania Rady Miasta nad planami zagospodarowania przestrzennego dla Winnicy oraz terenu u zbiegu Szosy Chełmińskiej i ulicy Bema. Obie strony oceniły rozmowę jako konstruktywną.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska